rolnictwo » Rolnictwo-dopłaty i pomoc unijna

Dotacje bezpośrednie. Ostatnie pieniądze dotrą w lutym

Dodano: 31 stycznia 2011, 10:01 Autor:

Ponad 6 miliardów złotych trafiło do polskich rolników w ramach dopłat bezpośrednich za 2010 r. Ale kujawsko-pomorscy gospodarze alarmują, że nadal czekają na dotacje.
Kiedy dostaniemy dotacje bezpośrednie? -  pytają gospodarze, którzy nie załapali się na grudniową transzę

Kiedy dostaniemy dotacje bezpośrednie? - pytają gospodarze, którzy nie załapali się na grudniową transzę (fot. infografika Monika Wieczorkowska)

- Decyzję o przyznaniu dopłat otrzymałem już na początku grudnia, a pieniędzy nadal nie mam - denerwuje się Paweł, gospodarz z Unisławia (pow. chełmiński). - Słyszałem, że nie ma pieniędzy na dopłaty.

Gdzie się podziały dotacje?

Rolnik wyjaśnia, że w poprzednich latach pieniądze wpływały na jego konto jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. Tym razem termin się przesuwa, a w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nikt nie chcą mu powiedzieć, kiedy dotacje zostaną wypłacone. - Też czekam na pieniądze, choć w ubiegłym roku otrzymałem je już w grudniu - mówi Ryszard Kierzek, prezes Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej.

Dodaje, że w podobnej sytuacji jest 80 proc. gospodarzy z Pomorza i Kujaw. Wielu dostało dotacje jeszcze w grudniu, ale potem, do pierwszego tygodnia stycznia, ministerstwo finansów wstrzymało wypłaty dla ARiMR.

Prezes izby, informuje, że to są ważne dla rolników dotacje. - Wielu z nas kupuje za te dopłaty środki ochrony roślin i zapasy nawozów - tłumaczy Kierzek. - I szasnę by kupić je po niższej cenie mają ci, którzy jako pierwsi otrzymają pieniądze. Potem ceny idą w górę.

Agencja obiecuje

Dlatego izba rolnicza monitorowała wypłacanie pieniędzy. - Agencja zapewnia nas, że wszyscy kujawsko-pomorscy rolnicy otrzymają pieniądze do końca lutego - wyjaśnia Ryszard Kierzek.
Agencja informuje, że w ramach dopłat bezpośrednich przekazała już blisko 700 milionów złotych ponad 54 tys. kujawsko-pomorskim rolnikom. Zaś do końca stycznia ARiMR ma wypłacić 2,5 miliarda złotych. Pieniądze te są przekazywane do kolejnych 330 tys. rolników z całego kraju.

Pula pieniędzy przeznaczonych na dopłaty bezpośrednie w Polsce za 2010 r. wynosi 12,8 mld zł. Została obliczona na podstawie opublikowanego przez Europejski Bank Centralny 30 września ub.r. oficjalnego kursu wymiany, który wynosi 3,9847 zł za euro. Jest nieco mniej korzystny niż ten z 2009 r., kiedy wynosił on 4,2 zł za euro. Kursy przeliczeniowe obowiązują w państwach, których oficjalną walutą nie jest euro.

Przykładowo, w ramach Jednolitej płatności obszarowej (JPO) rolnicy otrzymają 562,09 zł/ha, a - Uzupełniającej krajowej płatności do powierzchni upraw podstawowych (UPO) - 327,28 zł/ha.

Czytaj więcej o:
  • dotacje
  • dotacje bezpośrednie
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Wyszukiwarka

Partner serwisu

kontakt

Partner sekcji

sgb
Artykuły sponsorowane

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 800 111 006

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

pomorska.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.pomorska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.