Piątek 3.09.2010

  • Serwisy specjalne
  • Serwisy poradnikowe
  • Społeczności
  • Multimedia
  • Gazeta Pomorska
  • Reklama

pomorska.pl » Miasta » Koronowo

dodano: 15 paždziernika 2009, 0:01

Kto rozwiąże problem śmieci?

Adam Lewandowski

Sprawa śmieci nad Zalewem Koronowskim wraca jak bumerang. Turystów już nie ma, właściciele domków letniskowych zjechali do miasta, więc kto teraz - jesienią 2009 roku - wywozi śmieci do lasu?

W niedzielę w lesie, za nową stacją benzynową przy ul. Pomianowskiego grasował szklarz...

W niedzielę w lesie, za nową stacją benzynową przy ul. Pomianowskiego grasował szklarz...

(Adam Lewandowski)

- Nie wszyscy właściciele daczy zjechali - poprawił mnie jeden z moich rozmówców. - Ale przecież tajemnicą poliszynela jest, że najwięcej śmiecą stali mieszkańcy Koronowa. Właściciele domów, którzy nie chcą podpisać z firmą umowy na wywóz śmieci, bo to kosztuje, albo lokatorzy domów prywatnych.

Podrzucają na cmentarz

Bo właściciel ma pojemniki, wynajmuje mieszkania, ale nie pozwala zapełniać lokatorom pojemników, więc wywożą je do lasu, albo worki ze śmieciami podrzucają na cmentarz. To właśnie usłyszeliśmy od Ryszarda Chrzanowskiego, dyrektora Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Koronowie.
- Przy wejściu do cmentarza postawiliśmy kontener na śmieci - opowiada dyrektor Chrzanowski. - Musieliśmy zlikwidować, bo pełen był zwożonych z miasta śmieci komunalnych. Pojemniki stoją teraz wewnątrz cmentarza. A i tak pełno tam worków z opakowaniami po serkach, obierkami po ziemniakach itp. Nie sądzę, że te śmieci
podrzucają nam nieboszczycy...

Pełne kosze uliczne

Podobny problem ZGKiM ma z koszami na śmieci w centrum miasta. Ekipy komunalne przed sobotą opróżniają kosze, by w niedzielę były puste. Ale okazuje się, że już po kilku godzinach są pełne worków ze śmieciami, które podrzucają mieszkańcy starej części miasta. Zapełnione są nie tylko kosze, worki pełne śmieci

stoją też wokół koszy ulicznych...

Zdaniem Michała Tazbira reprezentującego Platformę Obywatelską w Koronowie - trzeba powołać w gminie straż miejską, która przypilnuje, by mieszkańcy mniej śmiecili. Czy oznacza to, że będą czuwać w lesie, by nikt z samochodów nie wyrzucał śmieci? Albo przy koszach w mieście, by przechodnie wrzucali tylko papierki i butelki po napojach a nie worki z odpadkami domowymi?

Wywiozą za darmo!

- Jeśli ktoś ma wielkogabarytowe śmieci, to za darmo je odbieramy, wystarczy uzgodnić z nami termin - mówi dyrektor Chrzanowski. - To dlaczego stare kanapy,

szafy stoją w lesie?

Od ośmiu lat w Koronowie toczy się dyskusja w sprawie referendum śmieciowego. By społeczeństwo zgodziło się na wprowadzenie podatku za śmieci. Referendum nie ma - śmieci były i są w lasach. I będą?


Moto

Znajdź:

Praca

Praca:

Inne

Sonda

Nie ma ankiety dla tego dziaŁu.

Gorące promocje lata na regiomoto.pl