Sytuacja w Egipcie. Godzina po godzinie [raport specjalny]

Dodano: 29 stycznia 2011, 20:00 Autor:

Sobota to już piąty dzień wielotysięcznych demonstracji wymierzonych przeciwko reżimowi Mubaraka, który od 30 lat nieprzerwanie sprawuje władzę w Egipcie.

Piątek 28.01. W Egipcie dochodzi do gwałtownych manifestacji antyrządowych, w których ginie co najmniej 20 osób, a 1000 zostaje rannych. Liczba ofiar śmiertelnych od początku wystąpień, które zaczęły się we wtorek, tym samym wzrasta do 27.

W Egipcie wprowadzona została godzina policyjna. Obowiązywała ona od godz. 18 do 7 rano.

sobota rano, plac Tahrir w centrum Kairu Zebrało się kilkuset demonstrantów żądając ustąpienia prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka. Manifestanci wyszli ponownie na ulice kilka godzin po tym, jak szef państwa zdymisjonował rząd i obiecał reformy.

Świadkowie, na których powołuje się agencja Reutera, poinformowali, że egipska policja zaczęła strzelać w pobliżu demonstrantów zgromadzonych na ulicach prowadzących do placu Tahrir. Nie wiadomo, czy policja użyła ostrej amunicji, czy gumowych kul. Demonstranci uciekali przed siłami bezpieczeństwa.

godz. 10.55 W mieście Ismailia na północnym-wschodzie Egiptu dochodzi do gwałtownych starć manifestantów z policją. Demonstranci domagają się ustąpienia prezydenta kraju Hosniego Mubaraka

godz. 11 Egipska armia wezwała obywateli, aby nie gromadzili się w grupach na ulicach i przestrzegali godziny policyjnej. Osoby, które będą łamały zarządzenie, mają zostać poddane "procedurom prawnym".

godz. 11.25 Liczba ofiar śmiertelnych gwałtownych manifestacji i starć wzrosła do 35. Wśród zabitych jest 10 policjantów.

godz. 12 Zapadła decyzja, że w niedzielę zostanie zamknięta giełda w Kairze

godz. 12.40 Prezydent Egiptu Hosni Mubarak "musi odejść" - powiedział francuskiej telewizji France 24 znany egipski opozycjonista Mohamed ElBaradei, osadzony dzień wcześniej w areszcie domowym w następstwie udziału w antyrządowej manifestacji w Kairze.

- Dzisiaj (w sobotę) wyjdę z moimi kolegami na ulice, żeby przyczynić się do zmian (w kraju) (...) i, żeby powiedzieć prezydentowi Mubarakowi, że musi odejść - oświadczył ElBaradei.

Ten laureat Pokojowej Nagrody Nobla i były szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej do Egiptu przybył w czwartek. Zapowiadał, że weźmie udział w protestach, oraz że jest gotów pokierować transformacją polityczną, jeśli zechce tego naród.

Kiedy w piątek powrócił do domu z antyrządowej demonstracji, egipska policja poinformowała go o osadzeniu w areszcie domowym.

godz. 12.45 Egipskie władze przedłużyły godzinę policyjną, zarządzoną dzień wcześniej w Kairze, Aleksandrii i Suezie z powodu masowych manifestacji antyrządowych. Godzina policyjna w tych miastach obowiązuje od teraz od 16 do 8 rano (od 15 do 7 rano czasu polskiego).

godz. 13 Polacy przebywający w ośrodkach wypoczynkowych na wybrzeżu w Egipcie są bezpieczni - zapewnił rzecznik MSZ Marcin Bosacki. Jak dodał, MSZ przestrzega turystów planujących wyjazd do tego kraju, że sytuacja tam może się pogorszyć.

- Chcemy, żeby osoby, które w tej chwili myślą o wyjeździe do Egiptu wzięły poważnie pod uwagę możliwość pogorszenia się sytuacji, że zarówno kwestia transportu lotniczego i wewnętrznego w Egipcie, jak i kwestia bezpieczeństwa i zaopatrzenie mogą się w najbliższym czasie pogorszyć – mówił na sobotnim briefingu Bosacki.

Jak podkreślił, nie zmieniła się ocena MSZ, zgodnie z którą Polacy przebywający w ośrodkach wypoczynkowych na wybrzeżu są bezpieczni. - Tam nie doszło do żadnych gwałtownych demonstracji lub starć, uważamy, że tam w tej chwili nic naszym rodakom nie grozi – mówił rzecznik.

Ambasada RP w Kairze uruchomiła telefon dla obywateli polskich przebywających w Egipcie: +202 27 36 74 56. Infolinię uruchomiło polskie MSZ dla rodzin obywateli polskich przebywających w Egipcie: +48 22 523 94 48.

godz. 13.30 Biura podróży zapewniają, że najpopularniejsze kurorty w Egipcie znajdują się kilkaset kilometrów od Kairu i turyści nie mają powodów do obaw. Jednak przed wyjazdem informują klientów o zamieszkach w Egipcie.

Niepewna sytuacja w Egipcie wpływa jednak na ceny wycieczek. W niektórych biurach podróży tydzień pobytu w egipskim kurorcie jeszcze kilka dni temu kosztował od 1400 (oferta last minute) do 1900 zł.
Dziś rezerwując bilet zapłacimy 300, 400 zł mniej niż w ubiegłym tygodniu. A cena ta może być jeszcze niższa.

godz. 14.10 Główna siła opozycyjna w Egipcie, Bractwo Muzułmańskie, wezwało do pokojowego przekazania władzy w tym kraju.

godz. 14.55 Telewizja Al-Dżazira poinformowała, że ok. tysiąca Egipcjan usiłuje przeprowadzić szturm na budynek Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Kairze. Policja zaczęła strzelać do demonstrantów.

godz. 16 Egipskie wojsko zaapelowało do ludności, by chroniła się przed łupieżcami i plądrującymi. Komunikat tej treści nadała państwowa telewizja egipska.

godz. 16.20 Najbardziej wpływowy kaznodzieja w świecie arabskim Jusuf al-Karadawi wezwał prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka do ustąpienia, a ludność do spokoju. Według niego ustąpienie Mubaraka może rozwiązać kryzys w Egipcie.

- Radzę prezydentowi Mubarakowi ustąpić, wyjechać z Egiptu. Jedynym rozwiązaniem na rzecz uregulowania problemu jest odejście Mubaraka - powiedział w telewizji Al-Dżazira sunnicki szejk al-Karadawi.

Al-Karadawi, z pochodzenia Egipcjanin, jest muzułmańskim teologiem w Katarze, przewodniczącym międzynarodowego związku ulemów (muzułmańskich uczonych) i jednym z duchowych przewodników Bractwa Muzułmańskiego.

godz. 16.45 Fala przemocy w Egipcie dotarła na Półwysep Synaj: w starciu między Beduinami a egipskimi siłami bezpieczeństwa zginęło, niedaleko granicy Izraela, co najmniej dwanaście .

Grupa uzbrojonych nomadów zaatakowała posterunek graniczny w Rafah. Napastnicy spalili budynki na przejściu granicznym, zniszczyli fragment zasieków i muru odgradzającego Egipt od Strefy Gazy oraz atakowali nieco dalej na południe od Rafah.

Armia egipska wysłała posiłki w rejon Rafah.

Hamas, który kontroluje Strefę Gazy, rozmieścił posterunki wzdłuż granicy z Egiptem, aby uniknąć przechodzenia Palestyńczyków na terytorium Synaju.

godz. 17.10 Ahmed Mohammed Szafik, dotychczasowy minister lotnictwa cywilnego i były szef egipskich sił powietrznych, został mianowany na urząd premiera i otrzymał misję utworzenia rządu.

godz. 18 Spiker egipskiego parlamentu powiedział, że w kraju nie planuje się przeprowadzenia przedterminowych wyborów mimo trwających tam od kilku dni demonstracji. Wybory prezydenckie są planowane na wrzesień.

Wcześniej państwowe media podawały, że na stanowisko wiceprezydenta, nieobsadzone od 1981 roku, prezydent Hosni Mubarak powołał swego protegowanego, szefa wywiadu Omara Suleimana.

Według analityków, ten gest to pierwszy sygnał, że Mubarak zdał sobie sprawę ze skali demonstracji, które od wtorku przetaczają się przez Egipt.

Udostępnij

Czytaj więcej o:
  • czy lecieć do egiptu
  • egipt
  • obecna sytuacja w egipcie
  • sytuacja
  • turyści jeżdżą oglądać starcia
  • turyści w egipcie
  • w
  • zamieszki w egipcie
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Policja znalazła osobę, która pogryzła iPoda

Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
pomorska24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze

Czy posłowie głosujący za in vitro powinni być ekskomunikowani?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 293.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 800 111 006

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

pomorska.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.pomorska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.