Grudziądz: Kamery wszystko widzą i nagrywają. Jest ich już 74! [zdjęcia]

Dodano: 16 czerwca 2010, 11:15 Autor:

Inspektor straży miejskiej Romuald Dyński (z lewej) i naczelnik wydziału prewencji policji komisarz Rafał Gackowski sprawdzają, czy na "patrolowanych” przez kamery ulicach nie ma nic niepokojącego

Inspektor straży miejskiej Romuald Dyński (z lewej) i naczelnik wydziału prewencji policji komisarz Rafał Gackowski sprawdzają, czy na "patrolowanych” przez kamery ulicach nie ma nic niepokojącego (fot. Fot. Maryla Rzeszut)

Coraz więcej kamer obserwuje nasze miasto. Wkrótce dojdą nowe. Centrum monitoringu potrzebuje więcej miejsca i pracowników.

Kup Gazetę Pomorską przez SMS

- Bardzo dobrze, że w mieście jest coraz więcej kamer, bo czujemy się bezpieczniej - popiera rozbudowę sieci monitoringu starszy grudziądzanin, Piotr Krzemiński. - Podczas drzwi otwartych komendy byłem w pomieszczeniu, gdzie obserwuje się ulice i place dzięki kamerom. Byłem pod wrażeniem, jak bardzo można zbliżyć obraz człowieka czy samochodu. Nic się nie ukryje. I bardzo mnie to cieszy, niech się przestępcy i łobuzy boją!

- Pokój, w którym na kilkudziesięciu monitorach strażnicy miejscy przez 24 godziny na dobę obserwują wszystko, co widzą kamery, jest już za mały. Samych miejskich kamer mamy 24. Do tego 50 osiedlowych - wylicza Rafał Cywiński, naczelnik wydziału zarządzania kryzysowego Ratusza.

Brakuje ścian na monitory

- Albo wygospodarujemy więcej miejsca w siedzibie policji, albo urządzimy całkiem nowe centrum monitoringu na poddaszu budynku przy ul. Piłsudskiego, w sąsiedztwie straży miejskiej. Jest już tam biuro fotoradaru - dodaje Cywiński.

Jak tylko sztab kryzysowy zakończy akcję związaną z powodzią, zajmie się siecią miejskich kamer. A tych wciąż przybywa. Chcą je mieć nie tylko osiedla, ale coraz więcej szkół.

Wkrótce o podłączenie do miejskiej sieci monitoringu poproszą m.in. administracje osiedli. Na Lotnisku już jest testowana kamera nowego typu, z której obraz można niezwykle mocno przybliżyć, bez szkody dla jego ostrości.

- Będzie uzupełniać tę obrotową, która od ubiegłego roku skutecznie patroluje osiedle - objaśnia Rafał Cywiński. - Nie wszystkie kamery będą wpięte do ogólnomiejskiej sieci, lecz tylko te, które rzeczywiście są w konkretnych miejscach potrzebne. Tworząc sieć monitoringu zakładaliśmy, że w całym mieście będzie około 16 kamer. A jest ich już ponad 70!

- Zapobiegają przestępstwom i wszelkiemu łamaniu przepisów - zapewnia inspektor straży miejskiej Romuald Dyński, który wczoraj dyżurował w centrum i obserwował, co "widzą” kamery, - a gdy zauważymy, że ktoś naruszył prawo, przygotowujemy zdjęcia i film, jako dowód.

- Czasem, podczas nocnych dyżurów, funkcjonariusze obserwują np. samotne osoby, zwłaszcza kobiety, czy bezpiecznie dotrą do nocnego autobusu lub do domu - objaśnia komendant straży miejskiej Jan Przeczewski. - Ludzie nawet nie wiedzą, że są w ten sposób chronieni.

Bywa, że mieszkańcy, którzy regularnie wypuszczają psy na ulice i nie sprzątają po nich, robią "duże oczy”, widząc swoje i swojego pupila zdjęcia u strażników. - Przecież tam nikogo nie było! - mówią zaskoczeni. Ale była kamera. I mandat trzeba zapłacić.

- Kamera zauważyła też bójkę przy ul. Piłsudskiego i próbę włamania do sklepu przy pl. Miłośników Astronomii. Także tłukącego wszystko po drodze osobnika na ul. Toruńskiej - wylicza komendant Przeczewski. - Często ludzie myślą, że policję lub nas wezwali mieszkańcy. A to kamera nam pokazała, gdzie interweniować.

Wkroczyć "tu i teraz”

- Mamy wspólne, specjalne patrole strażników i policjantów, które natychmiast reagują na sygnał od dyżurnego, który widzi miejsce przestępstwa - wyjaśnia komisarz Rafał Gackowski, naczelnik wydziału prewencji policji, - a jeśli sprawca się przemieszcza, "jedziemy” za nim kolejnymi kamerami, wszystko rejestrując.

- Ważne, by zareagować zgodnie z zasadą "tu i teraz” i przestępcę zatrzymać - podkreśla insp. Dyński.

Udostępnij

Czytaj więcej o:
  • Grudziądz
  • kamery
  • monitoring
  • patrolowanie
  • policja
  • strażnicy
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
pomorska24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 800 111 006

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

pomorska.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.pomorska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.