Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Wysokiej stanie średniowieczny gród cisowy

Ramona Wieczorek [email protected] tel. 52 396 69 32
sxc.hu
Radni zgodzili się bezpłatnie użyczyć działkę stowarzyszeniu "Tłok". Ma tu powstać wieś tematyczna, a w jej centrum drewniany gród. Będą się tu odbywać turnieje rycerskie, jarmarki i pokazy dawnego rzemiosła. Kiedy gród będzie gotowy?

Działka o powierzchni 23 arów została przekazana w bezpłatne użyczenie na najbliższe 30 lat. Na ostatniej sesji rady gminy cekcyńscy radni podjęli uchwałę w tej sprawie. Gruntem w Wysokiej zaopiekuje się Kujawsko-Pomorski Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych "Tłok".

Jakie ma plany? Już teraz "Tłok" opracowuje koncepcję zagospodarowania przestrzennego tego terenu. Ma pomysł na utworzenie wsi tematycznej.

Z muzyką dawną i nauką fechtunku

W centrum Wysokiej ma stanąć drewniany gród średniowieczny. Będą się w nim odbywać turnieje rycerskie, wojowie będą mogli rozbijać obozowiska, w planie są przeglądy muzyki dawnej i tańca, pokazy rzemiosła oraz jarmarki.

Atrakcjami będą również rekonstrukcje historyczne, festyny historyczne i archeologiczne, nauka fechtunku na machinach oraz bicie monet.

- Misją grodu będzie szeroko rozumiany rozwój intelektualny oraz kulturalny dzieci i młodzieży - wyjaśnia Bartosz Puchowski, twórca koncepcji cisowego grodu. - Będzie to miejsce zabaw i edukacji historycznej przede wszystkim dla najmłodszych, ale skorzystają na tym również dorośli. Zgodnie z hasłem "bawiąc, uczyć" ośrodek zaproponuje w przyszłości kompleksową ofertę dla grup zorganizowanych i gości indywidualnych.

Cisowy, bo blisko rezerwatu

Bartosz Puchowski, twórca koncepcji cisowego grodu:

Odwiedzający zapoznają się z historią i zastosowaniem cisa oraz łuku, dla zrobienia którego cis jest najlepszym materiałem. Udokumentowane jest bowiem, że łuki wykonane z drewna cisowego z terenu Borów Tucholskich były wykorzystywane podczas bitwy pod Grunwaldem (przez obie armie), a już w 1423 r. król Władysław Jagiełło w statucie wareckim wprowadził ochronę tego gatunku.

Skąd nazwa "cisowy gród"? To określenie jest nawiązaniem do położonego w pobliżu największego w Polsce rezerwatu cisów w Wierzchlesie i trzeciego co do wielkości rezerwatu cisów Jelenia Góra. Pomysłodawcy przypominają też, że cisowe drewno jest wykorzystywane do produkcji łuków.

W grodzie będzie się mieścić pierwsze w Polsce muzeum łucznictwa, organizowane będą również turnieje łucznicze. - W przyszłości przewodnik po grodzie będzie opowiadał o niezaprzeczalnym związku cisa i łuku, bo taxus z łaciny znaczy łuk, a cis pospolity to taxus baccata - wyjaśnia Puchowski.

Certyfikat dla gości i suweniry

Odwiedzający Wysoką będą mogli zapoznać się z budową łuku, jego odmianami i zastosowaniem oraz różnicą między łukiem a kuszą. Obejrzą strój łucznika, posłuchają o największych w historii bitwach, w których łucznicy odegrali główną rolę. A co najważniejsze - będą mogli sami spróbować sił w strzelaniu z łuku do tarczy.

Na końcu wycieczki albo warsztatów każdy z uczestników dostanie certyfikat potwierdzający pobyt w grodzie i strzelanie z łuku. W przyszłości w sklepiku będzie można kupić akcesoria łucznicze i pamiątki z cisowego grodu.

Kiedy można się spodziewać tej atrakcji turystycznej? Gród ma powstać do końca 2014 r.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska