Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak pić soki warzywne?

Zbigniew Przybylak
Nie pijemy soków, gdy jesteśmy zmęczeni i zdenerwowani. Wtedy nasz układ trawienny znacznie gorzej je trawi i pojawiają się gazy, a nawet niekiedy skłonność do biegunki
Nie pijemy soków, gdy jesteśmy zmęczeni i zdenerwowani. Wtedy nasz układ trawienny znacznie gorzej je trawi i pojawiają się gazy, a nawet niekiedy skłonność do biegunki www.sxc.hu
Najważniejsze zalecenie to nie pić soków w dużych ilościach od razu. To zalecenie jest szczególnie ważne dla osób, które wcześniej nie piły prawie wcale soków warzywnych i nie jadały zbyt wielu surówek. Dlaczego?

Głównie chodzi o to, by układ trawienny przyzwyczaić do zmiany diety, do trawienia surowych pokarmów. Koniecznie powinny o tym też pamiętać osoby mające problemy z układem trawiennym i prawidłową pracą jelit. Najlepiej na początku pić sok małymi porcjami, łykami w niewielkich ilościach w ciągu dnia. Poza tym kilkanaście minut przed lub po posiłkach, także między nimi. Wtedy składniki są lepiej przyswajane. Można soki rozcieńczać lekko przegotowaną wodą. Każdorazowo pijąc małą porcję soku dokładnie mieszamy ją ze śliną. To również potem ułatwia przyswajanie składników i sprawia, że mniej jest ewentualnych sensacji, m.in. wzdęć.

Nie pijemy soków, gdy jesteśmy zmęczeni i zdenerwowani. Wtedy nasz układ trawienny znacznie gorzej je trawi i pojawiają się gazy, a nawet niekiedy skłonność do biegunki. Lepiej również nie mieszać zbyt wielu soków na raz, zwłaszcza unikamy mieszania soków z warzyw i owoców. Unikamy również mieszania soków kwaśnych ze słodkimi albo kwaszonych z surowymi. Z drugiej strony niektórzy naturaliści dopuszczają rozcieńczanie wybranych soków warzywnych, głównie marchewkowego z sokami owocowymi, przede wszystkim jabłkowym.

Jak stopniowo organizm przyzwyczajać do soków? Po pierwsze najpierw pijemy małe ilości np. pół szklanki dziennie, w kilku porcjach. Potem w ciągu kilku tygodni można te ilości zwiększać nawet do 1-3 litrów dziennie. Takie ilości zalecane są nawet w leczeniu niektórych chorób cywilizacyjnych.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska