Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoski miecz, który 900 lat przeleżał w mule, będzie atrakcją archeologicznej wystawy w Białym Spichrzu [foto,wideo]

Agata Kozicka [email protected] tel. (52) 326-31-83
Józef Łoś, kustosz działu acheologii w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy prezentuje 900-letni miecz
Józef Łoś, kustosz działu acheologii w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy prezentuje 900-letni miecz Fot. Tomek Czachorowski
Już jest z powrotem w Bydgoszczy - nasz 900-letni miecz, znaleziony dwa lata temu przy ul. Grodzkiej, zakonserwowany w Toruniu, będzie jednym z najciekawszych eksponatów podczas wystawy "Z wizytą w grodzie u kasztelana Bydgosta".
Średniowieczny miecz znaleziony przez Krzysztofa Gruszke rok temu w wykopie archeologicznym przy ul. Grodzkiej

900-letni miecz

pomorska.pl/bydgoszcz

Więcej informacji z Bydgoszczy znajdziesz na stronie www.pomorska.pl/bydgoszcz

W kwietniu 2008 roku znalazł go Krzysztof Gruszka, pracownik firmy, która przygotowywała teren pod budowę hotelu Holiday Inn przy ul. Grodzkiej.

- Zobaczyłem go na łyżce koparki i od razu wiedziałem, że pochodzi ze średniowiecza. Kopaliśmy w końcu w miejscu, gdzie prawie tysiąc lat temu znajdował się gród - opowiadał.

Okładzina na klej

Oddał go bydgoskim archeologom Annie i Wojciechowi Siwiakom, po czym miecz trafił do pracowni Dokumentacji i Konserwacji Zabytków Archeologicznych UMK.

- Okładzina rękojeści jest na 99 procent bukowa - mówi Krzysztof Rybka, który wraz z dr. Ryszardem Kaźmierczakiem zajmował się konserwacją miecza. - I, co ciekawe, została przymocowana do miecza za pomocą kleju, którego resztki znaleźliśmy i badamy. To dowód na to, że do przymocowania okładziny poza rzemieniami używano właśnie kleju.

Napisy

Jeszcze ciekawsze są napisy znalezione na głowni. Z jednej strony mamy: +HNVDWHDHNVDH (pierwsze N jest obrócone), a z drugiej: wNHEHLYEDHNIEL (i arabska litera "hah").

- To bardzo ciekawy układ liter, spotkany po raz pierwszy. Dość długi. To skrót jakiejś inwokacji do Boga. Czasami jedna litera zastępuje słowo, czasami - kilka liter. Teraz napis musi rozszyfrować specjalista łacinnik - dodaje Rybka.

Bez tlenu w mule

Miecz jest świetnie zachowany, gdyż przez prawie milenium przeleżał w mule, w warunkach beztlenowych, 10 metrów pod ziemią.

- To unikalne znalezisko dla miasta. Do tej pory na terenie obecnej Bydgoszczy znaleziono trzy miecze. Jeden wyłowiono z Brdy, drugi pochodzi z Łęgnowa, a trzeci i jedyny zachowany do dziś - znaleziono w Wyszogrodzie w Fordonie - wymienia Anna Siwiak.

- Z grodziska, które oblegał w 1113 roku Bolesław Krzywousty - dodaje Józef Łoś, kierownik działu archeologii Muzeum Okręgowego, gdzie średniowiecze miecze będzie można zobaczyć podczas wystawy otwieranej 12 maja w Białym Spichrzu na Wyspie Młyńskiej.

Toporne wyroby i nie tylko

Wystawa chronologicznie zamyka się między VII a XIV wiekiem. Wśród eksponatów wiele będzie związanych z wojaczką: groty, bełty, czekany, obuchy, włócznie, topory. Poza tym przepiękny miecz wikingów z ozdobną głowicą znaleziony trochę dalej od Bydgoszczy - w Sępólnie Krajeńskim.

Będą też mniej toporne wyroby kowalskie: kolczyki, naszyjniki, haczyki do łowienia ryb. - Po liczbie znalezisk widać, że kowalstwo stało u nas na wysokim poziomie - mówi Łoś. - Ale mamy też dużo wyrobów kościanych i rogowych. Choćby łyżwy. Wywiercano w kościach, najczęściej końskich, otwory, przez które przeplatano rzemienie i tak przymocowywano do chodaków.

Zobaczymy czaszki, m.in. zwierząt, które wkładano pod narożniki wałów obronnych lub chat.

Scenografia ze stodoły

Deski, z których wykonano scenografię wystawy - izby średniowieczne, nie są aż tak stare, ale pochodzą z około 200-letniej stodoły.

To będzie stała wystawa, ale nie statyczna. - Będziemy dodawać eksponaty, chcemy wprowadzić też multimedia, dotykowe monitory - opowiada kustosz. - Już mamy repliki dawnych sprzętów i wkrótce będzie można spróbować np. robienia kaszy czy mąki średniowiecznym sposobem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska