Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odchudzanie sposobem na życie

Redakcja
Musimy nauczyć się jeść zdrowo, wybierać produkty o niskim indeksie glikemicznym i smacznie je przygotowywać
Musimy nauczyć się jeść zdrowo, wybierać produkty o niskim indeksie glikemicznym i smacznie je przygotowywać sxc.hu
Bardzo często spotykam się z pacjentami, którzy niemal przez całe życie walczą z nadwagą, wracającą jak bumerang, mimo stosowania przeróżnych cudownych diet. Co zrobić, aby wyrwać się z tego błędnego koła?

Efekt jo-jo po zakończeniu drastycznej kuracji odchudzającej jest bezlitosny i pojawia się zazwyczaj błyskawicznie. Dzieje się tak, ponieważ diety-cud najczęściej eliminują coś, co bardzo lubimy jeść, zazwyczaj jest to chleb czy makarony. W czasie trwania diety pościmy, jemy tylko dozwolone produkty, a po jej zakończeniu, kiedy cel został osiągnięty - kilogramy spadły, często bardzo szybko wracamy do swoich przyzwyczajeń kulinarnych.

Wraz z powrotem do starych nawyków żywienia waga stopniowo będzie wzrastać. Popadamy w depresję i startujemy z kolejną , skuteczną (?) dietą cud. Koło się zamyka.

Co zrobić, aby wyrwać się z tego błędnego koła? Sposób jest prosty - musimy nauczyć się jeść zdrowo, wybierać produkty o niskim indeksie glikemicznym i smacznie je przygotowywać. Dieta niskoglikemiczna to nie kolejna modna dieta, lecz sposób odżywiania się już do końca życia. Uwolni nasz organizm od łatwo przyswajalnych węglowodanów, zapewni poczucie sytości na długi czas i umożliwi jedzenie różnorodnych posiłków bez eliminowania ryżu czy makaronu.

Indeks glikemiczny (IG) klasyfikuje węglowodany w skali od 0-100. Produkty o niskim IG (<55) są powoli rozkładane i wchłanianie, przez co stopniowo podnoszą poziom glukozy we krwi i dają uczucie sytości na dłużej. IG zależy od rodzaju skrobi zawartej w pożywieniu, np. ryż basmati zawiera amylozę, która jest długo trawiona przez organizm, dlatego ten rodzaj ryżu ma niski indeks, w przeciwieństwie do ryżu jaśminowego (składa się z łatwo przyswajalnej amylopektyny). Im więcej błonnika zawiera dany produkt, tym niższy jest jego IG, dlatego produkty zbożowe pełnoziarniste mają znacznie niższy IG niż białe pieczywo, czy drobny makaron.

Co zwiększa IG posiłku? Gotowanie! Makaron razowy, gotowany al dente ma o wiele niższy indeks niż makaron jasny, ugotowany na miękko. Podobnie jest z owocami czy warzywami - gotowana marchewka ma IG równy 58, a surowa 16. Lepiej więc częściej jeść surówki niż jarzyny gotowane. Wszystkie wysoko przetworzone artykuły spożywcze mają wysoki indeks np. ryż biały ma znacznie wyższy IG niż ryż brązowy, dlatego unikajmy produktów z białej mąki, oczyszczonych kasz i słodyczy.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska