Jesteś tu: Strona główna Rozmaitości Artykuł

Do końca roku można wymienić stare złotówki w bankach

Dodano: 17 września 2010, 14:00 Autor:

Posiadacze starych złotówek mają czas do końca roku, aby się na nich wzbogacić. Banknoty można wymienić w banku lub sprzedać na aukcji. Od stycznia stare złotówki całkowicie stracą swoją ważność.

Wkrótce minie 15 lat od przeprowadzenia w Polsce denominacji. Na podstawie ustawy z 7 lipca 1994 r., wprowadzono nową jednostkę pieniężną o nazwie "złoty", która ma wartość równą 10 000 starych złotych. Najmniejszą kwotą podlegającą wymianie jest nadal 100 starych złotych (co stanowi 0,01 złotego, czyli 1 grosz). Więc jak ktoś posiada jeszcze stare papierowe 10, 20 i 50-złotówki to mogą mieć one wartość jedynie kolekcjonerską.

Przed denominacją w obiegu było 17 podstawowych wersji banknotów będących serią "Wielkich Polaków". Najniższe dwa nominały miały w stanie wojennym zastąpić bilon. Jednak zanim doszło do wymiany nominałów w 1995 r., do obiegu miał również trafić banknot o nominale 5000000 zł. Znajdować się na nim miał Józef Piłsudski. Banknot jednak do obiegu nie trafił. Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych dopiero w 2006 wydrukowała okazyjne nieobiegowe repliki banknotu. Banknoty nie posiadały zabezpieczeń i opuściły wytwórnię w nakładzie 7500 szt. Banknot jest teraz w rękach kolekcjonerów.

Ostatni dzwonek aby wymienić

Tylko do końca tego roku wymiany starych złotych na złote (banknotów i monet), które przestały być prawnymi środkami płatniczymi, można dokonać w kasach oddziałów Narodowego Banku Polskiego oraz w kasach wszystkich banków krajowych prowadzących obsługę kasową.

Mimo że stare banknoty już dawno odeszły w zapomnienie i wielu młodych ludzi zupełnie nie kojarzy nominałów z poprzedniej epoki, to nadal w bankach pojawiają się klienci chcący dokonać wymiany.

- Zdarzają się sytuacje dokonywania wymiany przez klientów, ale jest to sytuacja już sporadyczna i są to niewielkie kwoty. - informuje Ida Stefanowicz z białostockiego oddziału NBP.

Czas więc wydobyć dawno zakopane oszczędności i zanieść do banku aby 1 stycznia nie obudzić się biedniejszymi o kilka "miliardów" złotych. Kto jednak chciałby nabyć kilka starych banknotów aby uzupełnić kolekcję, niech rozejrzy się na internetowych aukcjach, na których można kupić komplety banknotów.

Co ciekawe bardziej opłaca się sprzedać na aukcji banknoty sprzed denominacji niż wymieć je w banku. Za stary banknot 100 000 zł z unikatowej serii na allegro sprzedający żądają prawie 200 nowych złotych, a za paczkę starych dwusetek ponad 6000zł!

Do końca roku można wymienić stare złotówki w bankach

Źródło : Wymień za grosze lub sprzedaj z zyskiem na Allegro. Masz czas tylko do końca roku

Czytaj więcej o:
  • bank
  • banknoty
  • denominacja
  • nbp
  • nowy pieniądz
  • pieniądze
  • stare zlotówki
  • stary pieniądz
  • wymiana
  • złotówki
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
pomorska24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 800 111 006

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

pomorska.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.pomorska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.