O Heniu "łowcy", który w Ciechocinku kuracjuszki okradał czytaj więcej »

Wyremontujmy starą szkołę w Zgniłobłotach - zachęca sołtys

Dodano: 20 grudnia 2010, 11:20 Autor:

- Od trzech lat budynek po byłej podstawówce stoi i niszczeje - mówi Ryszard Sienkiewicz, sołtys Zgniłobłot. - Szkoda nam tego, można go przecież wykorzystać na pożyteczną działalność.

Wyposażenie jest w dobrym stanie

Od trzech lat dzieci i młodzież ze Zgniłobłot dojeżdżają do szkoły w Bobrowie. Budynek, po szkole niszczeje. Już teraz wymaga remontu. - Rozmawiałem z mieszkańcami, z radą sołecką. Wyliczyliśmy, że remont dachu, sufitu i kominów, które też niszczeją wyniósłby ok. 70 tys. złotych. Tak z grubsza udałoby się przywrócić możliwość korzystania z kilku sal - mówi sołtys.


W byłych klasach nadal stoją krzesła, stoliki. Można je wykorzystać. Podłogi również nie są w złym stanie. Wystarczyłoby przeprowadzić remont dachu i kominów, które już powoli zaczęły się sypać. Do tego trochę farby, odmalowanie sal - nawet społecznie, przez mieszkańców i wieś zyskałaby sporo przestrzeni... Na co?

- Podczas jednego ze spotkań padła propozycja, by zaadoptować jedno pomieszczenie pod salę rehabilitacyjną. By wydzierżawić komuś odremontowane pomieszczenie. Gmina zyskała by pieniądze. A my, mieszkańcy nie musielibyśmy jeździć na rehabilitację do Brodnicy. To byłoby spore ułatwienie. Wiemy, że podobną salę zrobiono w Pustej Dąbrówce. Korzysta z niej sporo mieszkańców. To opłacalne. Chcielibyśmy zrobić rozeznanie, skontaktować się z mieszkańcami z tamtej wsi i dowiedzieć się jak załatwili zorganizowanie wszystkich formalności związanych z utworzeniem sali - relacjonuje sołtys Sienkiewicz.

W budynku szkoły są jeszcze dwie mniejsze sale, które można wykorzystać i po remoncie zagospodarować. Mieszkańcy - szczególnie ci młodsi widzieliby tu salę ze stołem do ping-ponga, grami, miejsce gdzie mogliby spędzać czas - zarówno zimą jak i latem.

Kolejne z pomieszczeń nadawałoby się na spotkania np. Koła Gospodyń Wiejskich, czy też po prostu wszystkich mieszkańców. Z przeznaczeniem na typową integrację. - Mamy co prawda świetlicę wiejską, ale zimą jest problem, by się tam spotykać. Jest stary piec na olej opałowy. Gdy się napali - przez chwilę jest ciepło, ale szybko ucieka. Świetlica jest wyremontowana, dobrze wyposażona. Jedynym mankamentem jest właśnie ten piec, który zimą utrudnia spotykanie się na dłużej.

Jak sfinansować remont?

Mieszkańcy z sołtysem na czele mają i na to pomysł. - Przedstawiłem pomysł nowemu wójtowi gminy Bobrowo. Zasugerowałem, że można sięgnąć po unijne pieniądze. Jako sołectwo nie mamy takich funduszy, by poradzić sobie z opłaceniem remontu. Myślę, że z pomocą gminy i unijnym wsparciem udałoby się coś zrobić. Nie mówię, że już teraz, ale może w przyszłym roku, albo w kolejnym. Szkoda nam tego ładnego obiektu. Gdy zniszczeje na dobre będzie trzeba zainwestować w niego dużo więcej niż obecnie - wskazuje sołtys.

W sołectwie mieszka 450 osób. Z pewnością byłoby komu korzystać z wyremontowanych i odpowiednio wyposażonych sal. Tematem zainteresujemy wójta.
Do tematu wrócimy.

Czytaj więcej o:
  • remont
  • szkoła
  • zgniłobłoty
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Brodnica. Norka na spacerze w centrum miasta

Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
pomorska24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 800 111 006

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

pomorska.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.pomorska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.