Piosenki Marka Grechuty w Teatrze Horzycy

Dodano: 10 lutego 2011, 10:03 Autor:

- To będzie wyprawa w świat poezji - zapowiada Jacek Bończyk, reżyser spektaklu "Czy to jest przyjaźń? Czy to jest kochanie?". Premiera już w sobotę.

Kameralny koncert z piosenkami Marka Grechuty - to kolejna propozycja Teatru im. Wilama Horzycy w tegorocznym "Arcypolskim sezonie". Reżyserii spektaklu podjął się Jacek Bończyk, który na toruńskiej scenie zrealizował już dwa muzyczne widowiska: "Obywatela" i "Kota w butach".

Tym razem będzie bardzo lirycznie i - co u Jacka Bończyka może wydać się zaskakujące - raczej optymistycznie. - To już moje drugie teatralne spotkanie z Grechutą - przypomina reżyser. - Rzeczywiście, za pierwszym razem myśl przewodnia była raczej mroczna: śmierć i brak porozumienia między kobietą i mężczyzną. Teraz poszedłem w inną stronę - mówię o miłości i "jaśniejsza strona mocy".

Miłości blaski i cienie

Ale miłość w spektaklu "Czy to jest przyjaźń? Czy to jest kochanie?" ma wiele barw, wiele odcieni. Za sprawą utworów Marka Grechuty i pięciorga aktorów (Anny Magalskiej-Milczarczyk, Agnieszki Wawrzkiewicz, Radosława Garncarka, Pawła Kowalskiego i Grzegorza Wiśniewskiego) zostaniemy przeprowadzeni przez cały wachlarz miłosnych stanów - od euforii i uniesień po udrękę niepewności i torturę odrzucenia.

W koncercie usłyszymy utwory zarówno z czasów świetności zespołu Anawa, jak i z okresu solowej kariery Marka Grechuty. Na Scenie na Zapleczu zabrzmią melodie bardzo znane ("Nie dokazuj", "Niepewność", "Świecie nasz") i te, które wraz z Jackiem Bończykiem możemy odkryć na nowo - chociażby "Krajobraz z wilgą" czy "Nie chodź dziewczyno do miasta".

Repertuar układa się w całość, której twórcy starali się nadać pewną dramaturgię, by spektakl "Czy to jest przyjaźń? Czy to jest kochanie?" nie był tylko kolejnym odśpiewaniem utworów krakowskiego barda. Złoty środek między nowym odczytaniem znanych przebojów a szacunkiem do doskonałości ich oryginalnej wersji znalazł Tomasz Łuc, odpowiedzialny za aranżację muzyczną.

Z szacunkiem do oryginałów

- Bardzo trudno jest podejść do tego materiału i go nie wykoślawić - zaznacza Jacek Bończyk. - Tomek dodał temu repertuarowi więcej przestrzeni, ale piosenki są jak najbardziej rozpoznawalne i zapewniam, że nie dokonujemy gwałtu na formie, którą proponował sam Grechuta.

Jak podkreśla reżyser, nowa propozycja Teatru im. Wilama Horzycy będzie wyprawą w świat poezji, a nie w świat piosenki aktorskiej. Chodzi o to, byśmy mogli zwolnić, zapomnieć na chwilę o codziennym pędzie. Czy taka terapia się powiedzie? Sprawdzimy już w sobotę o godz. 19. Bilety: 20/30 zł.

Czytaj więcej o:
  • Jacek Bończyk
  • Marek Grechuta
  • Premiera
  • Spektakl
  • Teatr
  • Teatr im. Wilama Horzycy
  • Teatr w Toruniu
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Tysiące papierosów pójdą z dymem

Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
pomorska24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze

Czy boisz się świńskiej grypy?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 102.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 800 111 006

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

pomorska.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.pomorska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.