Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niecodzienna lekcja historii

Rozmawiała Hanka Sowińska [email protected] 52 326 31 33
Elżbieta Wiśniewska-Kunter
Elżbieta Wiśniewska-Kunter Fot. Andrzej Muszyński
- Uczniów, którzy wykazują szczególne zainteresowanie historią staram się otoczyć opieką. Zależy mi na tym, aby nie zmarnowali swoich zdolności i mogli poszerzać wiedzę - mówi Elżbieta Wiśniewska-Kunter, nauczycielka historii w Zespole Szkół nr 25 w Bydgoszczy, autorka projektu "Katyńskie Dęby Pamięci - niecodzienna lekcja historii"

- Co uczniowie wiedzą o zbrodniach stalinowskich, w szczególności o katyńskim mordzie?

Katyńskie Dęby Pamięci

Trzy dęby, które posadzono przy ZS nr 25 są dedykowane: ppłk. Stanisławowi Nałęcz-Komornickiemu, zamordowanemu w Charkowie, por. Władysławowi Nieciowi, jeńcowi Kozielska, który znalazł się w pierwszym transporcie śmierci do Katynia i asp. policji państwowej Andrzejowi Nowickiemu, zabitemu strzałem w tył głowy w siedzibie NKWD w Kalininie (obecnie Twer).

- Myślę, że sporo. Temu tematowi poświęcamy wiele miejsca na lekcji historii. Organizujemy też spotkania z członkami Bydgoskiej Rodziny Katyńskiej. Zależy nam na tym, aby nie były to zwyczajne lekcje, ograniczające się do tego, co jest w podręczniku. W miarę możliwości kontaktujemy się ze świadkami historii. Uczniowie poznają przeszłość taką, jaką oni widzieli, przeżyli i zapamiętali.

- Czy uczniowie chwalą się tym, że wiedzą coś więcej, bo o Katyniu mówili im na przykład rodzice, dziadkowie?

Uczniowie Gimnzajum nr 26 składają "przysięgę pamięci"
Uczniowie Gimnzajum nr 26 składają "przysięgę pamięci" Fot. Andrzej Muszyński

11 kwietnia przy Zespole Szkół nr 25 odbyła się uroczystość symbolicznego posadzenia i poświęcenia trzech Katyńskich Dębów Pamięci
(fot. Fot. Andrzej Muszyński)

- Gdy pytam, słyszę różne odpowiedzi. Już w szkole podstawowej spotykam dzieci, które są zainteresowane różnymi problemami historycznymi, w tym wydarzeniami z okresu II wojny światowej. Dzieci, które wykazują szczególne zainteresowanie historią staram się otoczyć opieką. Zależy mi na tym, aby nie zmarnowały swoich zdolności i mogły poszerzać wiedzę. To właśnie ci uczniowie biorą udział w konkursach historycznych - międzyklasowych i pozaszkolnych. Od dawna włączamy się do ogólnopolskiego konkursu "Losy żołnierza" i "Dzieje oręża polskiego". Mieliśmy w przeszłości uczniów, którzy dostali się do etapu centralnego i zajmowali wysokie miejsca.

- Swoim uczniom zaproponowała pani niecodzienną lekcję historii - udział w projekcie "Katyńskie Dęby Pamięci". Spodziewała się pani, że ten pomysł chwyci?

- Byłam pewna, że tak. Mamy świetną młodzież gimnazjalną. Szkoła ma profil sportowy, co nie przeszkadza uczniom realizować zainteresowania humanistyczne. Wiedziałam, że ten pomysł zyska akceptację. Od wielu lat w szkole uroczyście obchodziliśmy rocznice Zbrodni Katyńskiej.

- 11 kwietnia przed szkołą posadzone zostały dęby upamiętniające trzech zamordowanych przez NKWD jeńców Kozielska, Starobielska i Ostaszkowa. To wielkie przeżycie nie tylko dla rodzin ofiar katyńskiego mordu, ale i szkolnej społeczności.

Uczniowie Gimnzajum nr 26 składają "przysięgę pamięci"
(fot. Fot. Andrzej Muszyński)

- Gdy już zapadła decyzja, że projekt będzie realizowany, spotykałam się co piątek z grupą uczniów, która stanowiła siłę napędową. Młodzież otrzymała zadanie jak najszerszego zaznajomienia się z tą tematyką - korzystała m.in. ze strony internetowej "Katyń - ocalić od zapomnienia". Od uczniów wyszła inicjatywa, aby szkolny samorząd zebrał pieniądze na zakup tabliczek, które zamontowane zostały przy dębach naszych bohaterów. Gimnazjaliści spotykali się także z córkami Katyńczyków, uzyskując jak najwięcej materiałów o tych, którym dęby zostały dedykowane. Teraz całe archiwum, w postaci cyfrowej, zostanie udostępnione na stronie www.katyn-pamietam.pl. Dodam, że w realizację projektu zaangażowało się kierownictwo szkoły i wielu nauczycieli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska