Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grudziądz: Lądowisko dla śmigłowców przy szpitalu będzie gotowe za pół roku

MARYLA RZESZUT [email protected] tel 56 45 11 931
- W wykopie już jest osadnik do zbierania wody - wyjaśniają Lech Bogun (z lewej) i Zbigniew Kadelski z firmy Projprzem
- W wykopie już jest osadnik do zbierania wody - wyjaśniają Lech Bogun (z lewej) i Zbigniew Kadelski z firmy Projprzem Fot. Maryla Rzeszut
- Nareszcie przy naszej lecznicy powstaje lądowisko - nie kryje radości Lech Bogun, który przy budowie szpitala pracuje już ponad 25 lat! - Cieszę się i jako pracownik, i jako mieszkaniec Grudziądza.

Od tygodnia roboty idą przy szpitalu piorunem.

- Obniżamy teren o 1,2 metra. Zrobiliśmy 7-metrowy wykop pod zbiornik - osadnik na wodę deszczową, oleje i wszystko, co spłynie z lądowiska i parkingu - objaśnia majster Marek Góral z bydgoskiego Projprzemu - jest tu też ekipa Elektrochemu, zabezpieczająca główny kabel, zasilający szpital. Ciężarówki z Bogmaru wywożą ziemię. Wiodąca firma w konsorcjum, realizującym inwestycję, to Budopol Bydgoszcz.

Wiele osób ma tu pracę

Grudziądzanin Lech Bogun - monter instalacji sanitarnych, pracuje teraz w Projprzemie, ale wcześniej, przez około ćwierć wieku był m.in. w Binstalu i Totalu.

- Kawał życia przepracowałem przy budowie szpitala, a teraz wykonujemy tu roboty instalacyjno-kanalizacyjne - tłumaczy. - Cieszę się, że są pieniądze na budowę lądowiska, bo wielu ludzi znalazło zatrudnienie. Jestem grudziądzaninem. Mam tu rodzinę i przyjaciół. Dobrze mieć świadomość, że przy szpitalu będzie błyskawiczny transport śmigłowcem.

Tego samego zdania są dwie pacjentki, które spotykam w przychodniach specjalistycznych przy szpitalu.

- Te wykopy to pod lądowisko dla helikopterów? - dziwią się Anna Kazimierska i Felicja Stępkowska. - No i bardzo dobrze, że je budują! Skoro wkrótce obok Grudziądza przebiegać będzie autostrada, to przewożenie rannych drogą lotniczą może być dla nich jedynym ratunkiem. Uważamy też, że w ciężkich, nagłych przypadkach chorzy z naszego szpitala powinni mieć możliwość przewiezienia helikopterem do specjalistycznych klinik. Oby tylko przeciętny pacjent mógł z takiej pomocy także skorzystać.

Uratują więcej pacjentów

- Robimy to przecież dla naszych pacjentów - podkreśla zastępca dyrektora szpitala ds. technicznych Piotr Jaskulski. - Budowa lądowiska kosztować będzie 4 mln 790 tys. zł. Z Unii Europejskiej otrzymamy 85 procent tej kwoty. Pozostałe 15 proc. to środki własne. Przed kilku tygodniami podpisaliśmy z ministrem zdrowia umowę na tę inwestycję.

Grudziądzki projekt zyskał pozytywne opinie ministerstwa zdrowia i ministerstwa rozwoju regionalnego. Dlatego otrzymał dofinansowanie.

Platforma lądowiska o wymiarach 40 na 40 m stanie na kilkunastu filarach, ponad parkingiem. Z lądowiska prowadzić będzie, na wysokości I piętra (ponad podjazdem dla karetek) zadaszony "rękaw", którym dowożeni będą pacjenci ze śmigłowca do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Lub odwrotnie: z SOR do helikoptera.

Wycięto część drzew w pasie dolotowym do szpitala. Lądowisko ma być gotowe w październiku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska