Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zostań prawą ręką szefa, czyli szansa dla pięćdziesięciolatków

(km)
to projekt, dzięki któremu dojrzali pracownicy zostaną przeszkoleni do roli praktycznego trenera zawodu
to projekt, dzięki któremu dojrzali pracownicy zostaną przeszkoleni do roli praktycznego trenera zawodu sxc.hu
Wykorzystaj doświadczenie swoich dojrzałych pracowników. - Firma naprawdę może z tego skorzystać! - przekonuje Roman Chamier Ciemiński, prezes Pro Europa i zachęca do udziału w nowym projekcie fundacji.

Mentoring 50+ to innowacyjny projekt, dzięki któremu dojrzali pracownicy zostaną przeszkoleni do roli praktycznego trenera zawodu.

- Pracodawcy uważają, że firma będzie działać efektywniej, jeśli starszą osobę wymienią na młodszą. A to nieprawda - przekonuje Roman Chamier Ciemiński i argumentuje: - W ten sposób przerywa się ciągłość kultury organizacyjnej firmy. Warto więc skorzystać z wiedzy i doświadczenia starszych pracowników.

Jak to zrobić? Pro Europa ma pomysł.

Kilka kroków do sukcesu

Najpierw osoby wytypowane przez firmę zostaną przeszkolone. Nauczą się m.in. umiejętności trenerskich, motywowania pracowników, zarządzania wiekiem. Potem, w swoim zakładzie pracy, przejdą praktykę mentorską.

Małgorzata Bergmann, ekspert ds. mentoringu i upowszechniania przekonuje, że opłaca się to także pracodawcom. - Nowi pracownicy będą przeszkoleni przez mentora zgodnie z oczekiwaniami firmy. Dzięki temu ograniczy ona koszty szkoleń zewnętrznych. Personel, szybciej zaadaptuje się w przedsiębiorstwie, co wpłynie na jego wydajność.

Pro Europa ma jeszcze 30 wolnych miejsc w projekcie. Jeśli jesteście zainteresowani zadzwońcie do fundacji pod nr 56 660 83 96 lub wyślijcie e-mail: [email protected].
Wszystkie działania są bezpłatne, zarówno dla uczestnika, jak i jego pracodawcy. Organizator zapewnia m.in. zwrot kosztów praktyki mentorskiej w wysokości 1 tys. zł oraz szansę zdobycia tytułu Master of Age Management (Mistrz Zarządzania Wiekiem).

- Taki mentor mógłby stać się prawą ręką prezesa. Nieformalnym liderem - mówi Roman Chamier Ciemiński
.
- Nie propagujemy nowego zawodu, ale pełnienie tej roli w zależności od potrzeb - dodaje pani Magda.

Przykład dla Polski

Mentoring 50+ po przetestowaniu w naszym województwie może być także realizowany w innych regionach kraju. Pro Europa ma już doświadczenie w wprowadzeniu w życie innowacyjnych projektów. Kilka lat temu Toruń wymyślił dzienną mamę, a nowa ustawa o opiece wprowadziła "instytucję" dziennego opiekuna.

Prezes ma nadzieję, że teraz również stanie się podobnie, tym bardziej że zbliżone rozwiązania są już wykorzystywane w innych krajach, np. w USA oraz na zachodzie Europy - m.in. w Wielkiej Brytanii czy Finlandii. - Dla pracownika w wieku 50+ są wręcz naturalnym etapem kariery zawodowej, a dla jego pracodawcy - cennym wsparciem w doskonaleniu kwalifikacji pozostałych pracowników - mówi. - Przykładowo w fińskim modelu zarządzania wiekiem cykl pracy zawodowej człowieka dzieli się na kilka etapów: uczeń, profesjonalista, mistrz, nauczyciel, ambasador wiedzy i wartości firmy oraz doświadczony doradca i "znawca dobrych praktyk" z historii firmy.

Czytaj e-wydanie »

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska