Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal "Europa - Toruń. Muzyka i Architektura" zabrzmi w zaskakujących miejscach

MJ
Podczas inauguracji grała Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Podczas inauguracji grała Toruńska Orkiestra Symfoniczna Lech Kamiński
Nie w sali koncertowej, ale w kościele ewangelickim, Forcie IV, a nawet... Galerii Copernicus. Dzięki festiwalowi "Europa - Toruń. Muzyka i Architektura" klasyka zabrzmi w zaskakujących miejscach.

XV edycję festiwalu, który ożywia koncertami muzyki poważnej toruńskie zabytki i plenery starówki, zainaugurował wieczór amerykański na Rynku Staromiejskim. Towarzyszył on obchodom święta miasta. Ale to dopiero początek. Muzycznych wrażeń nie zabraknie przez cały lipiec i sierpień.

Już w najbliższą sobotę w Pałacu Dąmbskich odbędzie się koncert "Skrzypce z polską duszą". Gwiazdą wieczoru będzie wybitny polski skrzypek Krzysztof Jakowicz, któremu akompaniować będzie Robert Morawski. - Artysta w czasie koncertu będzie posługiwał się ośmioma parami skrzypiec z warsztatów polskich lutników - mówi Przemysław Kempiński z Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. - To instrumenty o niezwykłej barwie, bywają porównywane nawet ze skrzypcami Stradivariusa.

Zabrzmią utwory głównie polskich kompozytorów, m.in. Chopina, Wieniawskiego , a także Szymanowskiego. Początek o godz. 20. Bilety: 20/30 zł.

Program festiwalu jest bardzo różnorodny. W kolejnych tygodniach odbędą się m.in. wieczory celtycki (23 lipca) i węgierski (30 lipca). Ten drugi może być prawdziwym hitem festiwalu, przy klawiaturze festiwalu zasiądzie bowiem Paweł Wakarecy, finalista ostatniego Konkursu Chopinowskiego.

- W tym roku odkrywamy dla festiwalu trzy zupełnie nowe miejsca - zapowiada Kempiński. - Pierwsze to kościół ewangelicki św. Szczepana. 9 lipca na organach zagra tam Gedymin Grubba - prawdziwy człowiek-orkiestra: kompozytor, aranżer, dyrygent. W programie oczywiście muzyka baroku.

Festiwal "Europa - Toruń. Muzyka i Architektura" po raz pierwszy zabrzmi też na dziedzińcu Fortu IV. 13 sierpnia odbędzie się tam koncert pieśni wojskowych i patriotycznych w wykonaniu chóru Oktoich.
Dla wiernych festiwalowi melomanów największą niespodzianką będzie zapewne koncert w Galerii Copernicus.

- Od dawna chcieliśmy pojawić się w tak niekonwencjonalnej przestrzeni - mówi Kempiński. - Zależy nam, by wyjść do ludzi i nietypowo, bo w czasie zakupów, zainteresować ich muzyką. Repertuar koncertu będzie bardzo różnorodny i sądzę, że przystępny. Usłyszymy kwintet instrumentów dętych blaszanych Hevelius Brass, który gra zarówno muzykę barokową, jak i hity pop czy standardy jazzowe.
Festiwal zakończy się 28 sierpnia wieczorem operowym w Dworze Artusa. Na łamach "Pomorskiej" będziemy ogłaszać konkursy, w których można wygrać wejściówki na koncerty. Czytajcie nas uważnie.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska