Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komisja Europejska otwiera roślinom genetycznie modyfikowanym drogę na europejskie pola - przestrzega Greenpeace

(Greenpeace, HEJ)
Unia Europejska dopuściła na swój rynek np. modyfikowaną genetycznie kukurydzę MON819. Ale Austria, Węgry, Grecja Francja, Luksemburg i Niemcy zakazały takich upraw w swoich krajach.
Unia Europejska dopuściła na swój rynek np. modyfikowaną genetycznie kukurydzę MON819. Ale Austria, Węgry, Grecja Francja, Luksemburg i Niemcy zakazały takich upraw w swoich krajach. sxc
Greenpeace dowiedział się nieoficjalnie, że 13 lipca Komisja Europejska przedstawi krajom członkowskim ofertę nowych regulacji dotyczących upraw GMO na ich terytoriach.

Badania (m.in.CBOS-u) pokazują, że większość Europejczyków i rządów państw Unii Europejskiej jest nieufnych co do wprowadzania do naszej diety Genetycznie Modyfikowanych Organizmów (GMO).

- Wolimy jeść i uprawiać niezmodyfikowane genetycznie rośliny - uważa Robert Cyglicki, dyrektor Fundacji Greenpeace Polska. - Areał upraw transgenicznych w Europie maleje i w 2009 roku wyniósł zaledwie 0,2 proc. Unia Europejska dotychczas odrzucała tę niesprawdzoną technologię. Ale sytuacja ta może się już wkrótce zmienić. A to za sprawą nowej propozycji Komisji Europejskiej skierowanej do rządów krajów członkowskich.

Greenpeace dowiedział się nieoficjalnie, że 13 lipca Komisja Europejska przedstawi krajom członkowskim ofertę nowych regulacji kwestii upraw GMO na ich terytoriach. Oferta ta, zdaniem organizacji, dopuszcza większą swobodę poszczególnych państw w podejmowaniu decyzji związanych z uprawą genetycznie zmodyfikowanych roślin. Ale w zamian za to, że nie będą sprzeciwiać się autoryzacji kolejnych odmian GMO w Europie.

- Teoretycznie propozycja Komisji daje członkom UE prawo decydowania o uprawach GMO na terenie swojego państwa. Jednak w rzeczywistości otwiera GMO drogę na europejskie pola. Dlaczego? Oferta Komisji zakłada, że zakazy upraw poszczególnych gatunków GMO, nie będą wprowadzane na podstawie dotychczas stosowanych argumentów - tłumaczy Robert Cyglicki liście otwarty organizacji.

Natura nie zna granic

A do tej pory kraje, które nie chciały dopuścić na swoje rynki organizmów modyfikowanych genetycznie, powoływały się na ryzyko zanieczyszczenia naturalnych odmian roślin przez GMO. Oraz na jego negatywny wpływ na środowisko naturalne i zdrowie ludzkie. - Jeśli propozycje KE zaczną obowiązywać, kraje członkowskie będą zobowiązane zastosować argumenty opierające się o zasady etyczne.

Te zaś z reguły mają kruche podstawy prawne i łatwo je podważyć w sądzie, z czego z pewnością skorzystają firmy biotechnologiczne. Dodatkowo, autoryzacja nowych odmian GMO w UE doprowadzi do skażenia naturalnych odmian także w krajach, które GMO zabronią. Europa to mały kontynent a natura nie zna granic - argumentują członkowie i członkinie Greenpeace.

- Komisja Europejska nie daje państwom członkowskim tak szerokiego prawa do decydowania w zakresie GMO, jak utrzymuje. Ogranicza je do tego stopnia, że argumenty, które będą mogły posłużyć krajom wprowadzającym zakaz upraw roślin transgenicznych, staną się bardzo łatwym celem dla firm biotechnologicznych, które będą chciały uchylić je przed sądem - twierdzi prof. Ludwig Kramer, jeden z czołowych specjalistów od prawa wspólnotowego.

Komisja nie odpowiada

Greenpeace informuje, że propozycja Komisji nie zawiera odpowiedzi na zastrzeżenia dotyczące naukowych i prawnych błędów systemu autoryzacji GMO wniesionych przez kraje członkowskie w grudniu 2008, zawartych we wnioskach Rady ds. Środowiska. Kraje członkowskie wielokrotnie wzywały Komisję Europejską do poprawy obowiązującego systemu oceny ryzyka GMO. Obecna propozycja Komisji nie tylko nie odnosi się do powyższego apelu, ale także może w znaczącym stopniu osłabić unijną ocenę ryzyka GMO. Jej głównym założeniem jest bowiem przyspieszenie procesu autoryzacji upraw GMO na terenie UE, jak zaznaczono w wyjaśnieniach dołączonych do propozycji.

Obywatele Unii Europejskiej powinni być w pełni świadomi, że w najbliższych tygodniach rządy ich krajów mogą wpaść w pułapkę, która raz na zawsze zmieni krajobraz europejskiego rolnictwa. Greenpeace wzywa liderów państw Wspólnoty do odrzucenia powyższej propozycji Komisji Europejskiej oraz żąda wzmocnienia procesu autoryzacji produktów transgenicznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska