Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie dla żywności z klonowanych zwierząt

(Serwis Prasowy Parlamentu Europejskiego, HEJ)
Parlament Europejski sprzeciwia się temu aby Europejczycy spożywali żywność, która powstała w wyniku wykorzystania nanotechnologii. Zdaniem parlamentarzystów nie ma dokładnych badań na temat wpływu nanocząsteczek na zdrowie konsumentów.
Parlament Europejski sprzeciwia się temu aby Europejczycy spożywali żywność, która powstała w wyniku wykorzystania nanotechnologii. Zdaniem parlamentarzystów nie ma dokładnych badań na temat wpływu nanocząsteczek na zdrowie konsumentów. sxc.
Europosłowie sprzeciwiają się sprzedaży mięsa i nabiału, które pochodzą od sklonowanych zwierząt i ich potomstwa. W Brukseli trwają prace nad rozporządzeniem w sprawie tzw. nowej żywności.

Parlament zażądał również wprowadzenia moratorium ("zawieszenie", "tymczasowe wstrzymanie") na sprzedaż żywności, która została przetworzona z wykorzystaniem nanotechnologii. Będzie ono obowiązywało do czasu aż zostanie wykazane, że nie stanowi ona zagrożenia dla zdrowia konsumentów i konsumentek. Żywność taka będzie także odpowiednio oznakowana na opakowaniu.

Obecnie nie istnieją przepisy, które zezwalałyby lub zakazywały sprzedaży mięsa i nabiału pochodzącego od sklonowanych zwierząt. Komisja Europejska (KE) i państwa członkowskie chciały uwzględnić żywność z klonowanych zwierząt w rozporządzeniu w sprawie nowej żywności (- to takie produkty, które nie były sprzedawane na rynku Wspólnoty przed majem 1997 roku. Czyli np. te, które zostały opracowane później w wyniku zastosowania nowych procesów technologicznych (jak nanotechnologia), ale także żywność spożywana tradycyjnie w krajach spoza UE). Ale sprzeciwili się temu posłowie z Parlamentu Europejskiego. Parlament uważa, że żywność z klonowanych zwierząt powinna zostać objęta zakazem sprzedaży wprowadzonym odrębnym aktem prawnym, a w międzyczasie należy przyjąć moratorium na jej sprzedaż w UE.

Jeśli państwa członkowskie nie zaakceptują poprawek zgłoszonych przez Parlament w drugim czytaniu konieczne będzie postępowanie pojednawcze. Będzie trzeba zatem doprowadzić do zawarcia ugody między KE i PE.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska