Rewitalizacja Fordonu - zza kratek na plac budowy

Dodano: 1 czerwca 2010, 10:15 Autor:

Rewitalizacja Fordonu - zza kratek na plac budowy

(fot. Fot. Jarosław Pruss)

W ożywianiu Starego Fordonu pomoże ponad stu więźniów tamtejszego zakładu karnego. Wczoraj osadzeni w skupieniu zapoznali się z planami przebudowy osiedla.

Kup Gazetę Pomorską przez SMS

- Specyfika więzienia jest taka, że to ja mówię, kto i gdzie ma pójść - mówił wczoraj Grzegorz Chojnacki, dyrektor Zakładu Karnego Bydgoszcz-Fordon. - Druga rzecz, że każdy z penitencjariuszy tu obecnych chciał wziąć udział w konferencji - dodaje półżartem.

W fordońskim więzieniu w jednej niewielkiej sali znalazło się wczoraj ponad trzydziestu osadzonych oraz czołowi przedstawiciele ratusza. Wspólnie z prezydentem Konstantym Dombrowiczem i Robertem Łucką, architektem miasta, więźniowie przysłuchiwali się planom ożywienia historycznej części Fordonu.

- Zadziwiające, że w świadomości mieszkańców tego osiedla więzienie wcale nie jest jakimś negatywnym elementem - zaczął wczoraj prezentację Huub Droogh, prezes firmy RDH, która przygotowuje plan rewitalizacji Starego Fordonu.

- Gdy pracowaliśmy nad koncepcją ożywienia, przywrócenia mieszkańcom tej dzielnicy, dużo rozmawialiśmy z ludźmi, którzy tu mieszkają. Okazało się, że bardziej niż bliskiego sąsiedztwa zakładu karnego bardziej boją się tych, co piją na tyłach ulic Frycza-Modrzewskiego, czy Kapeluszników - nad brzegiem Wisły. I dlatego też nikt tam nie chce chodzić na spacery. Bo nie ma po co.

Właśnie od nabrzeża rzeki urbaniści z Holandii chcą rozpocząć proces rewitalizacji. I między innymi tam widzą rolę więźniów z zakładu przy ul. Bydgoskiej.

- Możecie własnymi rękami przyczynić się do tego, by to miejsce stało się bardziej przyjazne mieszkańcom - zwracał się do osadzonych Droogh. - Co więcej, możecie też pomóc sprawić, by to osiedle stało się magnesem przyciągającym tu mieszkańców z całego miasta. Nie mam na myśli oczywiście więzienia - żartował. - Chodzi rzecz jasna o tereny przyległe, głównie o brzeg - wskazuje prezes RDH Architektów.

Prace przy porządkowaniu miejsc pod inwestycje mają być częścią programu resocjalizacji.

- Zdążyłem się już przekonać, że to jest możliwe - dodaje Huub Droogh. - Trzy miesiące temu zapytałem dyrektora więzienia, czy nie można uporządkować terenu między murem zakładu, a Wisłą. Dziś jest tam czysto, nie ma też krzaków. I taka współpraca będzie niezbędna w przyszłości.

W pracach porządkowych, a ostatnio też przy umacnianiu wałów przeciwpowodziowych uczestniczyło regularnie stu więźniów.

Na razie holenderscy architekci wyodrębnili siedem stref, które miałyby zostać uporządkowane, a następnie przebudowane. Już w przyszłym roku mają tam zostać przycumowane trzy barki, na których znajdą się tak zwane "miejsca zainteresowań” dla fordońskich dzieci i młodzieży.

- Jesteśmy w kontakcie z partnerami, którzy pomogą miastu w realizacji tego przedsięwzięcia - zaznacza Konstanty Dombrowicz.

Zwieńczeniem inwestycji w tym miejscu ma być budowa bulwaru od mostu fordońskiego w kierunku wałów przeciwpowodziowych. - W budżecie miasta na przyszły rok znajdą się pieniądze na remont dwóch ulic prowadzących od starej części Fordonu nad Wisłę - zapewnia prezydent.

Huub Droogh idzie dalej i proponuje, by w budynku, w którym obecnie znajduje się więzienie, powstał kiedyś hotel: - To piękny, stary gmach. Chciałbym kiedyś, może za dwadzieścia lat, przyjechać na wakacje do Bydgoszczy i zatrzymać się tu na noc - żartuje.

Wczoraj humor dopisywał też dyrektorowi zakładu:

- Rewitalizacja osiedla to też szansa dla was - Chojnacki mówił do więźniów. - Programy resocjalizacji, w których uczestniczycie, rzutują na waszą ocenę, jako osadzonych. Mimo wszystko mam nadzieję, że nikt z was nie zamierza jeszcze za dwadzieścia lat w ten sposób przysługiwać się społeczeństwu? - zapytał.

W odpowiedzi buchnęła salwa gromkiego śmiechu.

Udostępnij

Czytaj więcej o:
 • Bydgoszcz
 • huub droogh
 • promocja bydgoszczy
 • promocja miasta
 • rdh
 • rewitalizacja
 • rewitalizacja fordonu
 • rewitalizacja starego fordonu
 • więzienie fordon
 • więzienie w fordonie
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Nie marnuj jedzenia, doKOŃcz posiłek!

Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
 • Sprawdź gdzie otrzymasz najtańszy kredyt!​

pomorska24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze

Zwiedzasz bydgoskie muzea?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 84.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 800 111 006

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

pomorska.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.pomorska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.