Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chełmno. Nowy rentgen dojeżdża do pacjentów

(mona)
Renata Wysińska, technik elektroradiolog przy nowym, przewoźnym rentgenie
Renata Wysińska, technik elektroradiolog przy nowym, przewoźnym rentgenie fot. (mona)
Nowoczesny sprzęt ułatwi pracę przede wszystkim specjalistom z pracowni radiologicznej w szpitalu. Łatwiej im będzie diagnozować pacjentów.

Mają bowiem urządzenie umożliwiające wykonywanie prześwietleń rentgenowskich nawet w trakcie operacji.
W jaki sposób?

- Podczas zabiegów, operacji, z rentgenem będzie można podjechać do pacjenta, wykonać prześwietlenie i od razu odczytać obraz na monitorze - informuje Renata Wysińska, technik elektroradiolog. - Urządzenie, choć dużych wymiarów i wyglądające na bardzo ciężkie, jest niezwykle lekkie i łatwo można nim sterować. Możliwe jest to dzięki zautomatyzowaniu.
Rentgen trafił do odnowionej niedawno pracowni - na parterze. Jej pracownicy musieli przejść szkolenie z obsługi sprzętu. Drugi aparat przyda się w szpitalu nie tylko na wypadek awarii stacjonarnego urządzenia.
- Dzięki temu rentgenowi nie będzie już potrzeby przywożenia pacjenta leżącego do pracowni, ponieważ z urządzeniem można pojechać do jego łóżka - podkreśla Mariola Burc, dyrektor chełmińskiego szpitala. - To jedno z najbardziej nowoczesnych takich urządzeń. Aparat z ucyfrowieniem oraz stacją techniczną do nagrywania płyt kosztował nas około 300 tysięcy złotych.
Wykona on wszystkie zdjęcia, które do tej pory robione były tylko w pracowni. - Kostne, płucne, z każdej strony człowieka - wymienia Renata Wysińska. - Wystarczy wcisnąć odpowiedni przycisk.
Zdjęcia z rentgena, który szpital posiadał, trzeba było wywoływać tradycyjną metodą. A tutaj nagrywa się je na płytę kompaktową.

- Ten sprzęt przyda się w przypadku konieczności zrobienia zdjęć zwłaszcza chorym leżącym na oddziale intensywnej terapii, tym z nadzoru kardiologicznego, jak również wymagającym ciągłego monitorowania czynności życiowych - wyjaśnia dyrektor chełmińskiej lecznicy. - Przewożenie takich osób do pracowni wymaga odłączenia ich od stałej aparatury, a następnie przełączenia na tę transportową. A to zawsze dla pacjenta wiąże się z ryzykiem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska