Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoska warownia wróci na miejsce, Jerzy Derenda: - W Bydgoszczy może powstać park miniatur zabytków całego regionu

Maciej Czerniak, [email protected], tel. 52 32 63 142
Budowa bydgoskiego zamku ruszyła w 1343 roku. Nad jego modelem w skali 1:20 pracują Bernadetta i Zenonowie Firyn
Budowa bydgoskiego zamku ruszyła w 1343 roku. Nad jego modelem w skali 1:20 pracują Bernadetta i Zenonowie Firyn Fot. Andrzej Bartniak
Fortece Chełmna, Grudziądza i Torunia w Bydgoszczy? To na razie tylko pomysł. Za to już w kwietniu doczekamy się zrekonstruowanego bydgoskiego zamku.

pomorska.pl/bydgoszcz

Więcej informacji z Bydgoszczy znajdziesz na stronie www.pomorska.pl/bydgoszcz

Od kilku miesięcy w warsztacie państwa Bernadety i Zenona Firynów w Świeciu trwa budowa bydgoskiej fortecy. Budowla już mierzy ponad 1,8 m wysokości. Zamek zostanie ustawiony na wzniesieniu, wtedy będzie się miał ponad 2 m.

W królewskie urodziny

- Model budujemy z bloczków betonowych farbowanych na czerwono - mówi Bernadeta Firyn, współwłaściciel świeckiej firmy Bud-Art. - Z tego samego materiału są wykonane dachówki. W całej konstrukcji nie będzie ani jednego elementu plastikowego.
Model bydgoskiej warowni musi być odporny na deszcz, grad i mróz. Już od kwietnia będzie można go oglądać w Bydgoszczy, u zbiegu ulic Grodzkiej i Zamczysko. -

Chcielibyśmy, by uroczyste odsłonięcie zamku w naszym mieście zbiegło się z urodzinami Kazimierza Wielkiego, 30 kwietnia - mówi Jerzy Derenda, prezes Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy, które zleciło budowę modelu warowni.
Zamek zostanie ustawiony najwyżej kilkanaście metrów od miejsca, w którym faktycznie został pobudowany. - Obecnie mieści się tam przedszkole "Alf" - wyjaśnia Derenda. - Model mógłby stanąć na skraju jego terenu, albo po drugiej stronie ulicy Grodzkiej.

Zamek w pełnej krasie

Autorem projektu modelu zamku jest Robert Grochowski, bydgoski historyk: - W pracy nad jego wizualizacją korzystałem między innymi z rycin Szweda Erika Dahlberga i niemieckiego malarza Storna. Obie pochodzą z połowy XVII wieku. Pierwsza powstała w 1656 roku, a druga w 1661.

Model zamku powstaje w skali 1:20. Główny gmach będą otaczają umocnienia i fosa. Tak wyglądał w XVII w, kiedy otoczono go dodatkowymi fortyfikacjami. - Bydgoska forteca została ostatecznie rozebrana w 1895 roku. Dopiero w latach 90. XX wieku przypomniał o niej bydgoski historyk Lech Łubik - dodaje Grochowski.

Miniatury do Myślęcinka

Model bydgoskiej warowni może być pierwszym z kilkunastu, które powstaną w naszym mieście. - W Bydgoszczy mógłby powstać park miniatur najciekawszych zabytków regionu - zastanawia się Derenda. - Mam na myśli choćby warownie Chełmna, czy Torunia.
Robert Grochowski widzi tego typu atrakcję w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku: - Już teraz wspólnie z bydgoskimi bractwami rycerskimi staramy się o unijne dofinansowanie na budowę wieży rycerskiej nad stawami w Myślęcinku. Tego typu budowle były w XIV w rezydencjami magnatów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska