Zerwane dachy, uszkodzone drzewa. Burze i wichura nad regionem czytaj więcej »

Unikatowe skradzione znaczki pocztowe ktoś chciał sprzedać na Allegro

Dodano: 9 marca 2011, 11:00 Autor:

Ćwierć wieku temu historykowi Lechowi Zagłobie-Zyglerowi skradziono unikatową kolekcję znaczków pocztowych. Kilka dni temu ktoś próbował je sprzedać na Allegro.
Wśród egzemplarzy wystawionych na aukcję znalazły się również znaczki i ostemplowane koperty z 1942 roku, z obozu Woldenberg-Dobiegniewo, w którym w czasie II wojny światowej przebywał Zdzisław Zagłoba-Zygler.

Unikatowe znaczki odnalazły się na internetowej au Wśród egzemplarzy wystawionych na aukcję znalazły się również znaczki i ostemplowane koperty z 1942 roku, z obozu Woldenberg-Dobiegniewo, w którym w czasie II wojny światowej przebywał Zdzisław Zagłoba-Zygler. (fot. fot. Nadesłane)

- Osłupiałem, gdy znajomy poinformował mnie, że niektóre znaczki z mojej zaginionej kolekcji można kupić w internecie - mówi Lech Zagłoba-Zygler, historyk, podróżnik, a obecnie bydgoski radny miasta. - Nie spodziewałem się, że w ogóle kiedykolwiek pojawi się choćby nikła szansa na ich odzyskanie. Prawdę mówiąc, to nadal nie żywię takiej nadziei.

Przeczytaj: Policja poszukuje człowieka, który okradł niepełnosprawną dziewczynkę. Złodzieju, oddaj wózek! [wideo]

Znaczki pochodziły z kolekcji nieżyjącego ojca radnego. Zdzisław Zagłoba-Zygler, przedwojenny skaut, to postać legendarna w środowisku bydgoskich harcerzy. Kolekcja zaginęła w 1986 roku, podczas jednego ze spotkań środowiska kolekcjonerskiego, w którym uczestniczył Lech Zagłoba-Zygler. Sam historyk szacuje, że obecnie skradzione znaczki mogą mieć wartość około 20 tys. zł.

- To są unikaty - tłumaczy Zygler. - W tej zaginionej kolekcji znajdują się między innymi egzemplarze z serii "zieleńce” i to właśnie kilka tych znaczków zostało niedawno wystawionych na aukcję. Poza tym były tam kolekcjonerskie serie między innymi "powstań polskich” oraz znaczki olimpijskie.

Jak się okazało, człowiek, który wystawił unikaty na Allegro, to bliski znajomy historyka: - Jarosława J. znam od bardzo wielu lat. Tłumaczenia, które usłyszałem od niego, gdy sprawa wyszła ja jaw, są co najmniej dziwne i nieprawdopodobne.

Wśród egzemplarzy wystawionych na aukcję znalazły się również znaczki i ostemplowane koperty z 1942 roku, z obozu Woldenberg-Dobiegniewo, w którym w czasie II wojny światowej przebywał Zdzisław Zagłoba-Zygler.

- Na niektórych można jeszcze dojrzeć odręczne pismo mojego ojca - dodaje radny. - Ktoś najwyraźniej stwierdził, że te 25 lat, które minęło od kradzieży mojej kolekcji, to już wystarczająco bezpieczny okres, po którym nie ma obaw wykrycia przestępstwa.

Przeczytaj: Wpadli złodzieje, którzy w wigilię okradli plebanię w Inowrocławiu

Aukcja jest już zamknięta. Zagłoba-Zygler zgłosił sprawę policji na kilka godzin przed końcem licytacji.

- Przesłuchaliśmy już dwie osoby, które mogły mieć związek z kradzieżą - mówi Maciej Daszkiewicz, z zespołu prasowego bydgoskiej KWP. - Musimy też sprawdzić, czy sprawa nie uległa przedawnieniu.

Czytaj więcej o:
  • allegro
  • filatelistyka
  • kradzież
  • kradzież zagłoba-zygler
  • policja
  • skradzione znaczki bydgoszcz
  • znaczki
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Chuligani rzucili butelką w auto. Teraz siedzą w areszcie

Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
pomorska24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy szkoła Twojego dziecka przygotowała oferty na ferie?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 121.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 800 111 006

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

pomorska.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.pomorska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.