8. mistrzostwa świata w przełajach w Bydgoszczy za nami [foto i wideo]

TOMASZ FROEHLKE, [email protected], tel. 52 326 31 91
Włocławianka Iwona Lewandowska straciła przytomność i została odwieziona do szpitala. Polska liderka - Katarzyna Kowalska - przyznawała: - Po raz pierwszy po biegu wymiotowałam. A biegacze z Afryki odbierali medale.

Polska reprezentacja na MŚ

Omdlenie Lewandowskiej z LKS Vectra DGS Włocławek było najdramatyczniejszym momentem niedzielnych mistrzostw. Kilka minut po ukończeniu biegu straciła przytomność, a lekarze bezwładną zanieśli na noszach do karetki i na sygnale popędzili do szpitala wojskowego. Tuż po powrocie karetki ratownik medyczny relacjonował "Pomorskiej": - Nastąpiła utrata przytomności, ale zawodniczka już w karetce odzyskała świadomość. Pierwsze badania wykazały bardzo wysoki poziom cukru. W szpitalu wykonana zostanie pełna diagnostyka, być może będzie musiała zostać na obserwacji. To młoda osoba, ma silny organizm i to z pewnością jest korzystne.

W szpitalu usłyszeliśmy: - Pani Iwona Lewandowska nie wyraża zgody na informowanie o stanie swojego zdrowia.

Mamy nadzieję, że wszystko zakończy się dobrze i będziemy mogli informować jeszcze o niejednym sukcesie 25-letniej biegaczki. Życzymy zdrowia pani Iwono!

Płuca potrzebne od zaraz

WYNIKI

Seniorzy (12 km): 1. Joseph Ebuya (Kenia) - 33.00; 2. Teklemariam Medhin (Erytrea) - 33.06; 3. Moses Kipsiro (Uganda) - 33.10; 77. Arkadiusz Gardzielewski (Polska) - 35.48; 90. Kamil Poczwardowski (Polska) - 36.16; 105. Błażej Brzeziński (Polska) - 37.03; 108. Krystian Zalewski (Polska) - 37.11; 109. Jarosław Cichocki (Polska) - 37.14; 116. Tadeusz Zblewski (Polska) - 38.10; Ukończyło 127 zawodników. Drużynowo: 1. Kenia, 2. Erytrea, 3. Etiopia; 18. Polska. Sklasyfikowano 21 drużyn.

Seniorki (8 km): 1. Emily Chebet (Kenia) - 24.19; 2. Linet Masai (Kenia) - 24.20; 3. Meseleh Malkamu (Etiopia) - 24.26; 36. Katarzyna Kowalska (Polska) - 26.45; 61. Agnieszka Ciołek (Polska) - 27.40; 64. Aleksandra Jawor (Polska) - 27.45; 70. Agnieszka Jerzyk (Polska) - 28.08; 76. Iwona Lewandowska (Polska) - 28.44; Mariola Konowalska (Polska) nie ukończyła. Ukończyły 84 zawodniczki.

Drużynowo: 1. Kenia, 2. Etiopia, 3. USA; 12. Polska. Sklasyfikowano 12 drużyn.

Juniorzy (8 km): 1. Caleb Ndiku (Kenia) - 22.07; 2. Clement Langat (Kenia) - 22.09; 3. Japhet Korir (Kenia) - 22.12; 72. Marek Kowalski (Polska) - 25.04; 82. Marek Skorupa (Polska) - 25.19; 95. Krzysztof Hammer (Polska) - 25.59; 105. Mateusz Maik (Polska) - 26.45; 106. Tomasz Kawik (Polska) - 26.48; 109. Bartosz Karon (Polska) - 27.32. Ukończyło 118 zawodników.

Drużynowo: 1. Kenia, Etiopia, 3. Uganda; 17. Polska. Sklasyfikowano 19 drużyn. Juniorki (6 km): 1. Mercy Cherono (Kenia) - 18.47; 2. Purity Rionoripo (Kenia) - 18.54; 3. Esther Chemtai (Kenia) - 18.55; 48. Paula Kopciewska (Polska) - 21.27; 49. Aleksandra Gierat (Polska) - 21.27; 62. Monika Suchar (Polska) - 21.49; 76. Izabela Dziedziech (Polska) - 22.09; 80. Lena Płaczek (Polska) - 22.26; 85. Paulina Furmańska (Polska) - 22.37; Ukończyły 93 zawodniczki.

Drużynowo: 1. Kenia, 2. Etiopia, 3. Uganda; 11. Polska. Sklasyfikowano 14 drużyn.

Wielu kibiców mogło się dokładnie przekonać, jak niesamowicie wyczerpującą dyscypliną są biegi przełajowe. Pogoda była niemal idealna - około 10 stopni na plusie, sucho, lecz bez słońca i z umiarkowanym wiatrem. Organizatorzy spisali się znakomicie - trasa była przygotowana idealnie, całe zawody przebiegały bardzo sprawnie i nie było ani jednego słowa narzekania. A mimo to, za metą wielu zawodników potrzebowało pomocy medycznej. Na dość łatwej trasie, bez podbiegów, czy spadków, na dość twardej nawierzchni trzeba mieć płuca ze stali, żeby marzyć o sukcesach. Albo być z Afryki, a najlepiej z Kenii. Narzucili tak szaleńcze tempo, że czasami już na pierwszej, 2-kilometrowej pętli, gdy wbiegali na drugą, część była w połowie dystansu!

Wszystkiemu winien szaman

Na trybunach można było usłyszeć dowcip: organizatorzy przygotowali tylko trzy hymny - Kenii, Etopii i Erytrei. Potem okazało się, że jest w tym dużo prawdy! Gdyby przygotowali hymny Kenii, Erytrei, Ugandy i Etiopii w zupełności by wystarczyło. W dwóch biegach juniorskich Kenijczycy opanowali całe podium. Wśród seniorek na podium, i to na najniższy stopień, wskoczyła Etiopka Malkamu, w wśród seniorów drugie miejsce zajął Medhin z Erytrei i Ugandyjczyk Kipsiro. Nikt sprzed roku nie obronił tytułu mistrzowskiego z Ammanu - Etiopczyk Gebremariam był tym razem wśród seniorów dziesiąty, Etiopka Genzebe Dibaba wśród juniorek 11., a mistrz świata juniorów, który w tym sezonie zadebiutował wśród seniorów - Etiopczyk Ayele Abshero - zajął dobre - 25. miejsce. Etiopczycy byli największymi przegranymi bydgoskich mistrzostw, bo jeden medal indywidualnie i cztery drużynowo, ale bez złota to dla nich dorobek skromny. Nawet największa gwiazda - Tirunesh Dibaba - zajęła czwarte miejsce. Potem pojawiły się głosy, że wszystkiemu wynien szaman z Kenii, którego można było rozpoznać po czerwonej chuście zarzuconej na plecy, tajmniczej różdżce oraz dyndających świecidełkach spod czapeczki z napisem "Kenya". Miał zaczarować najgroźniejszych rywali i umożliwić swoim rodakom zwycięstwa (wszystko do obejrzenia na www.pomorska.pl). Kto wie, może to dlatego po 10 km biegu seniorów, ostatnie dwa Kenijczyk Joseph Ebuya pokonał w 5,5 minuty! Szaleństwo!

Kowalska prawdziwą liderką

Polacy spisali się na miarę oczekiwań. Pozycję zdecydowanej liderki w pełni potwierdziła Katarzyna Kowalska (LKS Vectra DGS Włocławek), która indywidualnie zajęła najwyższe miejsce (36), choć nie spełniło się jej marzenie i pozycja w pierwszej "30''. Pokazała, że na progu ważnego sezonu letniego (Diamentowa Liga, mistrzostwa Europy) jest już w bardzo dobrej formie, choć przełaje nie są jej koronną dyscypliną.

Podopieczna trenera Mariana Nowakowskiego przebiegła 8 kilometrów w bardzo dobrym czasie 26 minut i 45 sekund, tracąc do zwyciężczyni - Kenijki Emily Chebet - 2 minuty i 26 sekund. Gdyby to były mistrzostwa Europy, zajęłaby znakomite, ósme miejsce, bo przed nią były trzy Portugalki, dwie Angielki, Włoszka i Hiszpanka. Nie liczymy najlepszej z Europejek - Hilkdy Kibet (10. miejsce) - która jest Kenijką, ale broni barw Holandii. Pierwsze dziewięć miejsc wśród seniorek należało do Kenii i Etiopii, a najlepszą spoza Afrykanek była właśnie kenijska Holenderka. Drugą z Polek, która wbiegła na metę, była Agnieszka Ciołek (61. miejsce), która do Kowalskiej straciła 55 sekund. Z kolei druga z reprezentantek LKS Vectra DGS - wspomniana Iwona Lewandowska - finiszowała na 76. miejscu.

W gronie seniorów jedyny przedstawiciel naszego regionu - Błażej Brzeziński (MUKS Bydgoszcz) - pokonał dystans 12 km w 37 minut i 3 sekundy, co dało mu 105. miejsce. Stracił do zwycięzcy ponad 4 minuty. W tej kategorii pięć najlepszych miejsc należało do Afrykanów, a w czołówkę "wmieszali się" Azjaci z Bahrajnu i Kataru. Najlepszy z Europy był Hiszpan Alemayehu Bezabeh, który jest... Etiopczykiem startującym w barwach swojej ojczyzny startuje niespełna dwa lata.

Miłą niespodziankę sprawiły polskie juniorki, które drużynowo zajęły 11. miejsce, a najlepsza indywidualnie - Paula Kopciewska - była 48.