Przebudowa dworca PKP w Bydgoszczy trochę bliżej

Dodano: 2 kwietnia 2010, 11:00 Autor:

Jest szansa na kapitalny remont głównego dworca kolejowego w Bydgoszczy. I to bez konieczności szukania inwestora prywatnego.
Przebudowa dworca PKP w Bydgoszczy trochę bliżej

(fot. fot. sxc.hu)

Przeczytaj więcej

Prezydent Konstanty Dombrowicz rozmawiał kilka dni temu z Jackiem Prześlugą z zarządu PKP SA. Powstaną dwa zespoły architektów - w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej i w PKP. Zajmą się przygotowaniem rewitalizacji bydgoskiego dworca PKP i okolic.

- Chcemy, żeby powstał bydgoski ośrodek komunikacyjny, z którego będzie można dotrzeć bezpośrednio na lotnisko - mówi Dombrowicz.

Miasto chce też rozmawiać z PKS o przeniesieniu dworca autobusowego w okolice kolejowego. Wczoraj Dombrowicz wspomniał o dwóch lokalizacjach: przy ul. Rycerskiej i Ludwikowo. - Po Świętach Wielkanocnych ma odbyć się pierwsze spotkanie zespołów architektów - dodał wczoraj prezydent.

Co ważne, przebudowa dworca PKP miałaby być sfinansowana ze środków europejskich.

- Nasze rozmowy z bydgoskim ratuszem trwają już od marca 2008 roku - przypomina Michał Wrzosek, rzecznik prasowy PKP SA. - Wtedy to podpisana została tak zwana umowa ramowa o dwustronnej współpracy miasta i kolei w zakresie kapitalnego remontu głównego dworca kolejowego w Bydgoszczy. Do tej pory jednak była mowa o przebudowie wyłącznie z udziałem pieniędzy inwestora prywatnego. Szansa na zdobycie na ten cel dotacji z Unii Europejskiej znacznie ułatwi przeprowadzenie tej inwestycji.

Wrzosek nie określa, o jak duże unijne pieniądze kolej będzie się starała.

- Rozmowy wciąż trwają, na szczegóły trzeba jeszcze poczekać. Budowa mogłaby ruszyć jednak już w 2011 roku - dodaje rzecznik PKP. - Gotowa jest też koncepcja nowego zagospodarowania dworca i terenów przyległych, którą przygotowała dla miasta Wyższa Szkoła Gospodarki.

Pracami nad studium kierował Filip Sikora z WSG:

- Rejon dworca był kiedyś drugim centrum Bydgoszczy. Teraz to niestety peryferie miasta. Dzielnica częściowo zapomniana. A przecież te okolice nie muszą być omijane przez podróżnych, którzy przyjeżdżają do nas pociągami - twierdzi Sikora. - Szansą przywrócenia należnej rangi tej części miasta jest zatem kompleksowa przebudowa pierzei wzdłuż ulicy Zygmunta Augusta - od budynku poczty, aż do terenu Pesy. Jest tam przecież sporo miejsca na centrum rozrywki, pasaż handlowy i może nowoczesne muzeum kolei.

Czytaj więcej o:
 • bydgoski dworzec do remontu
 • bydgoszcz
 • bydgoszcz dworzec pkp
 • dworzec
 • dworzec w bydgoszczy do remontu
 • kolej
 • pkp
 • przebudowa bydgoskiego dworca
 • rewitalizacja
 • unijna kasa na dworzec
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Kierowco, jedź ostrożnie. W Bydgoszczy kolizja za kolizją

Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
 • Nowy pakiet dla pacjentów pomorska.pl

pomorska24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze

Czy Bydgoszcz ma szansę zostać Europejską Stolicą Kultury?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 258.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 800 111 006

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

pomorska.pl jest częścią grupy Media Regionalne

Media Regionalne sp. z o.o. w Warszawie zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.pomorska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Mediów Regionalnych i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

Polityka dotycząca plików cookie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Media Regionalne sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2014.