Gmina Mogilno. Burmistrz kontra starosta, czyli kolejne starcie o drogę, której jeszcze nie ma

Dodano: 25 stycznia 2010, 6:00 Autor:

Opozycja grzmi, że obecne władze Mogilna wcale nie chcą budowy obwodnicy, ale szukają teraz sposobu, aby obarczyć kogoś innego odpowiedzialnością za fiasko inwestycji.

Starosta Tomasz Barczak publicznie przyznał, że wniosek o pozwolenie na budowę obwodnicy, jaki złożono do niego pod koniec grudnia ma poważne braki. Część mogileńskich radnych mówi, że nie wiedziała perturbacjach z przygotowaniami do budowy.

Wywłaszczenie opóźnione?

Opozycja coraz głośniej grzmi, że ratusz celowo odkłada rozpoczęcie budowy, ale nie chce się do tego przyznać.

Zastępca burmistrza Jarosław Ciesielski po raz kolejny zapewnia, że inwestycja nie jest zagrożona.

- Naszym zdaniem złożyliśmy kompletne dokumenty, ale organ wydający decyzje (starosta przyp. red.) uznał, że są one niekompletne - mówi Jarosław Ciesielski.

Przypomnijmy, że kilka dni temu starosta poinformował, że w materiałach jakie urzędnicy gminy złożyli w powiecie nie ma bardzo ważnych dokumentów geodezyjnych. Jak mówią urzędnicy te dokumenty są niezbędne, aby rozpocząć wywłaszczanie właścicieli ziemi.

- Przyjęliśmy wniosek 28 grudnia mimo tych braków. Nasi pracownicy zmobilizowali się i sprawdzili całą dostarczoną dokumentację. Już 31 grudnia poprosiliśmy o uzupełnienie dokumentów - mówi Tomasz Barczak.

Starostwo czeka na podziały geodezyjne działek. To oznacza, że procedura wydawania pozwolenia na budowę wydłuży się. Na przygotowanie pozwolenia urzędnicy powiatu mają 90 dni od chwili złożenia wniosku.

Starosta obiecuje, że nie będzie utrudniał

Jednocześnie Tomasz Barczak oświadczył, że teraz można byłoby powrócić do negocjacji z właścicielami ziemi i uniknąć ich wywłaszczania. Zapewnia, że chce jak najszybciej wydać pozwolenie na budowę obwodnicy i nie będzie przedłużał procedury.

Ze strony zwolenników budowy drogi padają bowiem sugestie, że jako przeciwnik obwodnicy, będzie torpedował inwestycję. Wyrazem tego miała być wydana przez zarząd powiatu negatywna opinia o drodze.

- Nie jestem przeciwnikiem obwodnicy, jako urząd starosty mogileńskiego, ale jako Tomasz Barczak, obywatel gminy. Uważam, że nie musimy ponosić kosztów i płacić za marszałka (obwodnica będzie drogą wojewódzką, ale część kosztów budowy ponosi gmina - przyp. red.) - mówi starosta. - My nie mamy możliwości niczego utrudniać. Zarząd wydał negatywną opinię o obwodnicy i było to dobrze przemyślane.

Zarząd powiatu jako argument przeciw obwodnicy podaje, to że mimo próśb nie udzielono odpowiedzi, jak będzie skomunikowana obwodnica z powiatową ulicą Witosa.

- Na drodze w kierunku Konina jest wiadukt o wysokości 3,6 metra, nie poinformowano nas co z ruchem dużych samochodów, które się pod nim nie zmieszczą - usłyszeliśmy w starostwie.

Zastępca burmistrza Jarosław Ciesielski, przypomina jednak, że o tym, jak ma przebiegać obwodnica był informowany dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych.

Ponieważ budowa wciąż budzi tak wielkie kontrowersje, wkrótce ma się odbyć sesja, na której będzie dyskutowana sprawa przygotowania do inwestycji.

Czytaj więcej o:
  • burmistrz
  • Mogilno
  • obwodnica
  • starosta
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Gmina Mogilno. Ukradł kołpaki. Zgubiły go ręce

Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
pomorska24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 800 111 006

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

pomorska.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.pomorska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.