Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tania energia jądrowa to mit. Stawiajmy na wodę, słońce i wiatr

Rozmawiała Katarzyna Hejna
Energia z odnawialnych źródeł (OZE) jest bezpieczniejsza - dowodzi Radosław Sawicki: - Elektrownia w Żarnowcu leży na pasie wstrząsów sejsmicznych.
Energia z odnawialnych źródeł (OZE) jest bezpieczniejsza - dowodzi Radosław Sawicki: - Elektrownia w Żarnowcu leży na pasie wstrząsów sejsmicznych. Nadesłane
- Przemysł odnawialnych źródeł energii generuje nowe miejsca pracy. W Niemczech pracuje w nim więcej osób niż w branży samochodowej - rozmowa z Radosławem Sawickim, prezesem Stowarzyszenia Ekologiczno-Kulturalnego "Wspólna Ziemia" z Chojnic.

- Minęło 25 lat od katastrofy nuklearnej w Czarnobylu. Tymczasem polski rząd chce w 2020 roku uruchomić elektrownię jądrową. Czy potrzebujemy atomu?
- Potrzebujemy nowych ekologicznych źródeł energii, które zastąpią węgiel i ropę. Ale energia jądrowa nie jest dobrym pomysłem. Polska powinna pójść śladem Danii i Niemiec, które postawiły na energię z odnawialnych źródeł. Mam nadzieję, że polski rząd zrezygnuje z programu jądrowego, podobnie jak uczynił to ostatnio rząd Włoch.

- Ale dzięki elektrowni jądrowej, możemy uniezależnić się od ropy, węgla i gazu. W dodatku rząd przekonuje, że atom to tania energia.
- Tania energia jądrowa to mit. Według prof. Władysława Mielczarskiego z Politechniki Łódzkiej, energia uzyskana z atomu jest trzykrotnie droższa niż energia wytworzona ze źródeł konwencjonalnych i dwukrotnie droższa niż ta otrzymana ze źródeł odnawialnych. A decydując się na nią uzależnimy się od dostaw uranu. Co więcej, zgodnie z europejskimi normami, zużyte paliwo jądrowe należy przechowywać przez 100 tys. lat! Nie mamy żadnych gwarancji na to, że nasza cywilizacja będzie istniała przez taki szmat czasu, że będzie zdolna do tego, by zabezpieczać pozostawiony przez nas radioaktywny śmietnik.

- Kolejnym argumentem "za" elektrownią atomową jest to, że da nowe miejsca pracy.
- Pracę znajdą tu tylko wyspecjalizowani pracownicy. Lokalny rynek pracy może tylko stracić, choćby w wyniku odstraszającego oddziaływania elektrowni jądrowej na turystów. Nowe miejsca pracy generuje przemysł odnawialnych źródeł energii. W Niemczech pracuje w nim 260 tysięcy osób. To więcej niż w branży samochodowej.

- Rząd deklaruje, że w 2020 r. ponad 15 proc. prądu elektrycznego będzie pochodziło z odnawialnych źródeł energii. Czy te plany są realne? Dziś produkujemy niespełna 9 proc. energii z tych źródeł.
- Jeśli przeznaczymy olbrzymie pieniądze na budowę elektrowni jądrowej, to nie starczy ich już na inwestowanie w rozwój i wdrażanie alternatywnych źródeł energii. Budżet nie jest z gumy, nie udźwignie tego.
28 kwietnia o godz. 18.00 w toruńskim Domu Muz odbędzie się debata z naszym rozmówcą poświęcona energii atomowej. Na spotkanie zaprasza K.o.z.e.e.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska