Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomysły zgłoszone w wyścigu o ESK nie zmarnują się

MM Bydgoszcz
MM Bydgoszcz
MM Bydgoszcz
Bydgoszczy nie udało się zdobyć tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. Wrocław wygrał, ale to wcale nie musi znaczyć, że my przegraliśmy. O refleksjach na temat ESK porozmawialiśmy z Pawłem Łysakiem, dyrektorem Teatru Polskiego, który zasiadał w komisji rozpatrującej zgłoszone projekty.

Co z pomysłami, zgłoszonymi podczas starań o tytuł ESK dla Bydgoszczy? Zostaną zapomniane?

Napłynęła wtedy bardzo duża ilość ciekawych projektów, które po selekcji ułożyły się w szeroko zakrojony program, trzeba podkreślić , że jest to program społeczny tworzony przez środowisko. Najlepsze projekty na pewno warto zrealizować. Jak wiele? Zależy od możliwości instytucji od pieniędzy i od decydentów. Projekty zostaną zaprezentowane podczas Bydgoskiego Kongresu Kultury, który odbędzie się w dniach 28, 29, 30 września. Na pewno zwrócimy uwagę na jakość projektów, ale też na ich współgranie z innymi. W przypadku kultury istotny jest harmonijny rozwój. Muzyka, opera, teatr, czytelnictwo – wszystko jest równie ważne.

Czy wyścig o ESK opłacił się miastu?

Opłacił się, wygrany jest jeden, ale nie ma przegranych. Dzięki staraniom o tytuł ESK środowisko się zjednoczyło. Politycy, artyści, mieszkańcy zaczęli myśleć o kulturze, o tym, jakie powinno być nasze miasto. Pieniędzy jest tyle, ile jest, ale mamy duży potencjał. Trzeba go wykorzystać.

Patrząc z perspektywy czasu, czy coś dało się zrobić lepiej?

Szkoda, że do starań zabraliśmy się tak późno. Władze za długo wtedy zwlekały, chociaż środowisko sugerowało, że sprawa jest pilna. Efekt byłby lepszy, gdyby za przygotowania zabrano się wcześniej.

BYDGOSKI KONGRES KULTURY

Kongres odbędzie się w dniach 28-30 września 2011 roku w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Planowany jest jako trzydniowy cykl spotkań warsztatowych, prelekcji, dyskusji panelowych oraz wydarzeń artystycznych. Wezmą w nim udział różnorodne środowiska szeroko rozumianej kultury, przedstawiciele władz Bydgoszczy i regionu oraz zaproszeni goście: twórcy, animatorzy, naukowcy, politycy.

Nadrzędnym celem Kongresu jest wypracowanie modelu rozwoju Bydgoszczy w oparciu o kulturę. Dochodzenie do tego wymaga rzetelnej diagnoza kondycji kultury bydgoskiej oraz wyznaczenia – w publicznej debacie – kierunków jej rozwoju na lata 2011–2020. Nawiązując do struktury projektu Kultura w budowie, będzie on eksplorować pięć kluczowych dla kultury naszego miasta obszarów tematycznych: uczestnictwo, kreatywność, rewitalizacja, tożsamość, współpraca. Kongres będzie zwieńczeniem kilkumiesięcznego procesu prac animacyjnych, badawczych i analitycznych oraz środowiskowych i medialnych dyskusji. Bezpośrednim efektem kongresu będzie lista postulatów i rekomendacji do stworzenia dokumentu Kulturalny Master Plan dla Bydgoszczy.

BADANIA

Badania i analizy zostaną przygotowane na kongres kultury dzięki grantowi pozyskanemu przez Fundację Gaudeamus działającą przy Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy, a przeprowadzą je pracownicy tej uczelni. Głównym przedmiotem badań jest aspekt „podaży” kultury. Analiza zostanie przeprowadzona poprzez badanie oferty i działań instytucji kultury, organizacji i środowisk kulturotwórczych i wzorotwórczych. Analiza ta (i ocena) obejmie trzy główne aspekty ich funkcjonowania: ofertę kulturalną, jej kreatywność oraz efektywność społeczno-kulturową. Dopiero w tym kontekście chcemy pokazać uwarunkowanie potrzeb, preferencji i aspiracji kulturalnych bydgoszczan. Diagnozie będą też podlegać takie elementy jak współpraca, uspołecznienie (demokratyzacja), dostępność i bariery uczestnictwa w kulturze, funkcje integracyjne i tożsamościowe.

DEBATY

Od stycznia do czerwca br. odbyło się kilkanaście spotkań Forum Kultury Bydgoskiej oraz pięć debat publicznych:

• Powołanie Forum Kultury Bydgoskiej i ogłoszenie planów zwołania Bydgoskiego Kongresu Kultury.

• Debata pod hasłem „Uczestnictwo. Kultura w czyje ręce?”. Podczas debaty dyskutowano problem uczestnictwa bydgoszczan zarówno w wydarzeniach kulturalnych, jak i ich zaangażowanie w kulturę życia codziennego. Rozmawiano także o sposobach działania Miejskiego Ośrodka Kultury. Debata odbyła się w Teatrze Polskim.

• Debata pod hasłem „Kreatywność. Czy jest Tutaj ktoś zdolny?”. Debata poświęcona była edukacji kulturalnej – zarówno tej formalnej (szkolnej – na wszystkich poziomach systemu edukacji), jak i nieformalnej (pozaszkolnej – od domów kultury poprzez działalność instytucji trzeciego sektora). Debata odbyła się w bydgoskim oddziale TVP.

• Debata pod hasłem „Rewitalizacja. Jak długo będzie się tu sypać?”. Podczas debaty omawiano możliwości rewitalizacji architektonicznej miasta na przykładach miast europejskich. Zastanawiano się, w jaki sposób artyści i animatorzy życia kulturalnego mogą zaangażować się w architektoniczną rewitalizację miasta. Debata odbyła się w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy.

• Druga debata pod hasłem „Rewitalizacja”. Druga debata rewitalizacyjna była poświęcona tym problemom związanym z rewitalizacją, które nie zmieściły się w ramach pierwszej debaty o rewitalizacji – rewitalizacji społecznej i kulturowej.

Miała miejsce także jedna debata specjalna. Odbyła się ona przy okazji podpisania przez Prezydenta Miasta Bydgoszczy, Rafała Bruskiego, poparcia inicjatywy ruchu Obywatele Kultury - „Pakt dla kultury”.


Czytaj też: Samossierra nagrodzona




od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto