Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronowo: Hala imienia Braci Mikrutów

Adam Lewandowski
Józef Mikrut z Sienna przed tablicą upamiętniającą m.in. jego ojca
Józef Mikrut z Sienna przed tablicą upamiętniającą m.in. jego ojca Adam Lewandowski
Kiedy powstawała hala widowiskowo-sportowa ulica, przy której ją budowano, miała nosić imię Braci Mikrutów. Radni wybrali wtedy Wąskotorową. Kiedy halę oddano do użytku, wśród wielu propozycji, na patronów placówki wybrano Braci Mikrutów.
Wystawa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających
Wystawa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających Adam Lewandowski

Wystawa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających
(fot. Adam Lewandowski)

I wczoraj uroczyście wmurowano tablicę pamiątkową, była to też okazja do zaproszenia rodziny Mikrutów. I zjechali licznie - z Warszawy, Krakowa, Dębicy, z Wiewiórki pod Dębicą (w XV wieku wieś była własnością Zawiszy Czarnego), gdzie urodzili się wszyscy bracia, a także z Bydgoszczy i Dobrcza.
Bo żyją jeszcze dzieci braci Mikrutów, kuzynowie itp.
To dzięki rodzinie otwarta została wczoraj wystawa pamiątek, które pozostały po patronach koronowskiej hali sportowo-widowiskowej. Niestety, wiele zaginęło w czasach zawieruchy wojennej, część spłonęła w roku 1989 w pożarze domu w Koronowie. Ale są jeszcze zaproszenie na herbatę do Zamku Królewskiego, które prezydent i prezydentowa Ignacowa Mościcka przesłali Władysławowi Mikrutowi. Data: 18 stycznia, godz. 17, ale rok jest już nieczytelny. Zachowało się też kilka trofeów sportowych, wycinki z gazet, legitymacje kombatanckie, stoper Franciszka Mikruta, który po wojnie był trenerem. Zachowało się też kilka dyplomów.
Na wystawie zobaczyć też można było i poczytać książkę, którą o rodzie Mikrutów napisał Walerian Mikrut z Dębicy. Historia rodu sięga w niej roku 1679.
Władysław Mikrut, rocznik 1908, był najstarszym z braci. W rzucie oszczepem pięciokrotnie stawał na podium mistrzostw Polski. Zdobył złoto w roku 1930, srebro w 1933, brąz w 1931,1932 i 1935. Był trzykrotnym rekordzistą Polski (najlepszy wynik 65,14 m). Zmarł w roku 1991.
Albin Mikrut, rocznik 1910 był znakomitym pięcioboistą, a po opanowaniu skoku o tyczce (wtedy bambusowej), również dziesięcioboistą. Był m.in. mistrzem Pomorza w roku 1935. Zmarł w roku 1990.
Najmłodszy z braci - Franciszek Mikrut, rocznik 1912, wdarł się do czołówki oszczepników. Był dwukrotnie mistrzem Polski (1931, 1939), trzykrotnym wicemistrzem (1932, 1938, 1946), a także brązowym medalistą w roku 1945.
Jako pierwszy Polak rzucił oszczepem ponad 60 metrów. Franciszek Mikrut był trzykrotnym rekordzistą Polski z najlepszym wynikiem 63,27 m.
Po zakończeniu kariery sportowej został trenerem i wytwórcą sprzętu sportowego. Zmarł w roku 2007. Pozostali bracia po zakończeniu kariery sportowej zostali rolnikami.
- Franciszek miał w roku 1936 jechać na olimpiadę do Berlina - opowiadał wczoraj Walerian Mikrut z Dębicy. - Niestety, w czasie treningu doznał kontuzji i w rzucie oszczepem wygrał Niemiec, z którym Franciszek na zawodach międzynarodowych wygrywał. Gdyby pojechał do Berlina, pewnie zostałby mistrzem olimpijskim...
- Jesteśmy dumni, że nasza hala nosi imię Braci Mikrutów - zapewniał Maciej Makowski, dyrektor ośrodka sportu w Koronowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska