Przejazd śmierci. Mieszkańcy czuli, że kiedyś tutaj dojdzie do tragedii czytaj więcej »

W izbie wytrzeźwień jest 6 pokoi. W każdym po 3 łóżka. I prawie zawsze wszystkie zajęte

Dodano: 10 września 2010, 10:00 Autor:

Rekordzista miał pięć promili. Inny nietrzeźwy miał mniej, za to trafił tutaj już 23 razy w ciągu czterech miesięcy. Mowa o izbie wytrzeźwień w Fordonie.
Jedni trzeźwieją sześć godzin. Inni - 16. Zależy od tego, ile wypili, od ich budowy ciała, kondycji fizycznej, stanu zdrowia

Jedni trzeźwieją sześć godzin. Inni - 16. Zależy od tego, ile wypili, od ich budowy ciała, kondycji fizycznej, stanu zdrowia (fot. Fot. Andrzej Muszyński)

www.pomorska.pl/bydgoszcz

Więcej informacji z Bydgoszczy na stronie www.pomorska.pl/bydgoszcz

Punkt Pomocy Osobom Nietrzeźwym jest czynny od 20 kwietnia tego roku. Powstał po tym, jak wiosną zlikwidowano izbę wytrzeźwień przy ul. Przemysłowej.

Teraz to jedyna taka placówka w Bydgoszczy. Działa przy schronisku dla bezdomnych mężczyzn przy ul. Fordońskiej 422 w starym Fordonie. Prowadzi ją Polski Komitet Pomocy Społecznej.

- W izbie wytrzeźwień panuje mobbing - twierdzą związkowcy

Znajduje się tutaj sześć pomieszczeń, w każdym - po trzy łóżka. Jeden pokój jest przeznaczony dla pań.

Każdego dnia prawie wszystkie łóżka (przynajmniej te w pokojach “męskich”) są zajęte. Punkt nie może przyjąć więcej pacjentów, niż ma miejsc. - Raz czy dwa razy tak się zdarzyło - wspominają pracownicy izby. - Wtedy nietrzeźwi są przewożeni do policyjnej izby zatrzymań.

Do punktu są dowożeni przez policję lub straż miejską. Sami nie mogą przyjść. Rozporządzenie ministerstwa zdrowia w sprawie doprowadzenia, przyjmowania i zwalniania osób nietrzeźwych mówi, że taka osoba musi zostać doprowadzona do izby wytrzeźwień. Inaczej nie ma prawa tu przebywać.

Zdarzało się już, że pijany człowiek był tuż pod schroniskiem. Niestety, pracownicy placówki musieli, zgodnie z prawem, najpierw wezwać mundurowych i czekać, aż ci doprowadzą go do izby.

Byłem poniżany i wyśmiewany. Nowa izba wytrzeźwień w Bydgoszczy ma być bardziej humanitarna

Po przybyciu osoby badane są alkomatem. Jeśli ten wskazuje powyżej 0,5 promila w wydychanym powietrzu, człowiek zostaje. No chyba, że nie pozwala mu na to stan zdrowia.

- Od kwietnia do końca sierpnia były doprowadzone do nas 2033 osoby, a przyjęliśmy o prawie sto mniej - wylicza Maciej Zabielski, kierownik punktu pomocy.

Czasem lekarz decydował, że pacjent wymaga hospitalizacji ze względu na stan zdrowia lub zbyt wysoką zawartość alkoholu we krwi.

Rekordzista miał pięć promili. Większość “klientów” ma około dwóch. Jedni trzeźwieją sześć godzin. Innym potrzeba na to aż 16. Są wypuszczani, kiedy na alkomacie pojawi się 0,0.

Zakaz picia w schronisku

Przeważają osoby bezdomne, ale nie te, które przebywają w schronisku. - Na 1940 przyjętych bez zameldowania było 1171. To zazwyczaj bezdomni. Tylko 21 z nich to nasi rezydenci - dodaje Zabielski. - W schronisku obowiązuje zakaz picia.

Są i tacy, którzy - chociaż tu nie mieszkają - mogą poczuć się mieszkańcami… izby wytrzeźwień.

Rekordziści

Pan Piotr, lat 40, jest bezdomny. - Trafia do nas bardzo często. Odkąd istnieje placówka, był tu doprowadzony już 23 razy - mówi kierownik Zabielski. W “czołówce” znajduje się też pan Marek po pięćdziesiątce. Nocował tutaj 21 razy. Pracownicy punktu przewidują, że to nie ostatni jego raz...
Nierzadko pacjenci są agresywni. Nie pamiętają, kiedy dowiozą ich policjanci lub strażnicy miejscy.

Dopiero, gdy trzeźwieją i się budzą w środku nocy, zaczynają dokazywać. - Dwa razy zbili nam pięściami szyby - mówią pracownicy “wytrzeźwieniówki”.

Stówka za miejsce

Pobyt kosztuje 100 złotych. Izba wytrzeźwień na działalność dostaje dotację od miasta. Fundusze nie pokrywają jednak w 100 procentach wydatków punktu pomocy.

Na pieniądze od “gości” prowadzący też nie mają co liczyć. - Pobyt jest dla nich praktycznie za darmo - przyznaje Zabielski. - Jako stowarzyszenie mielibyśmy możliwości sądowo-komornicze ściągać należności od podopiecznych. Tego jednak nie robimy, bo musielibyśmy płacić za proces.

Przeważnie osoby, które tu trafiają, nie mają pieniędzy na opłacenie pobytu. Czasem mają przy sobie półtora złotego, czasem trzy złote. Zdarza się, że kilkadziesiąt. To protokolarnie jest przekazywane na rzecz punktu pomocy.

Resztę prowadzący dokładają ze swoich pieniędzy. Podobnie - za naprawy szkód wyrządzonych przez pijanych gości-awanturników.


Udostępnij

Wyświetl większą mapę

Czytaj więcej o:
  • alkomat
  • bezdomnych
  • dla
  • izba
  • pijani
  • pomoc
  • schronisko
  • wytrzeźwień
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
pomorska24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze

Czujesz się bezpiecznie w Bydgoszczy?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 390.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 800 111 006

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

pomorska.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.pomorska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.