Cekcyn. Książka "Pamięci godni. Znani i nieznani z gminy Cekcyn". Promocja w sobotę

Dodano: 11 listopada 2010, 14:00 Autor:

Ludzie z całej Polski przeszukiwali dla nich domowe archiwa i ze wzruszeniem otwierali rodzinne albumy. Powstała książka, w której wspomina się ponad 400 osób związanych z regionem w minionych wiekach. Spotkanie z autorami w sobotę o godz. 16 w GOK.
Okładka książki, którą będzie można kupić w sobotę.

Okładka książki, którą będzie można kupić w sobotę. (fot. fot. archiwum)

Publikacja "Pamięci godni. Znani i nieznani z gminy Cekcyn" zawiera ponad 400 biogramów i nieco ponad 200 zdjęć osób związanych z ziemią cekcyńską na przestrzeni wieków.
To osoby różnej profesji - w książce znaleźli się zarówno nauczyciele, leśnicy, urzędnicy, księża i rzemieślnicy, jak i rolnicy związani z Borami Tucholskimi.

- Uważamy, że mieszkańcy, którzy zamieszkiwali naszą gminę i przyłożyli rękę do jej rozwoju, godni są tego, aby ich upamiętnić, a w wielu przypadkach przywrócić po latach z pożółkłych kart zapomnienia do świadomości żyjących ludzi - wyjaśnia Bartosz Puchowski, koordynator projektu, współautor książki oraz wiceprezes Stowarzyszenia na rzecz Ocalenia Śladów Przeszłości w Gminie Cekcyn "Światło", które wydało publikację. To piąta książka na koncie "Światła".

Jan Bonk, prezes stowarzyszenia "Światło"

Jan Bonk, prezes stowarzyszenia "Światło" (fot. fot. df)

Przeglądali albumy i użyczali fotografii

Członkowie stowarzyszenia uważają, że obowiązkiem współczesnych jest dbać o dziedzictwo, które po sobie pozostawili przodkowie i pielęgnować o nich pamięć, aby przyszłe pokolenia mogły z dumą patrzeć na ich dokonania. - Naszą borowiacką tradycję, historię i zwyczaje tworzyły bowiem poprzednie pokolenia, które zasługują na nasz szacunek - tłumaczy Puchowski. - Poprzez wydanie tej książki pragniemy to wszystko ocalić od zapomnienia.

Mieszkańcy chętnie pomagali przy tworzeniu publikacji. - Na jej powstanie złożyło się życzliwe zaangażowanie dziesiątek ludzi, mieszkających w różnych miejscach kraju, którzy często ze wzruszeniem otwierali rodzinne albumy i dokumenty, mające już wartość historyczną - mówi Jan Bonk, prezes Stowarzyszenia "Światło".
Fotografii do biogramów oraz informacji o interesujących autorów osobach udzieliło ponad sto osób, których zdjęcia również znalazły się w książce.

Będzie można kupić

Autorami są Alina i Kazimierz Wajdowie - to ich szósta książka. Małżonkowie od 30 lat każdą wolną chwilę spędzają w Borach Tucholskich. Będąc na emeryturze, realizują swoją pasję zgłębiania lokalnej historii okolic Cekcyna, czego owocem są publikacje popularnonaukowe ich autorstwa, m.in. "O czym szumią sosny w Krzywogońcu".

Książka ukaże się w ramach projektu "Pro memoria" dofinansowanego ze środków Programu "Działaj Lokalnie VII" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Lokalnej Organizacji Grantowej (TMZC) w Cekcynie. Ponadto wydanie książki wsparły finansowo: gmina Cekcyn, powiat tucholski, Bank Spółdzielczy w Koronowie oraz Nadleśnictwo Tuchola i Zamrzenica.

W sobotę o godz. 16 w Gminnym Ośrodku Kultury odbędzie się promocja książki, która ukazała się w nakładzie 500 egzemplarzy. Podczas spotkania będzie możliwość nabycia publikacji.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Powiat tucholski. Starostwo podpisało umowę z WSZŚ

Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
pomorska24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 800 111 006

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

pomorska.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.pomorska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.