Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żołnierze uciekną do cywila? Wszystko przez emerytury mundurowe

Roman Laudański
- Nastroje wśród żołnierzy nie są dobre...
- Nastroje wśród żołnierzy nie są dobre... www.sxc.hu
Choć zapowiedzi zmian emerytalnych w służbach mundurowych wzburzyły żołnierzy, to w jednostkach naszego regionu nie odnotowano jeszcze masowego przechodzenia do cywila.

- Zapowiedź zmian w systemie emerytur mundurowych i propozycje Rady Gospodarczej, by służby mundurowe włączyć do systemu powszechnego wywołują silne niepokoje w jednostkach - przyznaje płk Marian Babuśka, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów. - To już nawet nie niepokój, a psychoza. Żołnierze nie tylko nie wierzą nam - dziekanom, ale także swoim przełożonym w jednostkach i coraz częściej zastanawiają się, czy nie złożyć wniosków i nie przejść do cywila.
Ostatnio żołnierze, emeryci wojskowi i sympatycy wojskowości wspierani przez Stowarzyszenie Niezależne Forum o Wojsku wystosowali list otwarty, w którym protestują przeciwko wprowadzaniu ich w błąd przez rząd (w ubiegłym roku premier Donald Tusk zapewniał, że "warunki przechodzenia na emeryturę i związane z tym odprawy oraz wysokość świadczeń dla służących już żołnierzy, policjantów czy funkcjonariuszy innych służb mundurowych nie ulegnie zmianie").

Zirytowani żołnierze wskazują, ze rzad nic nie zrobił z armia urzędników. "W natłoku informacji niewiele się mówi, że chociażby przez ostatnie 3 lata zatrudniono 70 tys. nowych urzędników, co stanowi nie mniej niż 70 proc stanu osobowego Sił Zbrojnych RP! No, ale żołnierzom (mundurowym) najłatwiej zabrać - mówią z goryczą.

Mundurowi dostaną wyższą emeryturę, jeśli dłużej popracują. Ale dopiero ci, którzy wstąpią do służby

Na razie w jednostkach naszego regionu (np. u brodnickich chemików, w inowrocławskim 2 Pułku Komunikacyjnym i 56. Pułku Śmigłowców Bojowych) nie odnotowano zwiększonych ruchów kadrowych, ale np. w bydgoskiej Brygadzie Logistycznej zaczęły się pierwsze odejścia.

- Nastroje wśród żołnierzy nie są dobre - przyznaje gen. bryg Dariusz Łukowski, dowódca jednostki. - Jeśli ze strony decydentów nie padną konkretne deklaracje, to będzie dużo chętnych do odejścia. Na razie jest niepokój, ale nie jest to jeszcze sytuacja alarmowa.

Problemem nie są tylko zapowiedzi zmian w systemie emerytalnym (- Podczas wszystkich spotkań mówi się, że to ma dotyczyć tych, którzy rozpoczną służbę po 1 stycznia 2012 roku - uspokaja płk Babuśka). Niepokoje wywołuja również informacje o ewentualnych zmianach w systemie naliczania odpraw mieszkaniowych (- W żadnym departamencie nikt nad tym nie pracuje, tak nas zapewniono - dodaje płk Babuśka). Rozgoryczeni są również żołnierze kontraktowi - w tym szeregowi, którzy - zgodnie z ustawą - muszą odchodzić z wojska po przepracowaniu 12 lat, żeby tylko nie nabyli uprawnień emerytalnych.

- Na razie mamy pojedyncze przypadki odejść po 12 latach, ale żołnierzy kontraktowych przyjmowaliśmy grupowo i takich przymusowych odejść będzie coraz więcej, to budzi rozgoryczenie - dodaje gen. Łukowski. - A to są wyselekcjonowani żołnierze, najlepsi z najlepszych. Słabi już się wykruszyli.
- W tym przypadku zmiany polegające np. na wydłużeniu lat służby są konieczne. Uratowałoby to wielu żołnierzy - informuje płk Babuśka.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska