Jedna kadra, jeden budynek, dwie szkoły

Dodano: 22 marca 2010, 13:15 Autor:

To już pewne - we wrześniu przy IV LO powstanie gimnazjum dwujęzyczne. - Dzięki temu będziemy mogli w pełni wykorzystać nasz potencjał - cieszy się Małgorzata Białek, dyrektor placówki.

O utworzeniu gimnazjum przy najlepszym toruńskim ogólniaku radni zdecydowali na ostatnim posiedzeniu Rady Miasta. Od nowego roku szkolnego IV LO i Gimnazjum Dwujęzyczne nr 4 stworzą wspólnie nową jednostkę administracyjną - Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4.

Najciekawszy w całym projekcie jest fakt, że wiodącym językiem obcym w nowo powołanej placówce będzie francuski. - Nie oznacza to oczywiście, że kandydaci do gimnazjum będą musieli wykazać się znajomością mowy Woltera - mówi Małgorzata Białek. - To będzie szkoła na poziomie gimnazjalnym, dlatego języka będziemy uczyć od podstaw.

O jego wyborze zdecydowały realia zjednoczonej Europy: francuski króluje w politycznych kuluarach Brukseli i otwiera liczne furtki do kariery w administracji unijnej.

Ale dlaczego dyrekcja najbardziej renomowanej szkoły w mieście zdecydowała się na utworzenie w jej strukturach gimnazjum? Małgorzata Białek wymienia kilka powodów: - Uczniowie gimnazjum będą potencjalnymi uczniami „czwórki”. Jeśli będziemy sprawować nad nimi opiekę przez sześć lat, a nie zaledwie przez trzy, owoce wspólnej pracy na pewno będą większe. Kolejny aspekt to nasza znakomita kadra pedagogiczna, która będzie miała okazję w pełni wykorzystać swój potencjał.

Dyrektor Białek wskazuje również pewną prawidłowość - wszystkie licea ze szczytów ogólnopolskich rankingów wchodzą w skład zespołów szkół, a tym samym mają szansę już dużo wcześniej kształtować swój przyszły narybek. Łączenie dwóch szczebli edukacji wspólną kadrą, siedzibą i filozofią nauki i wychowania lansuje także samo Ministerstwo Edukacji Narodowej. - To była dla nas konieczność - dodaje Małgorzata Białek. - Gdybyśmy nie zdecydowali się na gimnazjum, spadalibyśmy nadal w rankingach. Nie chcemy roztrwonić dorobku „czwórki”. Pracowało na niego kilka pokoleń.

Czytaj więcej o:
  • IV LO
  • Liceum
  • Toruń
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Barbarka. Zimę pożegnaliśmy z Marzannami (wideo)

Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
  • Diagnoza dla palacza pomorska.pl

pomorska24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy spotkania z prezydentem Zaleskim są stratą czasu?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 112.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 800 111 006

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

pomorska.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.pomorska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.