Gmina Cekcyn. Pomnik osiemnastego południka odsłonięty!

Dodano: 4 grudnia 2009, 9:57 Autor:

W Cekcynku już stoi model kuli ziemskiej w miejscu, gdzie przebiega południk. Czy miejsce będzie regionalną ciekawostką i przyciągnie turystów? Na to liczą pomysłodawcy ze stowarzyszenie "Światło".

Dwa lata temu Bartosz Puchowski, wiceprezes Stowarzyszenia na rzecz Ocalenia Śladów Przeszłości w Gminie Cekcyn "Światło", siedział przy biurku i przeglądał strony internetowe. Zainteresował go artykuł Marka Grabiszewskiego.

Co ciekawego wyczytał? Że przez Bydgoszcz, Czersk i Kościerzynę przechodzi południk 18 długości geograficznej wschodniej i że wspomniane miasta wchodzą w skład Bractwa 18 Południka. - Nie namyślając się, wziąłem do ręki linijkę, usiadłem nad mapą Polski i połączyłem te trzy miasta - opowiada Puchowski. - Zacząłem przypuszczać, że ten południk przechodzi również przez naszą gminę.

Intuicja go nie zawiodła. Zdziwił się, że południk przebiega tak blisko Cekcyna. Z ciekawości zaczął szperać - już nie tylko w internecie, choć przydała się sieciowa encyklopedia Wikipedia, gdzie podano współrzędne wszystkich miejscowości, i mapy Google Earth.

Są fundusze

Jakiś czas później natknął się na kolejne artykuły, tym razem w "Expressie Bydgoskim" i "Gazecie Pomorskiej". Dotyczyły one sporu, gdzie dokładnie w Bydgoszczy jest punkt, przez który przechodzi 18 południk. - Temat zainteresował mnie na tyle, że postanowiłem w przyszłości napisać projekt, który przewidywałby dokładne wyznaczenie, a następnie ustawienie pomnika w miejscu, przez który przebiega - opowiada Puchowski.

Okazja nadarzyła się niebawem. Lokalna Organizacja Grantowa (Towarzystwo Miłośników Ziemi Cekcyńskiej) ogłosiła konkurs w ramach Programu "Działaj Lokalnie VI". Udało się pozyskać fundusze. W tym tygodniu pomnik południka 18 został oficjalnie odsłonięty.

Nie było nudno, bo w uroczystości wzięli udział nie tylko oficjele, ale również dzieciaki z przedszkola w Cekcynie, które recytowały wiersze i zaśpiewały piosenkę o Ziemi. Pracownicy Okręgowego Przedsiębiorstwa Geodezyjno-Kartograficznego z Tucholi opowiedzieli o metodzie, jaką zastosowali przy wyznaczeniu punktu. Odsłonięcia dokonały Izabela Złotowska i Justyna Wilkiewicz z LOG (TMZC), głównego sponsora projektu.

Marzy się restauracja

Na razie w tym miejscu stanął obelisk z modelem kuli ziemskiej. Jeszcze w grudniu pojawi się tu kierunkowskaz, a w przyszłym roku na głazie zawiśnie metalowa tablica z dokładną informacją i współrzędnymi punktu. To nie wszystkie pomysły, jakie mają członkowie "Światła", którzy uważają południk za świetną okazje do promowania gminy.

- Może w przyszłości gdzieś w pobliżu powstanie lokal o nazwie "Pod Osiemnastym Południkiem"? - zastanawia się pan Bartosz, który jest również koordynatorem projektu "Kierunkowskaz drogę do zabytku ci wskaże - ulepszenie infrastruktury turystycznej w gminie Cekcyn".

Czytaj więcej o:
  • Cekcyn
  • Cekcynek
  • osiemnastka
  • osiemnasty południk
  • południk
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Tuchola. W mieście trzeba psychologów

Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
pomorska24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 800 111 006

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

pomorska.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.pomorska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.