Polonia Bydgoszcz - MDM Dreier Komputery ŻKS Ostrovia Ostrów Wielkopolski na żywo czytaj więcej »

Odkurzyć bitwę o Bydgoszcz

Dodano: 4 marca 2010, 9:30 Autor:

- Wydarzenia w Bydgoszczy z 1939 roku są powszechnie znane. Tymczasem wciąż mało wiemy o bojach z końca II wojny światowej - mówi Łukasz Nadolski z Pomorskiego Muzeum Wojskowego.
Łukasz Nadolski z jednym z eksponatów wystawy

Łukasz Nadolski z jednym z eksponatów wystawy (fot. Fot. Jarosław Pruss)

www.pomorska.pl/bydgoszcz

Więcej informacji z Bydgoszczy na stronie www.pomorska.pl/bydgoszcz

I dlatego muzeum przygotowuje wystawę, film oraz publikację wydarzeniom sprzed 65 lat.
Wystawa zatytułowana "Krew na śniegu” będzie poświęcona walkom polskich żołnierzy na Pomorzu. - Pokażemy między innymi walki w Bydgoszczy czy o przełamanie Wału Pomorskiego - mówi Łukasz Nadolski z Pomorskiego Muzeum Wojskowego.

Otwarcie wystawy zaplanowano na 18 marca, a ciekawostką będzie zrekonstruowana scena szturmu na bunkier na Wale Pomorskim. - Manekiny w mundurach z tamtych czasów, oryginalne uzbrojenie, a do tego efekty świetlne. Myślę, że takie atrakcje przede wszystkim zainteresują młodych chłopców - dodaje Nadolski.

Muzeum przygotowuje też publikację poświęconą walkom o Bydgoszcz w 1945 roku. - Toczyły się od 21 do 28 stycznia, częściowo w samej Bydgoszczy, a częściowo w rejonie Cierpic, Nakła i Pruszcza. W ciągu tych kilku dni zginęło stu polskich żołnierzy. Straty po stronie rosyjskiej i niemieckiej były o wiele większe. Niemcy mieli tysiąc zabitych, Rosjanie dwa tysiące. Na bydgoskich cmentarzach leży zresztą około 400 nieznanych żołnierzy Armii Czerwonej - opowiada Nadolski.

W publikacji, oprócz archiwalnych zdjęć i map, znajdą się relacje świadków wydarzeń sprzed 65 lat. - Niestety, żołnierze, którzy wtedy walczyli, w większości już nie żyją. Mamy jednak kilka ciekawych opowiadań, które na pewno wykorzystamy - zapewnia Łukasz Nadolski.

Książka powinna ukazać się w ciągu najbliższych miesięcy. Na pewno będzie ją można kupić w muzeum przy Czerkaskiej, być może trafi też do księgarń.

Wcześniej, bo już za kilka tygodni, będzie gotowy film m.in. o walkach na Wale Pomorskim. Zginęło wtedy 5 tysięcy polskich żołnierzy. - Przygotowujemy dokument, ale z elementami fabularnymi. Pomogły nam grupy rekonstrukcji historycznej. Oprócz walk na Pomorzu, pokażemy również te toczące się w Bydgoszczy, o których wciąż niewiele wiemy - dodaje Nadolski.

Czytaj więcej o:
  • bitwa o bydgoszcz
  • muzeum
  • wystawa
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Weź stres za rogi i na egzamin

Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
pomorska24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze

Czy według Ciebie w Bydgoszczy jest dobra woda?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 162.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 800 111 006

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

pomorska.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.pomorska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.