Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyniki badań szokują: blisko 70 proc. gimnazjalistów regularnie pija napoje energetyzujące

Ewa Kurzyńska / Nowiny 24
nie powinny sięgać dzieci poniżej 16. r.ż.
nie powinny sięgać dzieci poniżej 16. r.ż. fot. Krzysztof Łokaj / Nowiny24
Niestety, mało kto zdaje sobie sprawę z ich szkodliwego wpływu, szczególnie na młody na organizm. Picie pobudzających specyfików może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem.

Z badań, przeprowadzonych na Podkarpaciu, wynika, że po puszkowane napoje, zawierające m.in. kofeinę, sięga codziennie 14 proc. gimnazjalistów. Aż 23 proc. uczniów przyznało, że pije je kilka razy w tygodniu. W sumie, po tego typu trunki sięga blisko 70 proc. gimnazjalistów! Na tym nie koniec, bo po napoje energetyzujące sięgają już nawet dzieci z podstawówek.

- Sytuacja jest alarmująca, bo po napoje tego typu przed 16 rokiem życia w ogóle nie powinno się sięgać - podkreśla prof. Mariusz Jędrzejko z Mazowieckiego Centrum Terapii Uzależnień, który prowadził badania.

To nie są napoje dla dzieci

Jak się okazuje, młodzież pije napoje energetyzujące przed sprawdzianami, podczas dyskotek oraz uprawiając sport. Puszkę lub butelkę można za kilka złotych bez trudu kupić w każdym sklepie spożywczym. Tymczasem lista skutków ubocznych, jakie mogą wystąpić u nastolatka po piciu tzw. energizerów, jest bardzo długa.

Nadmiar kofeiny prowadzi do kłopotów ze snem, wzmaga agresję u dziecka. Serce bije szybciej, spłyca się oddech. Z kolei tauryna, popularny składnik napojów, obniża prób bólu. Mogą pojawić się stany lękowe.

- Częste picie napojów energetyzujących może docelowo prowadzić do problemów z nerkami, sercem i układem krążenia - wylicza prof. Jędrzejko.

Pierwsze kłopoty ze zdrowiem mogą pojawić się bardzo szybko.

- Mieliśmy kilka przypadków nastolatków, którzy trafili na oddział z powodu zaburzeń rytmu serca czy drżeń mięśni o nieznanej przyczynie. Podczas rozmów z pacjentami okazywało się, że często sięgali po napoje pobudzające, dostępne w sklepach - mówi dr hab. n. med. Bartosz Korczowski, ordynator oddziału dziecięcego w Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie.

Wstęp do uzależnień

Zagrożenia dla zdrowia nie są jedynymi. Napoje "dające kopa" mogą być wstępem do sięgania po mocniejsze środki, np. dopalacze czy amfetaminę.

- Jeśli ktoś pije regularnie napoje pobudzające, organizm przyzwyczaja się do zawartych w nich substancji, staje się odporniejszy na ich działanie. Aby uzyskać oczekiwany efekt, np. pobudzenia, młody człowiek sięga wówczas po kolejną puszkę, i jeszcze jedną. Lub, co gorsza, po silniejsze środki, np. amfetaminę czy dopalacze - tłumaczy Katarzyna Górka, psycholog - terapeuta z Rzeszowa.

Tylko dla dorosłych

Zdaniem specjalistów, sprzedaż napojów zawierających kofeinę i inne pobudzające substancje powinna być zakazana osobom niepełnoletnim.

- Informacje o zagrożeniach, jakie wiążą się z piciem takich napojów, powinny być dobrze widoczne. Tak, jak jest to na paczkach papierosów. Obecnie producenci napojów poprzestają na napisach drobnym maczkiem, których nie sposób przeczytać - podkreśla prof. Jędrzejko.
Źródło: Nowiny24: Nastolatki bez umiaru piją napoje energetyzujące. To groźne dla zdrowia

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska