Mobbing w Domu Dziecka w Tucholi? Wyniki Inspekcji Pracy są niepokojące

Dodano: 13 stycznia 2011, 13:00 Autor:

Mobbing w Domu Dziecka w Tucholi? Wyniki Inspekcji Pracy są niepokojące

(fot. fot. sxc)

Dyrektorka szykanowała i nękała pracowników? Państwowa Inspekcja Pracy mówi o przejawach mobbingu w Domu Dziecka. Dyrektorka obiecała rozmowę po zakończeniu kontroli, teraz jednak odmawia komentarza.

Część pracowników oskarża dyrektorkę Ewę Kiersznicką o mobbing. Zarzuca szefowej m.in. podważanie ich autorytetu przy wychowankach i układanie grafiku tak, że w środku mają kilkugodzinne okienka.

- Potwierdziły się niektóre zarzuty pracowników, ujawniliśmy znamiona mobbingu - informuje Katarzyna Pietraszak, rzeczniczka prasowa Okręgowego Inspektoratu Pracy w Bydgoszczy.

Wygraj dwupokojowe mieszkanie w loterii "Gazety Pomorskiej"

Kontrolerzy poprosili pracowników o wzięcie udziału w anonimowej ankiecie. - Jej wyniki nas zaniepokoiły. Wysłaliśmy w te sprawie pismo do starosty - dodaje Pietraszak.

Jak wyjaśnia, PIP nie ma uprawnień, by stwierdzić mobbing - to kompetencje sądu, przed który pracownicy mogą skierować sprawę.

Wystarczy kilku szykanowanych

"Pomorskiej" udało się dotrzeć do jednego z byłych pracowników tucholskiego Domu Dziecka. - Potrafiła czepiać się o drobiazgi, pokazywać nam, gdzie nasze miejsce - przy dzieciach - opowiada.

To jednak tylko jedna z opinii. Jak zaznacza były starosta Piotr Mówiński, do którego kilka miesięcy temu dotarły pierwsze skargi od pracowników, kadra jest podzielona.

- Ale żeby mówić o znamionach mobbingu, wystarczy kilka osób pokrzywdzonych - uściśla Pietraszak.
1000 zł mandatu inspekcja wstawiła jednak za łamanie innych przepisów - dotyczących czasu pracy.

Bez komentarza

Dyrektorka obiecała, że szczegółowo wyjaśni sprawę, gdy PIP zakończy kontrolę. Teraz jednak uchyla się od rozmowy. - Zalecenia inspekcji są po to, żeby pomóc. Wolę jednak wstrzymać się od komentarza - mówi krótko.

Co postanowi przełożona dyrektorki, Dorota Gromowska? PIP prosi starostwo o podjęcie działań antymobbingowych.

- Na razie nie otrzymałam protokołu pokontrolnego, jedynie pismo, że zostanie mi on dostarczony - mówi starosta. - Nie chciałabym się zatem w tej sprawie wypowiadać. Gdy zapoznam się z protokołem, to będę mogła skierować sprawę do odpowiednich organów.

Bydgoska inspekcja w 2009 r. przeprowadziła 4398 kontroli - jak mówi rzeczniczka, w ubiegłym roku było ich ok. 4400, trwa liczenie danych do statystyki. Sprawdzono 3421 pracodawców i wystawiono 979 mandatów. 10 skarg dotyczyło dyskryminacji - z tego tylko jedna była zasadna, 42 dotyczyły mobbingu, z czego 12 kontrolerzy uznali za uzasadnione.

Udostępnij

Czytaj więcej o:
  • Dom Dziecka
  • Inspecja Pracy
  • mobbing
  • Tuchola
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
pomorska24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 800 111 006

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

pomorska.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.pomorska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.