Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do Grudziądza trafił film nagrany przed 65 laty przez Rosjan, podczas wyzwalania miasta

MARYLA RZESZUT
Zdjęcia archiwalne z 1945 roku: 1. Widok na ruiny z alei 23 Stycznia na Małogroblową.2. Wypalony budynek starostwa (róg ul. Młyńskiej i Sikorskiego, nad kanałem Trynka).
Zdjęcia archiwalne z 1945 roku: 1. Widok na ruiny z alei 23 Stycznia na Małogroblową.2. Wypalony budynek starostwa (róg ul. Młyńskiej i Sikorskiego, nad kanałem Trynka). fot. archiwalne
Film nagrany przez Rosjan w 1945 r, w czasie wyzwalania Grudziądza, zdobył w Moskwie wydawca, Janusz Kalamarski.

Więcej informacji z Grudziądza znajdziesz na stronie www.pomorska.pl/grudziadz

Janusz Kalamarski ocenia, że film nakręcony przed 65 laty jest w całkiem dobrym stanie
Janusz Kalamarski ocenia, że film nakręcony przed 65 laty jest w całkiem dobrym stanie fot. Maryla Rzeszut

Janusz Kalamarski ocenia, że film nakręcony przed 65 laty jest w całkiem dobrym stanie
(fot. fot. Maryla Rzeszut)

- Jest krótki. Trwa tylko 7,5 minuty, ale sporo pokazuje - zdradza nam Janusz Kalamarski - można zobaczyć np. walki o Cytadelę, bombardowanie miasta czy branie przez Rosjan do niewoli pokonanych Niemców. Sfilmowali to Rosjanie, w czasie walk o Grudziądz. Film jest w dobrym stanie.

To unikatowy dokument

filmowy, który jest "prezentem" na jubileuszową, 65. rocznicę wyzwolenia Grudziądza spod hitlerowskiej okupacji (6 marca).

O istnieniu takiego filmu Janusz Kalamarski dowiedział się od miejscowego historyka Mariusza Żebrowskiego i od niego dostał sygnatury tego dokumentu.

Już wcześniej Grudziądz zabiegał o film w Rosyjskim Państwowym Archiwum Dokumentów Kinowych i Fotograficznych w Krasnogorsku (dzielnica Moskwy). Wtedy starania nie przyniosły jednak rezultatu.

- To wymagało uporu i wytrwałości - tłumaczy grudziądzki wydawca - bardzo pomógł mi rosyjski biznesmen, z pochodzenia Polak, Leszek Stankowski. Miałem nadzieję, że zdobędę ten film już w chwili wydania albumu "Grudziądz 1945" ze wspomnieniami mieszkańców (Polaków i Niemców) walk o wyzwolenie miasta. Film dotarł do mnie dopiero teraz, ale i tak cieszę się, bo ten filmowy , historyczny "rarytas" wzbogaci miejskie i moje archiwum.

Władze Grudziądza też chcą mieć ten film. Poparły nawet starania Janusza Kalamarskiego oficjalnym pismem, że o dokument występuje miasto. Film zostanie zaprezentowany mieszkańcom i trafi do muzeum.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska