Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Patronat "Pomorskiej". Zakończył się IV Aleksandrowski Międzynarodowy Festiwal "Dwóch Cesarzy"

Mariusz Strzelecki
Kevin Kenner zagrał Chopina
Kevin Kenner zagrał Chopina
Czwarty raz w Aleksandrowie Kujawskim zagrali znani muzycy. W tym roku Aleksandrowski Międzynarodowy Festiwal "Dwóch Cesarzy" trwał trzy dni.

Zainaugurował go koncert Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia "Amadeus" pod dyrekcją Agnieszki Duczmal w murach zabytkowego dworca kolejowego. Publiczność miała okazję wysłuchać fragmentu serenady Eine kleine Nachtmusik Mozarta, koncertu skrzypcowego a-moll Bacha, Pieśń Paderewskiego, Concerto notturno Góreckiego i Obrazki z wystawy Musorgskiego. Orkiestrze towarzyszyły dwie solistki - skrzypaczki Anna Maria Staśkiewicz i Nadia Monczak.
Warto dodać, że mąż Agnieszki Duczmal, muzyk i kontrabasista orkiestry "Amadeus" Józef Jaroszewski pochodzi z Kujaw. Wśród publiczności pojawił się jego kolega ze szkolnych lat, Józef Janecki z Aleksandrowa. - Przyszedłem posłuchać muzyki, ale miałem też nadzieję spotkać Józefa. Nie widzieliśmy się około czterdziestu lat. Chodziliśmy do tej samej klasy w podstawówce w Straszewie, siedzieliśmy w jednej ławce - opowiada Józef Janecki.
Drugi dzień festiwalu poświęcony był Fryderykowi Chopinowi. Utwory polskiego kompozytora z okazji jego 200. rocznicy urodzin w kościele p.w. NMP Wspomożenia Wiernych zagrał światowej sławy pianista Kevin Kenner. Artysta debiutował w wieku siedemnastu lat podczas Międzynarodowego Konkursu im. Chopina w Warszawie w latach osiemdziesiątych. Konkurs ten wygrał w 1990 roku. W drugiej części koncertu publiczność wysłuchała dzieł Mozarta i Bethoveena w wykonaniu Kennera i Mariusza Monczaka (skrzypce).
Trzeci dzień festiwalu poświęcony był niemieckiej i rosyjskiej muzyce. Podczas koncertu finałowego "Na skrzyżowaniu kultur" islandzka klarnecistka Freyja Gunnlaugsdottir oraz kwartet smyczkowy "Delos" zagrali w kościele p.w. Przemienienia Pańskiego utwory Mozarta, Borodina i Schuberta.
Inspiracją dla aleksandrowskiego festiwalu było spotkanie 3 i 4 września 1879 roku na dworcu kolejowym cara rosyjskiego Aleksandra II i cesarza niemieckiego Wilhelma I. - Nie pochwalamy czasów zaborów. Mamy świadomość, że naród polski doznał w tym okresie wiele cierpień i poniósł ogromne straty. Festiwal jest okazją wykorzystania historycznego spotkania dwóch cesarzy do starań o przywrócenie dawnego blasku zabytkowemu dworcowi kolejowemu oraz promocji lokalnej tożsamości otwartej na inne kultury - zapewnia Andrzej Cieśla, burmistrz Aleksandrowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska