Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niepełnosprawni też mogą studiować. Uczelnie w Bydgoszczy cały czas znoszą bariery

(dj)
Uczelnie znoszą bariery
Uczelnie znoszą bariery sxc.hu
Windy "mówiące", sprzęt rehabilitacyjny oraz pokój na parterze w akademiku. Uczelnie robią co mogą, aby ułatwić życie niepełnosprawnym studentom. Ciągle jest jednak wiele do zrobienia.

Najwięcej, bo prawie 400, niepełnosprawnych studentów w Bydgoszczy studiuje na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego. Władze uczelni cały czas pracują, aby zapewniać im komfortowe warunki. Przyznają jednak, że nie wszystko mogą od razu "przeskoczyć". - Mamy stare budynki, które z roku na rok przystosowujemy do potrzeb niepełnosprawnych - przyznaje Tomasz Zieliński, rzecznik UKW. - Wiemy jednak, że jest jeszcze dużo do zrobienia.

Problemu nie ma jedynie z nowymi budynkami np. z Copernicanum oraz tymi świeżo wyremontowanymi, np. przy placu Weyssenhoffa. Wyposażane one zostały w podjazdy, windy oraz specjalne platformy dla wózków. Do potrzeb niepełnosprawnych przystosowana zostanie także nowa biblioteka i centrum sportu, które ma powstać w starych budynkach Polonii.

W tym roku osiem sal uczelnianych (m.in. przy ul. Przemysłowej, Chodkiewicza, Ogińskiego) wyposażonych zostało w pętle indukcyjne. - Jest to specjalistyczny sprzęt, który pozwala osobom niedosłyszącym aktywnie uczestniczyć w zajęciach - tłumaczy Zieliński.

Do potrzeb niepełnosprawnych studentów zostały dopasowane też akademiki. Już na wstępie mają oni zagwarantowany również pokój na parterze, do którego dostają się dzięki podjazdom.

Na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym sytuacja wygląda podobnie. Niepełnosprawni studenci nie spotkają barier architektonicznych w nowych budynkach, tj. Auditorium Novum, czy w Regionalnym Centrum Innowacjyjności Podkłady i windy zamontowano także w akademikach w Fordonie. W chwili obecnej trwa również dostosowywanie sanitariatów i szatni w studium wychodzenia fizycznego i sportu przy ul. Kordeckiego. Do użytku niepełnosprawnych będzie także sprzęt rehabilitacyjny.

Aż 150 niepełnosprawnych studentów jest w Wyższej Szkole Gospodarki. - Największy problem mamy z przystosowaniem do ich potrzeb starych budynków, ale robimy co możemy - zapewnia Radosław Cichański, rzecznik osób niepełnosprawnych w WSG. W nowym budynku uczelni zamontowano windę, w tych starszych studenci poruszający się na wózku mają zapewnione dostosowanie planu tak, aby wszystkie zajęcia odbywały się na parterze. Na dniach wprowadzony ma zostać tzw. "punkt pomocowy". - Będzie on składał się z wyszkolonych pracowników administracyjnych i ochrony, którzy będą wnosić wózek na wyższe piętra - wyjaśnia Cichański.

Od marca na WSG zacznie działać także pierwsza w regionie pracownia komputerowa dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, a za około miesiąca ruszy jedyne w Bydgoszczy kino dla niewidomych.

Wzorcowo wyglądają warunki, jakie swoim niepełnosprawnym studentom zapewnia Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa. W budynkach uczelni są windy "mówiące" i podjazdy. Zamontowano nieco szersze drzwi, żeby nie było problemu z przejechaniem przez nie wózkiem. Odpowiednio przystosowane są również łazienki.
Udostępnij

Czytaj e-wydanie »
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska