Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Inne Sytuacje - teatralne wydarzenie w Bydgoszczy

MM Bydgoszcz
MM Bydgoszcz
Inne Sytuacje
Międzynarodowy Festiwal Teatralny Inne Sytuacje odbędzie się w Bydgoszczy w dniach od 7 do 10 maja. Eksperymentalne, innowacyjne formy teatralne zobaczymy na deskach Teatru Polskiego.

- Celem festiwalu Inne Sytuacje jest przywrócenie w Bydgoszczy możliwości obcowania ze współczesną światową sceną teatralną. Wiemy, że istnieje zapotrzebowanie na tego rodzaju działania - mówi Andrzej Stróż, dyrektor artystyczny imprezy

"To nie żaden inny teatr, to tylko Inne Sytuacje"

Festiwal przyjął nazwę Inne Sytuacje. Nazwa pochodzi z wypowiedzi jednego z najważniejszych twórców teatru współczesnego Eugenio Barby. Mówi on: „...ujęcie tradycyjnych treści teatru zajmują nie nowe treści, lecz nowe relacje… To co się rodzi, to nie żaden inny teatr, to tylko inne sytuacje zaczynają nazywać się teatrem”.

Lista zaproszonych teatrów:

Teatr Pieśń Kozła (Wrocław/Polska) – Mackbeth (spektakl w języku angielskim)

Iben Nagle Rasmussen – Odin Teatret (Dania) – Ester’s book (spektakl w języku angielskim)

Teatr Derevo (Drezno, ST.Petersburg/Niemcy/Rosja) Harlequin,

Teatr Brama (Goleniów/Polska) – Uczucie w dźwięku - Apoteoza

Studium Teatralne (Warszawa/Polska) – Król Kier znów na wylocie na podstawie Hanny Krall – 2 pokazy

Maciej Adamczyk – Porywacze Ciał (Poznań/Polska) – Very.


Czytaj też: Nowe gwiazdy na Open'er Festival 2011


Spektakle:

Festiwal otworzy wrocławski teatr Pieśń Kozła, który wystawi w Bydgoszczy sztukę pt. „Macbeth”. Ten, spotykający się z niekłamanym entuzjazmem widzów i krytyków, spektakl jest owocem współpracy wrocławskiego zespołu z Royal Shakespeare Company z Londynu. Artystyczny dialog z tekstem Szekspira stanowi próbę odkrycia muzyczności w poezji Mistrza Dramatu oraz odnalezienia korzeni tragedii. “[…] oto tragedia Szekspira rozwija się przed nami niczym tkanina z Bayeux oglądana oczami Kurosawy i nucona przez korsykańskich górali” – relacjonował krytyk Dziennika Gazety Prawnej. Teatr Pieśń Kozła znajduje się w ścisłej czołówce europejskich scen alternatywnych. Jest zdobywcą teatralnego Oscara – Fringe First na Edinburgh Festival [2004]czy Grand Prix Kaliskich Spotkań Teatralnych [2003]. Teatr powstał w 1996 roku z inicjatywy Grzegorza Brala i Anny Zubrzycki. Zespół współtworzą aktorzy ze Szwecji, Norwegii, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Francji i Polski.

Oczekiwanym wydarzeniem jest również spektakl duńskiego Odin Teatret pod tytułem „Ester's Book” [fot. obok], przygotowany przez artystkę tej sceny, aktorkę, reżyserkę, nauczycielkę i pisarkę Iben Nagel Rasmussen. To historia życia matki reżyserki, która spędza ostatnie lata w domu spokojnej starości. Gdzieś na duńskiej prowincji. Historia matki jest dla Rasmussen okazją do poruszenia tematów ogólnoludzkich: „Sztuka jest także refleksją na temat starzenia się w dzisiejszych czasach w Danii, samotności i rozdzielenia. Nikt nie narodził się stary. Moim życzeniem było oddać głos niektórym z fragmentów życia mojej matki, które w przeciwnym wypadku zostałyby spalone razem z nią. Ja jestem Księgą Estery." - mówi reżyserka. Odin Teatret, z ktorym związana jest Rasmussen, od powstania w 1964 roku jest uznawany za jedną z najlepszych grup teatru awangardowego na świecie. Słynie ze stworzenia własnej poetyki i techniki teatralnej. Jak bodaj żadnej innej grupie powstałej w latach 60-tych, Odinowi udało się bowiem stworzyć nie tyle zespół, ile własną kulturę - przestrzeń pozwalającą na swobodne działanie indywidualne bez zrywania kontaktów z grupą. Założyciel sceny, Eugenio Barba był przez kilka lat współpracownikiem i uczniem Jerzego Grotowskiego w opolskim Teatrze 13 Rzędów.

Trzecim wielkim gościem Innych Sytuacji będzie niemiecko-rosyjska scena z Drezna – Derevo. Teatr zaprezentuje sztukę o długim tytule: „The Fight of the Harlekin with His Own Shadow in Search of the Barrel of Wine and the Eternal Life” [fot. obok]. Podczas premiery na festiwalu w Edynburgu krytycy podkreślali niesamowite połączenie emocji, dobra i zła, które zdominowały ten spektakl: “Złowrogie piękno to znak firmowy Dereva od czasu ich debiutu w Edynburgu w 1997 roku z „Red Zone” i „Harlekin” stanowi kolejny niezapomniany rozdział w ich wciągającej historii” pisał krytyk Brian Donaldson. Derevo jest jednym z najsłynniejszych europejskich teatrów awangardowych. Powstało w 1988 roku w St. Petersburgu, od 1997 działa w niemieckim Dreźnie. Sztukę Dereva charakteryzuje piękno scenicznych obrazów o niezwykłej plastycznej urodzie. Teatr zyskał rozgłos w całej Europie - m.in. zdobywając wiele prestiżowych nagród teatralnych. Spektakle Dereva, zawsze bezsłowne, oryginalnie i nowocześnie łączą różne style i teatralne tradycje: od pantomimy, przez taniec współczesny, butoh, rosyjską awangardę, komedię dell' arte, po happening.

Z Wrocławia przyjedzie też do Bydgoszczy autorski monodram współtwórcy Teatru Porywacze Ciał Macieja Adamczyka pt. „Very”. Jest to niezwykle osobiste, momentami ocierające się o ekshibicjonizm przedstawienie. To historia człowieka – Polaka, czekającego na przesłuchanie w komisariacie angielskiej policji. Przesłuchanie, które nigdy nie nadchodzi. I z tego czekania, z tej bezradnej samotności zaczyna snuć się opowieść. Porywacze Ciał powstali w 1992 roku. Należą, według zgodnego głosu krytyki i środowiska teatralnego, do jednej z najważniejszych niezależnych grup teatralnych w Polsce.

W Bydgoszczy zobaczymy także Teatr Brama z Goleniowa, ze spektaklem „Uczucie w dźwięku – Apoteoza”. Spektakl jest działaniem artystycznym rozpiętym pomiędzy teatrem, a muzyką. Mówi o miłości, radości, ale także o samotności, a przede wszystkim o wrażliwości. Działania artystyczne istniejącego od 1996 roku Teatru Brama opierają się głównie na autorskich pomysłach, które często komentują i reagują na otaczającą aktorów rzeczywistość. Mówią oni sobie i swoim środowisku z istotnym elementem odwołania do historii i tradycji jednak bez zbędnego dydaktyzmu.

Kolejnym gościem Innych Sytuacji jest warszawskie Studium Teatralne z „Król Kier znów na wylocie” na motywach powieści Hanny Krall. “Król kier” to historia młodej Żydówki, która w trakcie II wojny światowej po ucieczce z getta udaje Polkę i Niemkę, by w ten sposób odnaleźć swojego męża i wyciągnąć go z obozu koncentracyjnego. Jej miłość staje się wstrząsającym „sposobem” na przetrwanie. Kierowany przez Piotra Borowskiego, współpracownika Grotowskiego i Teatru Gardzienice, zespół Studium stawia sobie za cel pogłębianie i szerzenie poczucia prawdy artystycznej poprzez sztukę teatru docierając do najszerszych warstw społeczeństwa, a zwłaszcza do młodego pokolenia.


Czytaj też:Hotel Hilton na Wyspie Młyńskiej


Ceny:

Karnet
100 PLN (Ilość ograniczona)

Scena Kameralna
20 PLN ulgowy
25 PLN normalny

Widownia Główna
30 PLN / 25 PLN normalny
20 PLN ulgowy

Więcej informacji o imprezie: Inne Sytuacje - Międzynarodowy Festiwal Teatralny



od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto