Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi torunianie do biblioteki chodzą nie tylko po lektury

(MJ)
W księgozbiorze IV LO co roku przybywa ok. 140 nowych tytułów. Kasia Szczęsna sięga po lektury lub literaturę kobiecą
W księgozbiorze IV LO co roku przybywa ok. 140 nowych tytułów. Kasia Szczęsna sięga po lektury lub literaturę kobiecą fot. Mateusz Jaźwiecki
Książki Paulo Coelho i seria o Harrym Potterze powoli stają się passé. - Dziś zamiast czarodzieja młodzież woli wampiry - uśmiecha się Marzenna Maciaś, bibliotekarka z IV LO. Co czytają toruńscy nastolatkowie?

- To nieprawda, że dziś młodzież nie sięga po książki - już na początku zastrzega Marietta Winiarska z biblioteki szkolnej IX Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu. - Jeśli zapewni się uczniom dostęp do ciekawych tytułów, czytają, i to dużo.

Pani Marietta i jej koleżanka z pracy Gabriela Gustowska wiedzą to z własnego doświadczenia. Jeszcze kilka lat temu księgozbiór biblioteki "dziewiątki" opierał się głównie na lekturach szkolnych i książkach o charakterze naukowym. Od pięciu lat pieniędzy na zakup pozycji spoza kanonu jest więcej, co wyraźnie przekłada się na czytelnictwo. Dlatego podstawa to nowości wydawnicze - nie może zabraknąć dzieł laureatów nagród literackich i tytułów zbierających dobre recenzje. W rankingu najchętniej wypożyczanych autorów w IX LO prowadzą pisarze fantasy: Andrzej Sapkowski, Jarosław Grzędowicz, Andrzej Pilipiuk - aby dostać ich książę, trzeba swoje odczekać Świetnie czyta się sensacja, tu pojawiają się nazwiska Stephena Kinga, Dana Browna i Harlana Cobena.

Uczeń IX LO w ciągu roku czyta średnio 10 książek.

Młodzi czytelnicy, a właściwie czytelniczki z innych szkół sięgają także po literaturę kobiecą, np. "Dom nad rozlewiskiem" Małgorzaty Kalicińskiej czy książki Romy Ligockiej.

Tak jak Katarzyna Szczęsna, maturzystka z IV LO. - Na czytanie znajduję czas głównie w wakacje - mówi dziewczyna. Wówczas najchętniej sięgam po literaturę "na obcasach". Zaglądam też np. do Musiero-wicz. Na co dzień do biblioteki przychodzę z myślą o lekturach albo książkach potrzebnych, by przygotować się do olimpiad. W gimnazjum częściej czytałam dla przyjemności, przede wszystkim literaturę młodzieżową.
Toruńscy uczniowie rozchwytują najnowsze bestsellery. W "czwórce" zdarzają się kolejki po trylogię Stiega Larssona, a także sagę "Zmierzch" Stephenie Meyer. - Teraz musi być wampir - śmieje się bibliotekarka Marzenna Maciaś. - Kiedyś wszyscy, bez względu na płeć i wiek, czytali "Harry'ego Pottera", ale ten boom już minął.

Z mody wychodzi też Paulo Coelho i William Wharton, po których książki na początku wieku ustawiały się regularne kolejki. Uczniowie zaglądają jeszcze do "Alchemika" i "Ptaśka", reszta nie rozchodzi się już tak jak kiedyś. A lektury? - Nie każdą lekturę czyta się z tym samym zainteresowaniem - mówi Anna Kola, bibliotekarka z IV LO. - Często barierą okazuje się język. Nawet jeśli problem poruszany w jakiejś pozycji jest nadal aktualny, uczniów niekiedy odpycha forma. Ale nie manifestują niechęci. Literaturę współczesną z kanonu czytają bardzo chętnie.

16-letni Michał (nazwisko do wiadomości redakcji) nie ukrywa, że łatwy dostęp do ściąg, opracowań i internetu skutecznie odwodzi go od czytania lektur. - Tak jest prościej, nie trzeba przebijać się przez nudne opisy i trudny język - mówi chłopak. - Zresztą, kto dziś dla przyjemności czyta Orzeszkową?
Udostępnij

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska