Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skarby znalezione na strychu w Inowrocławiu

Dariusz Nawrocki, [email protected], tel. 52 357 22 33
Dr Lidia Wakuluk i Dariusz Mielcarek przeglądają odnalezione dokumenty
Dr Lidia Wakuluk i Dariusz Mielcarek przeglądają odnalezione dokumenty Dariusz Nawrocki
Do Archiwum Państwowego w Inowrocławiu trafiły cenne dokumenty dotyczące Cechu Rzemiosł Różnych. Zdobył je Dariusz Mielcarek, miłośnik historii Inowrocławia.

- Po przemianach 1989 roku trudno znaleźć cokolwiek pochodzącego z czasów PRL. Miałem kilka książek, w tym dzieła Lenina. Dla mojego kolegi pozycje te były dużo cenniejsze od dokumentów Cechu Rzemiosł. I tak doszło do wymiany - opowiada pan Dariusz Mielcarek.

Dla mieszkańców Kujaw

Nie potrafił tych materiałów zachować tylko dla siebie, dlatego wczoraj przekazał je do Archiwum Państwowego w Inowrocławiu.

- Nie mógłbym być jedynym właścicielem tych informacji. Na tych kartach spisane jest życie mieszkańców Inowrocławia i okolic. To jest własność mieszkańców Kujaw - tłumaczy pan Dariusz.

Do Archiwum trafiło kilkaset stron przeróżnych dokumentów. Na uwagę zasługuje przede wszystkim księga czeladników i ich mistrzów z lat 1899 - 1948 bogata w informacje o inowrocławianach trudniących się rzemiosłem w tych czasach. Są tu też i inne dokumenty. Jest umowa na naukę pochodząca z okresu międzywojennego, informacje dotyczące kina Słońce i kina Żak, Milicji Obywatelskiej, ORMO i Towarzystwa Przyjaciół Żołnierza.

Niezwykle ciekawy jest dokument z października 1939 roku, pochodzący z urzędu skarbowego, a opatrzony hitlerowską pieczęcią. Wzywa się w nim mieszkańca Inowrocławia do zapłacenia zaległego podatku, który powinien uiścić jeszcze wolnej Polsce.

Remonty na strychach

- Podejrzewam, że na strychach inowrocławskich kamienic możemy znaleźć jeszcze wiele bardzo ciekawych dokumentów. Nie niszczmy ich, nie zostawiajmy tylko dla siebie, ale przekazujmy do archiwum - apeluje Dariusz Mielcarek.

Okazuje się, że podczas remontów starych kamienic można natrafić na bardzo ciekawe eksponaty. W ubiegłym roku podczas takich prac odnaleziono dokumenty pochodzące z XIX-wiecznego więzienia w Inowrocławiu. Znalazły się w nich wykazy więźniów wraz z wyrokami sądowymi, na podstawie których trafili za kratki.

Kierownik Archiwum Państwowego w Inowrocławiu dr Lidia Wakuluk zachęca naszych Czytelników do przekazywania historycznych dokumentów. - Gromadzimy wszystko to, co dotyczy historii. Z naszych zasobów nie korzystają jednak tylko historycy, ale również prawnicy, regionaliści, etnografowie, lekarze i studenci - tłumaczy.

Na podstawie tych dokumentów powstają artykuły, prace naukowe i magisterskie. Dzięki nim nasza wiedza o przeszłości Inowrocławia stale się poszerza.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska