Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat aleksandrowski. Grypa? Tak, ale tylko sezonowa

Jadwiga Aleksandrowicz
W przychodniach tłok. Kichamy, kaszlemy, łamie nas w kościach. Radio i telewizja straszą rozprzestrzeniającą się grypą. Lekarze w powiecie, z którymi rozmawialiśmy o grypie nie mówią.

Nie stwierdziłam ani jednego przypadku grypy, choć codziennie przyjmuję ponad pięćdziesięciu pacjentów - mówi dr Ewa Gostkowska z gabinetu Praktyki Lekarza Rodzinnego w Ciecho-cinku. - Widzę natomiast pogrypowe powikłania: zapalenia oskrzeli, zapalenia gardła, uszu i sporo zapaleń płuc. Na pewno
pacjentów jest więcej niż zwykle o tej porze roku, gdy częściej się przeziębiamy.
Potwierdza to Lotfi Mansour lekarz i współwłaściciel "Przychodni Rodzinnej" w Ciechocinku i w Aleksandrowie Kujawskim:
- Bardzo dużo ludzi zgłasza się z objawami przeziębiania i grypo-podobnymi. Mamy nie tylko podstawową opiekę, ale też nocną ambulatoryjną. Lekarze mają pełne ręce pracy. Zachorowań jest więcej niż zwykle o tej porze roku.
Najwięcej pacjentów zgłasza się w poniedziałki, gdy po próbach leczenia się podczas weekendu domowymi sposobami i ogólnodostępnymi lekami przeciwgrypowymi, nie widać efektów.
Do przychodni w Konecku codziennie zgłasza się ponad 100 pacjentów. Do tego dochodzi kilka wizyt domowych. Zdecydowana większość przypadków to przeziębienia, zapalenia oskrzeli, zapalenia płuc, choroby gardła. Grypy dotąd nie stwierdzono.
Tłumy były wczoraj w przychodni w Służewie (gm. Aleksandrów), a w rejestracji zapisanych było kilka wizyt domowych.
- Obserwujemy zwiększoną zachorowalność na przeziębienia i grypę, ale nie jest to sytuacja niepokojąca. W ubiegłym tygodniu odnotowaliśmy dziesięć zachorowań wyłącznie na grypę sezonową, która co roku występuje - mówi lek. med. Ewa Jankowska, powiatowy inspektor sanitarny w Aleksandrowie Kujawskim. - Jednocześnie jest nieco większe zainteresowanie szczepionkami przeciwko grypie sezonowej. Trzeba jedna podkreślić, że mimo wielu apeli z naszej strony i ze strony lekarzy, nie ma w społeczeństwie nawyku szczepienia profilaktycznego. W powiecie szczepi się najwyżej kilkanaście procent mieszkańców.
Dietetycy zalecają w tym czasie odżywiać się owocami i warzywami, na talerzach powinno być więcej niż zwykle produktów z witaminą C. Lekarze radzą unikać kontaktów z osobami kichającymi i kaszlącymi, ubierać się odpowiednio do pogody , nie dopuszczać do wyziębienia organizmu i sięgać po szczepionkę przeciw grypie sezonowej. Szczepić jednak powinniśmy się nie wtedy, gdy nas już łamie w kościach, tylko wcześniej, profilaktycznie. - Szczepić się powinien człowiek zdrowy - podkreśla Ewa Jankowska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska