Jesteś tu: Strona główna Praca Praca Artykuł

Praca na świadczeniu przedemerytalnym

Dodano: 23 października 2009, 18:00 Autor:

Tak jak w przypadku emerytów i rencistów osoby pobierające zasiłki i świadczenia przedemerytalne mają możliwość podjęcia dodatkowej pracy.

Przejście na świadczenie przedemerytalne nie oznacza zakazu podejmowania działalności zarobkowej. Obowiązujące przepisy wyznaczają jedynie progi dochodowe, których przekroczenie powoduje zawieszenie lub zmniejszenie świadczenia.

Pierwszy z nich to tzw. dopuszczalna kwota przychodu stanowiąca 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia w roku kalendarzowym. Obecnie wynosi ona 1472 zł.

Druga kwota to tzw. graniczna kwota przychodu wynosząca 70 proc. wspomnianego wynagrodzenia (aktualnie 2060 zł).

W odróżnieniu od emerytur i rent, gdzie progi zarobkowe zmieniane są co trzy miesiące, w przypadku zasiłków i świadczeń przedemerytalnych obowiązują one w całym roku rozliczeniowym. Obecny rok rozliczeniowy trwa od 1 marca 2009 roku do 28 lutego 2010 roku.

Co się wlicza do przychodu?

Na zawieszenie lub zmniejszenie świadczeń i zasiłków przedemerytalnych wpływa przychód osiągany z tytułu wykonywania działalności obowiązkowo podlegającej ubezpieczeniom społecznym. Za działalność tę uważa się zatrudnienie, służbę lub inną pracę zarobkową lub pozarolniczą działalność.

Przychodem są także kwoty pobranych zasiłków: chorobowego, macierzyńskiego i opiekuńczego oraz wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, a także kwoty świadczenia rehabilitacyjnego.
Wobec tego przychody takie jak: darowizny, pożyczki, wygrane w grach losowych pozostają bez wpływu na wysokość świadczeń.

Progi przychodu

Przewidziane są dwa progi przychodu, których przekroczenie przez osobę dorabiającą do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego powoduje zmniejszenie albo zawieszenie tego świadczenia. Są to:
- dopuszczalna kwota przychodu, która stanowi 50 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w roku kalendarzowym,
- graniczna kwota przychodu ustalana jako 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Zmniejszenie

Wysokość świadczenia i zasiłku przedemerytalnego podlega zmniejszeniu, jeżeli łączna kwota przychodu (uzyskanego zarobku) i świadczenia przekroczy miesięcznie dopuszczalną kwotę przychodu 1472 zł, a dodatkowy przychód nie jest wyższy niż tzw. graniczna kwota przychodu tj. 2060 zł.

Świadczenie i zasiłek przedemerytalny ulega zmniejszeniu o kwotę tego przekroczenia pomniejszoną o składki na ubezpieczenia należne od ubezpieczonego i ustalone od kwoty przekroczenia.

Zawieszenie

Jeżeli przychód przekracza miesięcznie kwotę 2060 zł (w okresie rozliczeniowym od 1 marca 2009 roku do 28 lutego 2010 roku), wówczas ZUS zawiesi prawo do świadczenia przedemerytalnego i wstrzyma jego wypłatę, od miesiąca, w którym zostanie osiągnięty ten przychód.

Osoby, którym ZUS zawiesi świadczenie lub zasiłek przedemerytalny ze względu na wysokość osiąganych przychodów, muszą pamiętać, że gdy zaprzestaną wykonywania dodatkowej działalności zarobkowej albo będą osiągały niższe przychody, ZUS zacznie znów wypłacać im świadczenie.

Czytaj więcej o:
  • świadczenie przedemerytalne
  • emerytura
  • praca
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Praca w niedziele i święta

Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
pomorska24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy dobrą pracę można dostać tylko po znajomości?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 52.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 800 111 006

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

pomorska.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.pomorska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.