Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za długoletnią pracę przysługuje świadczenie przedemerytalne

Ewa Brzozowska-Kowalka
fot. sxc
Świadczenie przedemerytalne może otrzymać osoba, która straciła pracę nie ze swojej winy.

Świadczenie przedemerytalne przysługuje osobie, z którą stosunek pracy został rozwiązany z powodu likwidacji lub niewypłacalności pracodawcy w rozumieniu przepisów ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy.

Oczywiście samo rozwiązanie umowy o pracę z powodu likwidacji lub niewypłacalności pracodawcy nie wystarcza do przyznania świadczenia przedemerytalnego. Występujący o nie musi spełnić wiele innych warunków, m.in.:

- ukończyć co najmniej 56 lat (w przypadku kobiet) lub 61 lat (w przypadku mężczyzn) do dnia rozwiązania umowy o pracę ,

- udowodnić do dnia rozwiązania umowy o pracę okres uprawniający do emerytury w wymiarze co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn,

- być zatrudnionym przez okres co najmniej sześciu miesięcy.

Rozwiązanie umowy o pracę z powodu likwidacji lub niewypłacalności pracodawcy może również uprawniać do świadczenia przedemerytalnego bez względu na osiągnięty wiek. W tym jednak przypadku konieczne jest udowodnienie znacznie dłuższego okresu uprawniającego do emerytury, tj. 34 lata dla kobiet lub 39 lat dla mężczyzn, najpóźniej w dniu 31 grudnia roku poprzedzającego rozwiązanie umowy o pracę z omawianych przyczyn.

Ogólne warunki

Należy podkreślić, że osoba zwolniona z pracy z powodu likwidacji lub niewypłacalności pracodawcy musi też spełnić ogólne warunki wymagane od wszystkich osób występujących o przyznanie tego świadczenia. Pierwszym z nich jest rejestracja we właściwym powiatowym urzędzie pracy, która pozowli na uzyskanie statusu osoby bezrobotnej , a następnie przez minimum sześć miesięcy pobieranie zasiłku dla bezrobotnych.

Ponadto osoba występująca o świadczenie przedemerytalne, po upływie co najmniej sześciomiesięcznego okresu pobierania zasiłku dla bezrobotnych, musi uzyskać zaświadczenie z powiatowego urzędu pracy potwierdzające taki okres pobierania zasiłku i złożyć je w ZUS, wraz z wnioskiem o świadczenie przedemerytalne, nie później niż w ciągu 30 dni od dnia wydania przez urząd pracy wspomnianego dokumentu.

Zwolnienia grupowe

Okolicznością uprawniającą do uzyskania świadczenia przedemerytalnego jest również rozwiązanie umowy o pracę z przyczyn dotyczących zakładu pracy w rozumieniu ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

W takim przypadku świadczenie przedemerytalne można uzyskać pod warunkiem ukończenia przez kobietę co najmniej 55 lat, a przez mężczyznę 60 lat oraz posiadania okresu uprawniającego do emerytury w wymiarze co najmniej 30 lat dla kobiet i 35 lat dla mężczyzn. Obydwa warunki muszą być spełnione do dnia rozwiązania umowy o pracę z przyczyn dotyczących pracodawcy.

Również w tym przypadku istnieje możliwość uzyskania świadczenia przedemerytalnego bez względu na osiągnięty wiek. W tej sytuacji konieczne jest udowodnienie, najpóźniej w dniu rozwiązania umowy o pracę, okresu uprawniającego do emerytury w wymiarze co najmniej 35 lat w przypadku kobiet lub 40 lat w przypadku mężczyzn.

Osoba zwolniona z przyczyn dotyczących zakładu pracy musi również wykazać co najmniej sześciomiesięczne zatrudnienie, u pracodawcy, u którego doszło do rozwiązania umowy o pracę. Ponadto, tak jak każda osoba ubiegająca się o świadczenie przedemerytalne, musi spełniać ogólne warunki wymagane do jego przyznania, m.in. pobierać przez sześć miesięcy zasiłek dla bezrobotnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska