Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Właściwa gra wstępna i dużo uczucia

Zbigniew Fronczek specjalista ginekolog-położnik, specjalista medycyny seksualnej, seksuolog kliniczny
sxc
U kobiet częściej niż u mężczyzn występują wahania libido. Powodem są trudności życiowe, przemęczenie, choroby...

Sewis Zdrowie

www.pomorska.pl/zdrowie

Seksualność kobiet ma charakter indywidualny i warunkowana jest np. stanem zdrowia, wiekiem, doświadczeniem seksualnym czy chęcią wyrażenia uczucia partnerowi.

Libido sprawia, że kobieta czuje potrzebę zaspokojenia swojego popędu seksualnego. U niektórych kobiet większe libido występuje w połowie cyklu, u innych na kilka dni przed miesiączką. Libido stanowi wstęp do osiągnięcia orgazmu.

Orgazm u kobiet nie jest wrodzony, a jest wyuczonym w trakcie życiowej aktywności seksualnej i różni się od orgazmu męskiego. Najbardziej widoczną różnicą jest brak okresu wypoczynku po orgazmie (partnerka w ciągu jednego stosunku może osiągać wiele orgazmów). Spora część kobiet przyznaje, że jakość orgazmu, a nie ilość jest dla nich satysfakcjonująca.

Zaburzenia w osiąganiu orgazmu są warunkowane czynnikami psychogennymi, różnego rodzaju rygoryzmami czy chorobami organicznymi (np. spadek poziomu hormonów). Zauważalny jest spadek zaburzeń orgazmu u kobiet, które ulegają podnieceniu wolniej niż mężczyźni. Potrzebują do jego osiągnięcia właściwego nastroju, poczucia bezpieczeństwa, uczucia ze strony partnera i spełniającej ich oczekiwania gry wstępnej. U kobiet częściej niż u mężczyzn występują wahania libido pod wpływem trudności życiowych, przemęczenia czy chorób.

W życiu kobiety istnieją fizjologiczne okresy, kiedy popęd seksualny maleje. W ciąży i połogu - pod wpływem zachodzących zmian hormonalnych - seksualność kobiet zmienia się i libido na ogół jest małe, lub zanika. Po porodzie brak libido może utrzymywać się dość długo - do czasu, kiedy wzrośnie poziom hormonów.

Menopauza to czas w życiu kobiety, kiedy zaznacza się spadek hormonów. Na skutek tego libido kobiet na ogół zmniejsza się, ale nie zanika. Seksualność towarzyszy kobiecie całe życie i okres menopauzy nie musi oznaczać zaprzestania aktywności seksualnej.
W Polsce badane kobiety w wieku 50-54 lat w 64 proc. są nadal aktywne seksualnie. Jeżeli życie seksualne kobiety przed menopauzą było udane, to prawdopodobnie w dalszym ciągu będzie satysfakcjonujące.

O zdrowie seksualne trzeba dbać. Satysfakcjonujący seks zespala związki rodzinne, pozytywnie wpływa na postawę człowieka w społeczeństwie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska