Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak w Kujawsko-Pomorskiem obchodzono Święto Niepodległości [FILMY I ZDJĘCIA]

Redakcja
Fot. sxc
Ustawą z 23 kwietnia 1937, czyli niemal 20 lat po odzyskaniu niepodległości ustanowiono dzień 11 listopada Narodowym Świętem Niepodległości. Jest to dzień wolny od pracy. Zobacz, gdzie i jak obchodzono uroczystości tego dnia w naszym regionie.

Zobacz

Więcej informacji z regionu na stronie www.pomorska.pl/region

https://www.youtube.com/watch?v==x5iY7DTraeM
https://www.youtube.com/watch?v==h-3bjxgK1dE
https://www.youtube.com/watch?v==-G2dewutszg

Zasmakuj w gęsinie, ale na festynie

W podbydgoskim Ostromecku promowano akcję "Gęsina na św. Marcina". To było naprawdę smakowite popołudnie.

Choć organizatorzy festynu zapowiadali jego rozpoczęcie na godz. 12, to - tak jak domyślała się dyrekcja ostromeckiego pałacu - wiele osób przybyło dużo wcześniej.
- Spodziewamy się kilkudziesięciu stoisk z naszymi lokalnymi potrawami tradycyjnymi. Będzie je można znaleźć na placach okalających pałac - zapowiadał Jerzy Piskozub, dyrektor Zespołu Pałacowo-Parkowego w Ostromecku.

Główną atrakcją imprezy była oczywiście gęsina. Wśród stoisk znalazł się więc bogaty wybór potraw z mięsa gęsi w wykonaniu członkiń regionalnych kół gospodyń wiejskich. Nie zabrakło też tradycyjnej biesiady i wspólnych śpiewów przy ognisku. Impreza promowała zapomnianą już tradycję jedzenia gęsiny na św. Marcina.

- Problem w tym, że w całym mieście nie znalazłam nawet jednego kawałka gęsiny - żali nam się pani Anna Małecka z Wyżyn.
- Doskonale zdajemy sobie z tego sprawę, dlatego podczas festynu każdy będzie mógł kupić praktycznie dowolną ilość tego mięsa - opowiadała przed imprezą Beata Krzemińska, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, który jest inicjatorem akcji. Dodała też, że jej celem na ten rok jest promocja gęsiny. - Dopiero w przyszłym roku poszukamy sieci handlowych zainteresowanych sprzedażą tego mięsa. Natomiast już teraz można go spróbować w czterech restauracjach Kujawsko-Pomorskiego. W Bydgoszczy gęsinę znajdziemy w menu restauracji Weranda, w parku Kochanowskiego - wyjaśnia Krzemińska.

Mięso sprzedawane podczas festynu pochodziło z Instytutu Zootechniki w Kołudzie Wielkiej, który hoduje tzw. gęsi owsiane. - Mają one mniej tłuszczu od uznawanego za arcychude mięso królika - zachęca Halina Bielińska, zastępca dyrektora instytutu. - Do tego tłuszcz ten jest najzdrowszym ze wszystkich tłuszczów zwierzęcych, polecanym nawet przez lekarzy przy chorobie Alzheimera i cukrzycy. Doskonale działa też na potencję. Nie wspomnę już o walorach smakowych, pierzu i puchu naszych gęsi - dodaje.

Lech Kawski, dyrektor generalny Krajowej Rady Drobiarstwa w Warszawie, dodaje: - Wszystko, co najlepsze mogliśmy dostać od natury to oliwa z oliwek na południu Europy i gęsi tłuszcz - mówi.

Festyn zakończył się około godz. 16.

(bog)

Wielki Festyn w Toruniu na Jordankach

Także Toruniu będzie można było skosztować gęsiny. Odbył się bowiem wielki festyn na Jordankach w Toruniu, gdzie mieszkańcy mieli okazję spróbować potraw z gęsiny.

Temu wydarzeniu towarzyszył kiermasz produktów regionalnych, pokazy nowoczesnego sprzętu wojskowego. Na zakończenie imprezy - wspólna zabawa przy ognisku.

Włocławek

Festyn w ogrodzie przy ul. Bechiego i koncert pieśni w muzeum

Msza św. za Ojczyznę oraz kwiaty pod pomnikiem Żołnierza Polskiego to główne akcenty Święta Niepodległości we Włocławku. Ale nie jedyne...

11 listopada jest jednym z najważniejszych dni w kalendarzu naszych świąt. Nie może zabraknąć uroczystości pełnych powagi i zadumy, ale mogą im towarzyszyć także imprezy o lżejszym, rodzinnym charakterze. Stąd pomysł zorganizowania festynu, na który zaprosił Urząd Marszałkowski.

Oficjalne uroczystości rozpoczęły się o godz. 10.00 przy pomniku Żołnierza Polskiego, gdzie oddano hołd tym, którzy walczyli o wolność i niepodległość Rzeczypospolitej. Następnie o godz. 11:00 w katedrze odprawiona została msza za Ojczyznę.

A teraz wracamy do festynu organizowanego przez Urząd Marszałkowski pod hasłem "Gęsina na św. Marcina". Impreza rozpoczęła się o godzinie 12.00 w ogrodzie przedstawicielstwa UM przy ul. Bechiego 2. W programie: degustacja potraw z gęsiny, wspólne grillowanie, śpiewy, występy artystyczne oraz kiermasz produktów tradycyjnych i regionalnego rękodzieła.

Łubianka

Święto uczcimy na sportowo i kulturalnie

Start w Łubiance, finisz w Pigży, gdzie czekała nie tylko meta, ale i wyjątkowa wystawa. To był Bieg Niepodległości i prezentacja starych przedmiotów.

Miłośnicy sportu wystartowali w XIII Bieg Niepodległości.

- Trasa licząca 11 kilometrów wiodła m.in. przez Łubiankę, Bierzgłowo, Zamek Bierzgłowski, Leszcz, a także Pigżę, czyli najbardziej malownicze tereny gminy - mówi Łukasz Rząd z Centrum Kultury w Łubiance. - Kończyła się natomiast na stadionie lekkoatletycznym w Pigży. Ubiegłoroczny bieg przerósł nasze najśmielsze oczekiwania. Wystartowało w nim blisko 500 zawodników, co jest zdecydowanym rekordem frekwencji.

W tym roku organizatorzy podczas biegu przewidzieli elektroniczny pomiar czasu. Nowością był także samochód jadący przed stawką biegaczy z pokazanym zegarem oraz punkt kontrolny na półmetku.

Dla zwycięzców poszczególnych kategorii przygotowano atrakcyjne nagrody. Ponadto każdy uczestnik, który wziął udział w biegu głównym, otrzymał pamiątkowy medal oraz mógł wylosować nagrody rzeczowe.

Organizatorzy przewidzieli także imprezy towarzyszące - biegi dla dzieci i młodzieży na różnych dystansach. W tych zmaganiach również zadbano o nagrody.

A po zakończeniu biegu w Szkole Podstawowej w Pigży można było obejrzeć wystawę "Historia i tradycja regionu Lokalnej Grupy Działania "Ziemia Gotyku". Jej organizatorem jest Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Łysomice, które prowadzi projekt w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

- Zaprezentujemy około 100 ciekawych przedmiotów pochodzących z prywatnych kolekcji - zapowiadała Agnieszka Jankierska z łysomickiego stowarzyszenia. - Wystawa rozpocznie się prelekcją historyczną i zostanie wzbogacona pokazem multimedialnym ze zdjęciami najciekawszych historycznie miejsc z obszaru LGD Ziemia Gotyku.

W ramach wystawy utworzono katalogi oraz broszury. Te nieodpłatnie przekazywano dla szkół, bibliotek oraz miłośników historii, również w Pigży.

Golub Dobrzyń / Rypin

Nie tylko sztandary - czyli pomysły na nietypowe obchody

Całodobowy mecz i wielki bieg przełajowy, kwiaty pod pomnikami i pod... drzewem. Jak świętowaliśmy w tym roku?

Uroczyste obchody Święta Niepodległości w Golubiu-Dobrzyniu zaczęły się już 10 listopada. O godz. 16 na “orliku" rozpoczął się całodobowy mecz piłki nożnej. 12 drużyn przez 24 godziny nietypowo obchodziło narodowe święto. A to był tylko początek.

Sztandary i droga ku niepodległości

11 listopada o godz. 9 poczty sztandarowe spotkały się przy budynku Ochotniczej Straży Pożarnej na ul. Kilińskiego, skąd przemaszerowały do kościoła w Dobrzyniu. Tam o 9.30 rozpoczęła się msza św. w intencji ojczyzny.

Godzinę później delegacje przeszły pod pomnik Pamięci Narodowej, gdzie złożono kwiaty. O godz. 11 dzieci ze szkoły podstawowej nr 2 zaprezentowały program artystyczny: “Czynem zbrojnym budujemy Polskę - droga Polaków do niepodległości".

Wielkie bieganie

Kowalewo Pomorskie także zaczęło obchody wcześniej. W Wielkim Rychnowie zorganizowano III gminny bieg przełajowy. - Z wykształcenia jestem historykiem i nauczycielem wf - mówi Tomasz Pawłowski, organizator biegu. - Pomyślałem, że warto byłoby połączyć te dwie dziedziny i uczcić Święto Niepodległości w oryginalny sposób. A przy okazji - wypromować gminę.

Oficjalne uroczystości zaczęły się 11 listopada mszą św. w intencji miasta, gminy i ojczyzny - o godz. 10.45 w parafialnym kościele w Kowalewie. Po mszy złożono kwiaty pod Pomnikiem Ku Czci Poległych, a potem w sali widowiskowej ośrodka kultury gimnazjaliści pokazali program słowno-muzyczny: “Polska - moja Ojczyzna".

Nie tylko pod pomnikami

Nietypowo Święto Niepodległości obchodzili również mieszkańcy Pruskiej Łąki. Zamiast pod pomnikiem - złożyli oni kwiaty pod drzewem. - To buk zasadzony 80 lat temu przez uczniów podstawówki - wyjaśnia sołtys Jerzy Orłowski. - Oni chcieli uczcić 10 rocznicę odzyskania niepodległości. Teraz my chcemy uczcić także ich pamięć i przypomnieć to wydarzenie.

O godz. 13.30 nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej na buku. Pod drzewem wkopano już kamień z informacją.

Grudziądz / Chełmno

Cieszmy się z niepodległości!

Niewątpliwie największą świąteczną atrakcją była możliwość zwiedzenia grudziądzkiej Cytadeli. W regionie odbywało się także kilka koncertów w patriotycznym duchu.

Atrakcyjność grudziądzkich fortyfikacji jest tym większa, że nie są one dostępne dla turystów na co dzień. Cytadela jest nadal bazą dla wojska, a jej bramy otwierają się dla "zwykłych śmiertelników" przeważnie tylko w czasie świąt narodowych.

Cytadela kusi korytarzami i bastionami

Grudziądzka Cytadela to jedna z największych twierdz w Polsce, wybudowana w XVIII wieku na rozkaz króla Prus Fryderyka II. Oblężona była tylko raz w 1807 roku przez wojska napoleońskie. Nie doszło jednak wówczas do zaciętych walk, a twierdza nie ucierpiała.

Niestety, fortyfikacje otwarte były tylko od godziny 12 do 15. W tym czasie turyści i mieszkańcy mogli wraz z przewodnikiem zwiedzić Wielki Magazyn, rawelin 1 oraz suchą fosę. Przeszli też podziemnym chodnikiem komunikacyjnym pod jednym z bastionów. Ten, kto zabrał z sobą latarkę przy odrobinie szczęścia mógł zobaczyć zahibernowane w zimowym śnie nietoperze.

Twierdzę zwiedzali też pasażerowie "Pociągu wolności", który przyjechał do Grudziądza z Torunia. O tej akcji przeczytasz TUTAJ.

Pokazy czołgów i artylerii

Wojsko dla dzieci przygotowało park maszyn i sprzętu wojskowego. Na pokaz wystawione zostały transportery opancerzone, działa przeciwlotnicze i czołgi. Podczas takiej imprezy nie może zabraknąć wojskowego jadła. Chętni mogli skosztować prawdziwej wojskowej grochówki.

Zagrają na fortepianie i wiolonczeli

W grudziądzkiej farze w Święto Niepodległości odbyła się uroczysta msza święta z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego. Podczas eucharystii władze miasta oficjalnie nadały tytuł honorowego obywatela Grudziądza ks. Tadeuszowi Nowickiemu.

Z kolei w Muzeum o godz. 18 rozpoczął się "Koncert na wiolonczelę i fortepian". W programie patriotycznym wystąpili solistki Karolina Jaroszewska (wiolonczela i Julia Samojło (fortepian).

W Chełmnie koncert i spotkanie z posłanką

W Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Chełmnie z okazji rocznicy odzyskania niepodległości z młodzieżą spotkała się Ewa Kierzkowska, wicemarszałek Sejmu. Natomiast na godz. 17.30, w Państwowej Szkole Muzycznej zaplanowana była audycja muzyczna "W drodze do Wolności".

Toruń

Warta w historycznych strojach

10 listopada od godz. 14.30 do godz. 15.00 został wystawiony posterunek honorowy przy tablicy upamiętniającej 63. Toruński Pułk Piechoty (rondo Pokoju Toruńskiego w Toruniu).

Można tam było spotkać adeptów Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych im. gen. bryg. Romana Odzierzyńskiego w Toruniu, Grupę Rekonstrukcji Historycznej 63. Toruńskiego Pułku Piechoty oraz uczniów VI Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu. Wartownicy wystąpili w historycznych mundurach.

- Chcemy w ten sposób upamiętnić przypadającą 11 listopada - 90. rocznicę odzyskania niepodległości - mówi st. chorąży Zbigniew Płaczkiewicz.

Bydgoszcz i okolice

Bydgoszcz

Obchody Święta Niepodległości na Bartodziejach

Rada osiedla Bartodzieje zorganizowała "żywą lekcję historii". Kolorowy przemarsz w strojach historycznych to tylko jedna z atrakcji.

Uroczystości rozpoczęły się 11 listopada uroczystą mszą św. o godz. 9 w kościele p.w. Matki Boskiej Zwycięskiej przy ul. B.Głowackiego. Po zakończeniu Mszy św. około godziny 10 nastąpił wymarsz kolumny konnej w strojach historycznych pod przewodnictwem Józefa Piłsudskiego i Orkiestry Dętej Zespołu Szkół Elektronicznych, z udziałem organizacji kombatanckich, dzieci i młodzieży z placówek oświatowych osiedla oraz mieszkańców.

Kolumna przeszła ulicami Kołobrzeską i Kijowską do kościoła p.w. Matki Boskiej Ostrobramskiej. Po wejściu do kościoła delegacji z marszałkiem J. Piłsudskim i odegraniu przez orkiestrę pieśni patriotyczno-religijnych uczestnicy przeszli ulicami Kijowską, M. Skłodowskiej-Curie, Gajową i Żmudzką do parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej przy ulicy Żmudzkiej. Obchody zakończył niezwykle widowiskowy pokaz musztry i ciepły wojskowy poczęstunek.

Szubin
Wystawą w muzeum w Nakle i patriotyczną wieczornicą w Szubinie rozpoczęły się obchody Święta Niepodległości w powiecie nakielskim.

11 listopada o godz. 17 wybrać się można było do Muzeum Ziemi Szubińskiej na patriotyczną wieczornicę pt. "Wolność nie jest darem, ma krople potu na czole". W przygotowanie uroczystego popołudnia włączyli się uczniowie Gimnazjum nr 1 w Szubinie.

Okolicznościowa msza św. za Ojczyznę odprawiona została w Szubinie o godz. 10 w kościele pw. św. Andrzeja Boboli. Podczas nabożeństwa odsłonięta została w świątyni pamiątkowa tablica upamiętniająca 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej i XX-lecie Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego. Po nabożeństwie odbyła się uroczystość przy pomnikiem Niepodległości na pl. Wolności w Szubinie.

Nakło

Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle zaprosiło mieszkańców na wernisaż. W placówce przy ul. Pocztowej otwarta została o godz. 13 wystawa pt. "O niepodległość, całość i wolność Ojczyzny naszej! Prosimy Cię Panie...". Nową wystawę oglądać będzie można do środy 25 października. Z kolei o godz. 10, w kościele pw. św. Wawrzyńca w Nakle, odprawiona została uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny. Około godz. 11.15 rozpoczęły się uroczystości na Rynku.
W grodzie nad Notecią odbył się także "Koncert niepodległościowy". Od godz. 15 na scenie Nakielskiego Ośrodka Kultury występowały zespoły z Nakła, Ślesinia, Paterka i Potulic.

Mrocza

Także i w tej gminie uroczysta msza św. za Ojczyznę odprawiona została w miejscowym kościele o godz. 10. Podczas nabożeństwa wystąpił chór "Cecylia" oraz uczniowie SP im. Wojska Polskiego w Mroczy. Potem - około godz. 11 - na pl. Wolności odbył się apel poległych i składanie kwiatów przy pomniku.

Kcynia

Organizatorzy Święta Niepodległości zaprosili mieszkańców o godz. 10.15 przed remizę OSP. Stąd korowód przeszedł do Fary na mszę św.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska