Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Statek kosmiczny Ziemia" - już dziś otwarcie w CSW

(MJ)
już dziś otwarcie wystawy w CSW
już dziś otwarcie wystawy w CSW Lech Kamiński
- To projekt, który spodoba się masowemu odbiorcy, ale zaspokoi także wyrafinowane gusta - zapowiada Katarzyna Drewnowska-Toczko, rzeczniczka CSW. Już dziś wielkie otwarcie wystawy "Statek kosmiczny Ziemia".

CSW Toruń Statek Kosmiczny Ziemia

Najnowsza ekspozycja Centrum Sztuki Współczesnej jest szczególna z kilku powodów. Przez samą instytucję traktowana jest jako kolejna wystawa otwarcia, "Statek kosmiczny Ziemia" inauguruje bowiem czteroletni program nowej dyrektorki programowej Dobrili Denegri. Poza tym to rzecz z zamierzenia bardzo spektakularna i ambitna - CSW będzie prezentować prace 25 artystów na dwóch poziomach budynku, a "Statek kosmiczny Ziemia" zajmie w sumie 4 tys. metrów kwadratowych przestrzeni ekspozycyjnej.

No i najważniejsze: wystawa łączy sztukę, najnowsze technologie i świadomość ekologiczną. Zresztą mottem ekspozycji jest myśl Richarda Buckminster Fullera "Im bardziej zaawansowana staje się nauka, tym bliższa jest sztuce. Im bardziej zaawansowana jest sztuka, tym bliżej jej do nauki".
Propozycja CSW, podobnie jak książka Fullera z 1969 r. pt. "Statek kosmiczny Ziemi", ma budować świadomość kruchości naszej planety i jej ograniczonych zasobów.

- Niezwykle rzadko powstają wystawy, które prezentują sztukę w takim kontekście - mówi Katarzyna Drewnowska-Toczko. - Artyści, którzy biorą udział w naszym projekcie, łączą zainteresowania humanistyczne z wiedzą ściśle naukową. Ich sztuka jest zaangażowana społecznie i ekologicznie. Wielu z nich współpracuje na co dzień z naukowcami i w trosce o naszą planetę poświęca się często szalonym, utopijnym projektom.

Wystawa ma charakter interdyscyplinarny - obok instalacji multimedialnych zobaczymy dzieła designerów, architektów oraz nowatorskie spojrzenie na modę. Część prac - ze względu na ich innowacyjność - trudno zakwalifikować: Simon Thorogood tworzy ubrania przy użyciu... dźwięków, Loris Cecchini buduje pływające miasta, a Xárene Eskandar projektuje ruchome "body-architectures", które zdają się żyć własnym życiem.

Wernisaż wystawy odbędzie się dziś o godz. 19. Wstęp wolny.

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska