Katastrofa w Smoleńsku. Kontrolerom zostaną postawione zarzuty czytaj więcej »
Jesteś tu: Strona główna Praca Praca Artykuł

Osoby, które pobierają świadczenie przedemerytalne mogą dorobić

Dodano: 14 kwietnia 2011, 10:22 Autor:

Ile i na jakich zasadach? - to pytanie padało najczęściej podczas wtorkowego dyżuru. Na pytania naszych Czytelników odpowiadała pani Regina Siudzińska z oddziału ZUS w Bydgoszczy.

- Od 2 lat jestem na świadczeniu przedemerytalnym. W ubiegłym roku przez 3 miesiące byłem zatrudniony w Holandii. Czy powinienem powiadomić ZUS o uzyskanych zarobkach?
- W przypadku, gdy osoba pobierająca świadczenie przedemerytalne uzyskuje przychód z tytułu zatrudnienia za granicą w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego powinna poinformować ZUS o wysokości uzyskanego przychodu. Dokumentem potwierdzającym wysokość osiągniętych przychodów jest zaświadczenie pracodawcy lub innego podmiotu, właściwego w myśl ustawodawstwa państwa, w którym osiągany jest przychód.

- W ubiegłym roku od kwietnia do października pracowałem na umowę-zlecenie. Czy do kwoty uzyskanego przychodu, który zdecyduje o wysokości mojego świadczenia, wlicza się wynagrodzenie z umowy-zlecenia i wypłacone mi świadczenia przedemerytalne?
- W roku rozliczeniowym od 1 marca 2010 r. do 28 lutego 2011 r. obowiązywały przepisy, w myśl których ZUS zobowiązany jest uwzględnić sumę osiągniętego przychodu i kwoty pobranych świadczeń przedemerytalnych ustalając, czy w tym okresie nastąpiło przekroczenie dopuszczalnej kwoty przychodu.

- W 2010 roku podjęłam pracę i powiadomiłam ZUS, że moje zarobki miesięcznie nie przekroczą kwoty 2172,10 zł. W okresie od maja do grudnia zarobiłam łącznie 10 tys. zł brutto. Moje świadczenie w ubiegłym roku wynosiło 841,17 zł miesięcznie. Czy ZUS zawiesi mi świadczenie?
- Łączna kwota świadczeń przedemerytalnych i przychodu z tytułu zatrudnienia w roku rozliczeniowym 2010/2011 w pani przypadku wyniosła 20.094,40 zł. Zatem uzyskany przychód nie przekroczył granicznej rocznej kwoty przychodu, która wynosi 26.065,20 zł, ale jest wyższy niż dopuszczalna roczna kwota przychodu tj. 18.618 zł. W związku z tym pani świadczenie przedemerytalne zostanie zmniejszone.

- Od stycznia jestem na świadczeniu przedemerytalnym. Mam propozycję pracy. Ile mogę dorobić, aby ZUS nie zmniejszył mi świadczenia?
-W roku rozliczeniowym obejmującym okres od 1 marca 2011 r. do 29 lutego 2012 r. miesięczna kwota przychodu z tytułu zatrudnienia nie może przekroczyć kwoty 806,30 zł, aby świadczenie przedemerytalne nie podlegało zmniejszeniu.

- Od marca ZUS przyznał mi świadczenie przedemerytalne, a od maja chcę się zatrudnić na umowę o pracę. Czy ZUS wstrzyma mi wypłatę świadczenia, jeżeli moje miesięczne wynagrodzenie brutto będzie wynosiło 2 tys. zł?
-ZUS dokona rozliczenia przychodów z tytułu zatrudnienia dopiero po zakończeniu roku rozliczeniowego. W przypadku, gdy łączny przychód z umowy o pracę uzyskany w okresie od 1 marca 2011 r. do 29 lutego 2012 r. przekroczy graniczną roczną kwotę przychodu tj. 27.090 zł wówczas ZUS zawiesi wypłatę pana świadczenia. Natomiast w sytuacji, gdy przychód z tytułu zatrudnienia osiągnięty we wspomnianym okresie będzie wyższy niż dopuszczalna roczna kwota przychodu tj. 9.675,60 zł, lecz nie przekroczy granicznej rocznej kwoty przychodu, czyli 27.090 zł, wówczas świadczenie zostanie zmniejszone o kwotę przekroczenia dopuszczalnej kwoty przychodu. Jednak niezależnie od wysokości przekroczenia miesięczna kwota świadczenia wypłaconego przez ZUS nie może być niższa niż gwarantowana. Wysokość gwarantowana świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego od 1 marca 2011 r. wynosi 433,62 zł.

- Od grudnia ubiegłego roku wynajmuję garaż. Czy przychód z wynajmu wpłynie na wysokość mojego zasiłku przedemerytalnego?
- Wynajmowanie garażu nie jest tytułem do ubezpieczeń społecznych, a od uzyskanego przychodu nie ma obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. W związku z tym przychód z wynajmu nie wypłynie na wysokość pobieranego świadczenia. Nie musi pan także informować ZUS o wysokości przychodu uzyskanego z tego tytułu.

Czytaj więcej o:
  • śwaidczenia przedemerytalne
  • bydgoszcz
  • zus
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
pomorska24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze

Pracujesz w swoim wyuczonym zawodzie?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 293.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 800 111 006

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

pomorska.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.pomorska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.