Gmina Cekcyn. Pomnik osiemnastego południka odsłonięty!

Dodano: 4 grudnia 2009, 9:57 Autor:

W Cekcynku już stoi model kuli ziemskiej w miejscu, gdzie przebiega południk. Czy miejsce będzie regionalną ciekawostką i przyciągnie turystów? Na to liczą pomysłodawcy ze stowarzyszenie "Światło".
Pamiątkowa fotka przy modelu kuli ziemskiej.

Pamiątkowa fotka przy modelu kuli ziemskiej. (fot. Fot. archiwum)

Przeczytaj więcej

Dwa lata temu Bartosz Puchowski, wiceprezes Stowarzyszenia na rzecz Ocalenia Śladów Przeszłości w Gminie Cekcyn "Światło", siedział przy biurku i przeglądał strony internetowe. Zainteresował go artykuł Marka Grabiszewskiego.

Co ciekawego wyczytał? Że przez Bydgoszcz, Czersk i Kościerzynę przechodzi południk 18 długości geograficznej wschodniej i że wspomniane miasta wchodzą w skład Bractwa 18 Południka. - Nie namyślając się, wziąłem do ręki linijkę, usiadłem nad mapą Polski i połączyłem te trzy miasta - opowiada Puchowski. - Zacząłem przypuszczać, że ten południk przechodzi również przez naszą gminę.

Intuicja go nie zawiodła. Zdziwił się, że południk przebiega tak blisko Cekcyna. Z ciekawości zaczął szperać - już nie tylko w internecie, choć przydała się sieciowa encyklopedia Wikipedia, gdzie podano współrzędne wszystkich miejscowości, i mapy Google Earth.

Są fundusze

Jakiś czas później natknął się na kolejne artykuły, tym razem w "Expressie Bydgoskim" i "Gazecie Pomorskiej". Dotyczyły one sporu, gdzie dokładnie w Bydgoszczy jest punkt, przez który przechodzi 18 południk. - Temat zainteresował mnie na tyle, że postanowiłem w przyszłości napisać projekt, który przewidywałby dokładne wyznaczenie, a następnie ustawienie pomnika w miejscu, przez który przebiega - opowiada Puchowski.

Okazja nadarzyła się niebawem. Lokalna Organizacja Grantowa (Towarzystwo Miłośników Ziemi Cekcyńskiej) ogłosiła konkurs w ramach Programu "Działaj Lokalnie VI". Udało się pozyskać fundusze. W tym tygodniu pomnik południka 18 został oficjalnie odsłonięty.

Nie było nudno, bo w uroczystości wzięli udział nie tylko oficjele, ale również dzieciaki z przedszkola w Cekcynie, które recytowały wiersze i zaśpiewały piosenkę o Ziemi. Pracownicy Okręgowego Przedsiębiorstwa Geodezyjno-Kartograficznego z Tucholi opowiedzieli o metodzie, jaką zastosowali przy wyznaczeniu punktu. Odsłonięcia dokonały Izabela Złotowska i Justyna Wilkiewicz z LOG (TMZC), głównego sponsora projektu.

Marzy się restauracja

Na razie w tym miejscu stanął obelisk z modelem kuli ziemskiej. Jeszcze w grudniu pojawi się tu kierunkowskaz, a w przyszłym roku na głazie zawiśnie metalowa tablica z dokładną informacją i współrzędnymi punktu. To nie wszystkie pomysły, jakie mają członkowie "Światła", którzy uważają południk za świetną okazje do promowania gminy.

- Może w przyszłości gdzieś w pobliżu powstanie lokal o nazwie "Pod Osiemnastym Południkiem"? - zastanawia się pan Bartosz, który jest również koordynatorem projektu "Kierunkowskaz drogę do zabytku ci wskaże - ulepszenie infrastruktury turystycznej w gminie Cekcyn".

Czytaj więcej o:
  • Cekcyn
  • Cekcynek
  • osiemnastka
  • osiemnasty południk
  • południk
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Tuchola. W mieście trzeba psychologów

Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
pomorska24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 800 111 006

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

pomorska.pl jest częścią grupy Media Regionalne
Media Regionalne sp. z o.o. w Warszawie zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.pomorska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Mediów Regionalnych i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Media Regionalne sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.