Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejkę do sanatorium można podejrzeć w internecie

(mp)
fot. sxc.hu
Osoby spodziewające się pobytu w sanatorium, mogą kontrolować za pośrednictwem internetu na jakim etapie jest ich skierowanie. Niestety, czas oczekiwania na wyjazd do uzdrowiska trwa nawet dwa lata.

www.pomorska.pl/zdrowie

Serwis Zdrowie www.pomorska.pl/zdrowie

- Możliwość podejrzenia wniosku to dodatkowa opcja, przeznaczona dla pacjentów posiadających dostęp do internetu - wyjaśnia Andrzej Purzycki, zastępca dyrektora ds. medycznych kujawsko-pomorskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Po zarejestrowaniu wniosku o przydzielenie miejsca w sanatorium, pacjent otrzymuje od lekarza numer skierowania. Jest on zarazem hasłem do uruchomienia przeglądarki funduszu.

Jak ją znaleźć? Wystarczy wejść na stronę internetową www.skierowania.nfz.gov.pl., a następnie w górnym okienku wpisać numer danego skierowania. - Pacjent może zobaczyć, na jakim etapie jest jego wniosek - mówi Andrzej Purzycki.

Co więcej, poznaje datę wystawienia skierowania przez lekarza oraz termin wpłynięcia wniosku do oddziału NFZ. Dowiaduje się o rodzaju leczenia, numerze w kolejce, miejscu i terminie leczenia sanatoryjnego.

Purzycki zapewnia jednocześnie, że do osób, które nie mają dostępu do internetu, NFZ wysyła skierowanie pocztą. - Z reguły na dwa miesiące wcześniej dostarczamy pacjentowi wszelkich szczegółowych informacji - podkreśla.

Niestety, na przydzielenie miejsca w uzdrowisku czeka się bardzo długo, bo od półtora roku do nawet dwóch lat. - Dziennie wpływa do nas kilkadziesiąt wniosków - mówi Andrzej Purzycki.

Nieco krócej czekają pacjenci, dla których leczenie uzdrowiskowe jest jedynie kontynuacją lub uzupełnieniem leczenia szpitalnego.

Wnioski o przyznanie miejsca w sanatorium rozpatruje lekarz specjalista w dziedzinie balneologii i medycyny fizykalnej albo rehabilitacji medycznej. To właśnie on, po zapoznaniu się z dokumentacją medyczną, wydaje decyzję, czy leczenie uzdrowiskowe jest konieczne.

Jeśli uzna, że pacjent powinien wyjechać do sanatorium, wskazuje rodzaj leczenia (szpitalne, sanatoryjne lub rehabilitacja) oraz miejscowość, w której można je realizować.

W przypadku uzasadnionej rezygnacji z wyjazdu, fundusz przydziela pacjentowi nowy termin. Jeżeli natomiast stwierdzi, że rezygnacja jest bezzasadna, informuje o konieczności uzyskania nowego skierowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska