Jesteś tu: Strona główna Zdrowie Artykuł

Kolejne szpitale w regionie stosują przy porodach "gaz rozweselający”

Dodano: 25 czerwca 2011, 0:25 Autor:

Lipnowski "Bra-Med” i szpital w Inowrocławiu - to kolejne placówki, które oferują rodzącym pacjentkom nieinwazyjny środek, uśmierzający ból.
W regionie przybywa lecznic oferujących środek znieczulający w postaci mieszaniny podtlenku azotu i tlenu (gaz rozweselający)

Narodziny W regionie przybywa lecznic oferujących środek znieczulający w postaci mieszaniny podtlenku azotu i tlenu (gaz rozweselający) (fot. sxc.hu)

Cudowi narodzin dziecka (niekiedy dzieci) towarzyszy ból. To, co jest fizjologią, nie musi być jednak cierpliwie znoszone przez rodzące kobiety.

Przyszłe mamy powinna ucieszyć informacja, że przybywa lecznic oferujących środek znieczulający w postaci mieszaniny podtlenku azotu i tlenu (tzw. gaz rozweselający).

- Używamy go od miesiąca - mówi dr Marek Styga, ordynator oddziału ginekologii i położnictwa w Szpitalu Powiatowym w Inowrocławiu.- Jednym z powodów jest to, że nie możemy zapewnić znieczulenia zewnątrzoponowego, bo brakuje anestezjologów. Jest to jednak problem ogólnopolski, a nie tylko naszej lecznicy.

"Gaz rozweselający” nie jest nowym środkiem uśmierzającym ból. - Pracując w latach 90. w RPA używałem go przy porodach rutynowo. Został zarejestrowany w Danii już 40 lat temu - wyjaśnia inowrocławski ginekolog.

W inowrocławskim szpitalu połowa rodzących decyduje się na złagodzenie bólu przy pomocy mieszanki gazów. - Środek ten ma także działanie uspokajające - dodaje dr Styga.

Wziewny środek przeciwbólowy działa szybko, a jednocześnie po zakończeniu wdychania jest szybko eliminowany z organizmu. Badania wykazały, że jest bezpieczny dla dziecka.

Bez bólu i "na wesoło”, dzięki mieszaninie podtlenku azotu i tlenu rodzą też pacjentki Niepublicznego Zakładu Usług Medycznych "Bra-Med” w Lipnie (laureat I edycji plebiscytu "Pomorskiej” w kategorii "Przychodnia przyjazna pacjentom”). - Jest u nas stosowany od połowy czerwca - mówi dr Lech Bramorski, szef lipnowskiej placówki.

Na życzenie "gaz rozweselający” jest podawany pacjentkom także w bydgoskim "Bizielu” i szpitalu miejskim.

W Bydgoszczy rodzą bez bólu i na wesoło. Pod gazem

Czytaj więcej o:
  • dziecko
  • gaz rozweselający poród
  • narodziny
  • poród
  • poród bez bólu
  • szpital
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
pomorska24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 800 111 006

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

pomorska.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.pomorska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.